Hlavní obrázek

Pula – amfiteátr a další památky

Pulu najdeme v jižní části istrijského poloostrova. Leží 70 km od Rijeky a 137 km od Zadaru. Pula patří mezi větší letoviska, žije zde přibližně 65 tisíc obyvatel. Nejznámější památkou ve městě je zajisté starořímský amfiteátr.

Parkování v Pule

Pokud nejste v Pule ubytovaní a jedete do města za památkami, nejlépe zaparkujete na parkovišti pod pulským amfiteátrem. Parkoviště je placené, platí se až při odjezdu v automatu na parkovišti (pozor nelze zde platit kartou).

Adresa: Trg Nimfeja bb, 52100, Pula – parkoviště Karolina

O Pule

Pula je poměrně rušné město s přátelskou atmosférou menších uliček, které najdeme ve staré části města. Žije zde asi 65 000 obyvatel – Pula je tak největším městem istrijské župy. 

Založena byla Ilyry ve 3. století př. n. l. a je tak nejstarším městem na východním pobřeží Jadranu.

Ve městě se nachází mezinárodní letiště, nádraží a přístav, ze kterého se snadno dostanete do italských Benátek.

Když budete mít dost městského ruchu, vydejte se na sever k národnímu parku na ostrovech Brijuni.

Pláže v Pule

V samotném městě není žádné nábřeží, kde se dá koupat. Musíte se vydat jižním směrem (Veruda, Verudela, Zlatne Stijene, Puntižela) – zde jsou vystavěny hotelové komplexy.

V okolí Puly jsou pláže vytvořeny ze skalních a betonových plat, doplněny kameny a štěrkem. V jejich blízkosti vždy narazíte na nějakou tu kavárnu, nebo restauraci, kde si můžete pochutnat třeba na mořských plodech. Oproti jiným místům v Chorvatsku je zde málo typických borovicových hájů.

Římský amfiteátr v Pule

Jako významné římské město byla Pula velmi důkladně opevněna. Nemohl chybět ani oblíbený amfiteátr. Vybudován byl císařem Augustem v 1. století n. l.. Stavbu výrazně rozšířil císař Claudius, konečnou podobu pak amfiteátr získal za vlády císaře Vespasiána v 70. letech 1. století n. l.

Amfiteátru se v Chorvatsku říká Arena – proto na všech ukazatelích sledujte Pula Arena.

Amfiteátr v Pule je největší, nejzachovalejší a nejvýznamnější památkou římského stavitelství v celém Chorvatsku. Mezi dvěma sty římskými amfiteátry na světě patří mezi 6 největších a nejzachovalejších.

Zajímavé údaje

 • půdorys amfiteátru tvoří elipsa o rozměrech 132,45 x 105 metrů
 • výška stavby je 32,45 metru
 • dříve mohl pojmout až 23 000 diváků
 • zápasiště arény zaujímalo plochu 67,9 x 41,6 metru
 • po zákazu gladiátorských her (rok 404) byl amfiteátr využíván jako dobytčí trh

Dnes se v amfiteátru pořádají letní akce pod širým nebem. Nejznámější je pulský filmový festival. Vystupoval zde například slavný Luciano Pavarotti nebo Andrea Bocelli.

 • vstup do amfiteátru – 40 kun pro dospělou osobu

Další památky v Pule

 • Vítězný oblouk rodiny Sergiů – bohatě zdobený triumfální oblouk
 • Augustův chrám na hlavním pulském náměstí – postavený na počátku 1. století
 • Herkulova vrata – dříve součástí římského opevnění
 • Porta Gemina (dvojitá brána) – ve 2. století tvořila součást římského opevnění
 • Pevnost Pula postavena v 17. století

Ubytování v Pule

Apartment Snezana 2265, Pula

Apartmán Pula
Zjistit dostupnost a cenu

ANGELS – ANNA, Pula

Apartmán Pula
Zjistit dostupnost a cenu

ANGELS – MARLEN, Pula

Apartmán Pula
Zjistit dostupnost a cenu

Cornial, Pula

Apartmán Pula
Zjistit dostupnost a cenu

Omrkněte okolí Puly

Poreč - letovisko na západním pobřeží Istrie

Hledáte-li příjemné letovisko pro strávení letní dovolené, které není z České republiky tak úplně daleko, už nehledejte. Poreč nabízí krásné koupání, oblázkové pláže, historické centrum města s romantickými uličkami, zábavu pro celou rodinu a plno restaurací a obchodů. Vyražte do Chorvatska! Cesta z České republiky Město Poreč Poreč je chorvatské...

Poreč - letovisko na západním pobřeží Istrie Přečíst celé

Vrsar - přístavní městečko na Istrii

Vrsar je malé zemědělské a rybářské městečko s přístavem. Žije zde asi 1 800 obyvatel. Město vyniká bohatými lesy a členitým romantickým prostředím. Díky malebnému historickému centru patří k nejhezčím letoviskům na Istrii. O městě Vrsar leží 10 km jižním směrem od Poreče. Je velmi oblíbeným turistickým cílem na pobřeží...

Vrsar - přístavní městečko na Istrii Přečíst celé

Rovinj - romantika na Istrii

Rovinj je velmi fotogenické romantické městečko ležící 36 km severozápadně od Puly. Na první pohled vás upoutá svojí polohou na poloostrově, na kterém leží samotné historické centrum města s bazilikou sv. Eufémie. O městě Letovisko Rovinj je mezi turisty oblíbené pro jeho typický středomořský starobylý vzhled. Na Istrii patří k...

Rovinj - romantika na Istrii Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru