Článek přečtete za 2 min.

Eufraziova bazilika Poreč

Unikátní stavba pocházející ze 6. století stojí v chorvatském přímořském městě Poreč. V roce 1997 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Pokud budete projíždět přes Istrii, rozhodně si nenechte její návštěvu ujít.

Kde baziliku najdu?

Eufrazijeva ul. 22, Poreč

Bazilika stojí v historickém centru na malém poloostrově, kde se rozkládá město Poreč.

Návštěvní doba a vstupné

V letní sezóně je bazilika přístupná každý den od 9 do 21 hodin. 

Vstupné pro dospělého stojí 50 Kun (2021).

Pro návštěvu baziliky se vhodně oblečte, v plavkách nebo velmi krátkém oblečení vás dovnitř nepustí.

Uvnitř areálu se chovejte tiše, zvláště pak když probíhá modlitba.

Historie a architektura

Na místě, kde se dnes nachází Eufraziova bazilika dříve stával raně křesťanský kostelík postavený v 6. století. Na výstavbu baziliky bylo použito také kamenní z tohoto kostela.

V roce 553 začal biskup Eufrazius stavět velkolepé dílo, novou baziliku – Eufraziovu baziliku. Byla zasvěcena porečskému biskupu – mučedníku Maurovi. Stavěla se velmi rychle, již za 11 let byla stavba dokončena.

Architektura stavby byla ovlivněna Východem i Západem. Bazilika v Poreči je nejlépe dochovanou raně byzantskou stavební památkou ve východním Středomoří a je jedním z nejcennějších sakrálních komplexů v Evropě. Od dob 2. světové války byla několikrát restaurována.

Před hlavním vstupem do baziliky stojí obdélníkové atrium, jehož sloupy byly dovezeny z Byzance, z proslulých dolů na mramor na ostrově Prokonesos. Atrium je obklopeno krytým ochozem, kde nyní najdeme lapidárium. 

Významnou součástí komplexu je pohřební kaple, nacházející se v severovýchodní části. Dnes stojí uprostřed kaple sarkofág, kde byly dříve uloženy ostatky mučedníka Maura. Ty byly v roce 1354 odvezeny Janovany. Vráceny do baziliky byly až v roce 1934 a dnes leží na hlavním oltáři.

Bazilika je tvořena třemi loděmi, které jsou rozděleny štíhlými sloupy s bohatě zdobenými hlavicemi.

Nad pozlaceným oltářem je nádherné mramorové ciborium (stříška nad oltářem) zdobené mozaikami s medailony svatých mučedníků.

Prohlídka baziliky

Uvnitř areálu baziliky uvidíte:

  • Atrium
  • Baptisterium
  • Zvonici s výhledem na celé město
  • Biskupský palác
  • Lapidárium
  • Archeologické naleziště
  • Vyhlídku na moře
  • Starou sakristii
  • Samotnou baziliku s byzantskými mozaikami

Výhled na město ze zvonice

Když vystoupáte několik dřevených schodů, dostanete se pod zvony na nádhernou vyhlídku, odkud budete mít krásný výhled na celý Poreč a Jadranské moře.

Výlety v okolí

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top