Hlavní obrázek

Eufraziova bazilika Poreč

Unikátní stavba pocházející ze 6. století stojí v chorvatském přímořském městě Poreč. V roce 1997 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Pokud budete projíždět přes Istrii, rozhodně si nenechte její návštěvu ujít.

Kde baziliku najdu?

Eufrazijeva ul. 22, Poreč

Bazilika stojí v historickém centru na malém poloostrově, kde se rozkládá město Poreč.

Návštěvní doba a vstupné

V letní sezóně je bazilika přístupná každý den od 9 do 21 hodin. 

Vstupné pro dospělého stojí 50 Kun (2021).

Pro návštěvu baziliky se vhodně oblečte, v plavkách nebo velmi krátkém oblečení vás dovnitř nepustí.

Uvnitř areálu se chovejte tiše, zvláště pak když probíhá modlitba.

Historie a architektura

Na místě, kde se dnes nachází Eufraziova bazilika dříve stával raně křesťanský kostelík postavený v 6. století. Na výstavbu baziliky bylo použito také kamenní z tohoto kostela.

V roce 553 začal biskup Eufrazius stavět velkolepé dílo, novou baziliku – Eufraziovu baziliku. Byla zasvěcena porečskému biskupu – mučedníku Maurovi. Stavěla se velmi rychle, již za 11 let byla stavba dokončena.

Architektura stavby byla ovlivněna Východem i Západem. Bazilika v Poreči je nejlépe dochovanou raně byzantskou stavební památkou ve východním Středomoří a je jedním z nejcennějších sakrálních komplexů v Evropě. Od dob 2. světové války byla několikrát restaurována.

Před hlavním vstupem do baziliky stojí obdélníkové atrium, jehož sloupy byly dovezeny z Byzance, z proslulých dolů na mramor na ostrově Prokonesos. Atrium je obklopeno krytým ochozem, kde nyní najdeme lapidárium. 

Významnou součástí komplexu je pohřební kaple, nacházející se v severovýchodní části. Dnes stojí uprostřed kaple sarkofág, kde byly dříve uloženy ostatky mučedníka Maura. Ty byly v roce 1354 odvezeny Janovany. Vráceny do baziliky byly až v roce 1934 a dnes leží na hlavním oltáři.

Bazilika je tvořena třemi loděmi, které jsou rozděleny štíhlými sloupy s bohatě zdobenými hlavicemi.

Nad pozlaceným oltářem je nádherné mramorové ciborium (stříška nad oltářem) zdobené mozaikami s medailony svatých mučedníků.

Prohlídka baziliky

Uvnitř areálu baziliky uvidíte:

  • Atrium
  • Baptisterium
  • Zvonici s výhledem na celé město
  • Biskupský palác
  • Lapidárium
  • Archeologické naleziště
  • Vyhlídku na moře
  • Starou sakristii
  • Samotnou baziliku s byzantskými mozaikami

Výhled na město ze zvonice

Když vystoupáte několik dřevených schodů, dostanete se pod zvony na nádhernou vyhlídku, odkud budete mít krásný výhled na celý Poreč a Jadranské moře.

Výlety v okolí

Poreč - letovisko na západním pobřeží Istrie

Hledáte-li příjemné letovisko pro strávení letní dovolené, které není z České republiky tak úplně daleko, už nehledejte. Poreč nabízí krásné koupání, oblázkové pláže, historické centrum města s romantickými uličkami, zábavu pro celou rodinu a plno restaurací a obchodů. Vyražte do Chorvatska! Cesta z České republiky Město Poreč Poreč je chorvatské...

Poreč - letovisko na západním pobřeží Istrie Přečíst celé

Západní Istrie Chorvatsko

Istrie je poloostrov, který vybíhá do Jaderského moře. Pro Čechy je velmi dobře dostupná. Autem se sem dostanete již za 8 hodin. My jsme prozkoumali její západní část a všechna města se nám moc líbila! Cesta autem na Istrii Krásná Istrie Majestátní památky, průzračné moře, oblázkové pláže a spousta gurmánských...

Západní Istrie Chorvatsko Přečíst celé

Pula - amfiteátr a další památky

Pulu najdeme v jižní části istrijského poloostrova. Leží 70 km od Rijeky a 137 km od Zadaru. Pula patří mezi větší letoviska, žije zde přibližně 65 tisíc obyvatel. Nejznámější památkou ve městě je zajisté starořímský amfiteátr. Parkování v Pule Pokud nejste v Pule ubytovaní a jedete do města za památkami,...

Pula - amfiteátr a další památky Přečíst celé

Rovinj - romantika na Istrii

Rovinj je velmi fotogenické romantické městečko ležící 36 km severozápadně od Puly. Na první pohled vás upoutá svojí polohou na poloostrově, na kterém leží samotné historické centrum města s bazilikou sv. Eufémie. O městě Letovisko Rovinj je mezi turisty oblíbené pro jeho typický středomořský starobylý vzhled. Na Istrii patří k...

Rovinj - romantika na Istrii Přečíst celé

Vrsar - přístavní městečko na Istrii

Vrsar je malé zemědělské a rybářské městečko s přístavem. Žije zde asi 1 800 obyvatel. Město vyniká bohatými lesy a členitým romantickým prostředím. Díky malebnému historickému centru patří k nejhezčím letoviskům na Istrii. O městě Vrsar leží 10 km jižním směrem od Poreče. Je velmi oblíbeným turistickým cílem na pobřeží...

Vrsar - přístavní městečko na Istrii Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru