Hlavní obrázek

Jak na levné letenky?

Určitě to znáte. Toužíte po dobrodružství v cizí zemi, máte něco našetřeno, ale letenky jsou tak drahé, že na ně padne velká část rozpočtu. Pokud se však budete držet několika tipů, můžete na této položce výrazně ušetřit.

A když budete mít navíc štěstí, do některých destinací se dostanete v podstatě za pár korun. Pojďme se tedy podívat na tipy, které vám mohou pomoci k tomu, abyste si užili dovolenou naplno a nemuseli se na ní omezovat kvůli nedostatku peněz.

Thai Airways Boeing 747-400

Používejte vyhledávače letenek

Využití služeb vyhledávačů letenek asi není žádným překvapením, protože to je asi hned ta první věc, která člověka napadne, když chce pořídit letenky. Faktem ale je, že se prostě jedná o dobrý způsob, jak dosáhnout svého cíle. Jednoduše. Rychle. Účinně.

Vyhledávače letenek zobrazí dle zadaných kritérií, jako je cílová destinace a termín letu, nabídky zpravidla od několika leteckých společností a vy se tak rychle dozvíte, jaká společnost má pro vás nejvýhodnější nabídku.

Není však od věcí vyzkoušet vyhledávačů více, nabídky se totiž mohou lišit. Mezi nejpopulárnější vyhledávače levných letenek se řadí například Kiwi, Pelikán nebo Skyscanner. Nejen tyto vyhledávače dokážou vyhledat nabídky jak pro jednosměrné, tak i zpáteční lety, a stejně tak si můžete zvolit, zda preferujete přímé spojení, nebo vám nevadí let s přestupy, který může být levnější.

Považujte cenu za rozhodující faktor

Pokud máte pevně určenou destinaci, kam chcete letět, protože o ní dlouho sníte nebo se do ní rádi vracíte, tenhle tip není pro vás. Jednou z možností, jak ušetřit, je totiž výběr letenky čistě podle jejich ceny.

Vyhledávače letenek umožňují zvolit jako cíl destinace možnost „Kamkoliv“. K získání levných letenek obvykle přispěje také široký rozsah termínu odletu. Při zvolení neurčitých preferencí ohledně letu se výrazně zvýší počet nabídek, a tím pádem i šance na rezervaci těch nejvýhodnějších letů, které se vám zobrazí po aktivaci řazení nabídek od nejlevnějších.

Jednoduše to tedy znamená, že pokud jste časově flexibilní a nemáte přesně vybranou destinaci, poměrně snadno seženete let klidně i za několik stovek.

Fly Dubai

Nechte si zasílat nabídky do e-mailu

Dobrým způsobem, jak se o dozvědět o výhodných letenkách, je nechat si zasílat různé slevové nabídky od samotných leteckých společností, případně od různých stránek, zaměřujících se na vyhledávání letenek.

Tyto nabídky samozřejmě při odběru více zdrojů dokážou vaši schránku rychle plnit, takže není od věci si v e-mailové schránce nastavit ukládání těchto zpráv do určené složky nebo si založit zvláštní účet pouze k tomuto účelu. Odměnou vám budou nabídky letenek s cenou nižší obvykle o desítky procent a zároveň tyto zprávy slouží jako návrhy, kam se podívat.

Vhodná doba na nákup letenek a termín letu

Cenu letenek může poměrně významně ovlivnit doba jejich nákupu a také den a čas plánovaného odletu.

Výhodné nabídky jsou zpravidla dostupné 1–3 měsíce před odletem. Nejlevnější letenky ale mohou být do konkrétní cílové destinace k sehnání i jindy. Například při letech přes oceán bývá nejlepší letenky nakoupit v lednu, kdy je po nich menší poptávka, i když chcete letět třeba až v létě.

Hodně záleží na tom, kdy se chystáte vyrazit na cesty. Většinu destinaci je vhodné navštívit mimo jejich hlavní sezonu, kdy do ní míří méně turistů, a proto jsou letenky levnější i více než o polovinu.

Na ceně se odráží také den v týdnu, kdy se chystáte letět, a čas odletu. Letenky bývají nejlevnější pro odlety v úterý, středu a sobotu, tedy ve dny mimo špičku. Nejdražší jsou naopak odlety v pondělí a neděli. Levnější pak často jsou spoje s odletem brzy ráno, které jsou pro řadu lidí méně pohodlné.

Zapomenout nesmíme ani na svátky a dovolené. Protože v tyto termíny mají lidé volno, pochopitelně více cestují, a proto stoupá cena letenek. Z toho důvodu si neplánujte let o vánočních a velikonočních svátcích, na SIlvestra či o státních svátcích, hlavně pokud jsou důvodem prodlouženého víkendu.

Letadlem na Rhodos

Cestování jen s příručním zavazadlem

Ušetřit se dá také cestováním pouze s příručním zavazadlem. Pokud plánujete letět s některou z běžných společností, možnost vzít si s sebou klasické zavazadlo bývá zahrnuta v ceně letenky. V případě nízkonákladových letů se však běžná zavazadla zpoplatňují a musíte za ně připlácet.

Tady záleží čistě na vás, zda se při výběru nízkonákladového letu dokážete dostatečně uskromnit. Obecné zkušenosti velí, že při prodlouženém víkendu není cestování pouze s příručním zavazadlem nepřekonatelnou překážkou, ale na delší dovolenou už malé zavazadlo stačí jen málokomu a je lepší si připlatit.

Nemusíte létat jen z Prahy

Pro velkou část obyvatel České republiky jsou lety z Prahy nejpohodlnějším řešením, ať už z důvodu vzdálenosti na letiště nebo kvůli snazší komunikaci. Výrazně ušetřit však můžete při odletu z letišť v sousedních státech, kdy se tato volba finančně vyplatí i při započítání vyšších nákladů na cestu na letiště. Zejména to platí v případě dlouhých letů.

Koh Samui letiště

Používání anonymního okna

Možná už jste to někdy slyšeli, často se o tom totiž mluví v souvislosti s rezervací ubytování. Když si vyhledáváte letenku, okno zavřete a třeba po několika hodinách se rozhodnete, že si ji chcete objednat, při novém hledání se vám zobrazí vyšší cena dříve nalezené letenky.

Některé weby leteckých společností nebo vyhledávačů letenek používají cookies v prohlížeči k umělému zvýšení ceny letenky, které má sloužit jako nátlak pro její rychlé zakoupení. Této taktice se ubráníte vymazáním cookies nebo používáním anonymniho okna.

Pojištění letu

Doporučujeme si také připlatit za pojištění letu. V případě low-cost letenek může být pojistka poměrně znatelným nákladem, ale stále je to lepší, než o let přijít kvůli nemoci. Kromě pojištění letu (v rámci letecké společnosti nebo specializovaného tarifu pojišťovny) mrkněte také na cestovní pojištění – v zahraničí se vám může stát ledaccos a pojistka navíc pokryje například náhlá onemocnění, zranění vás nebo třetí osoby, náklady na ošetření nebo pojištění zavazadel.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru