Článek přečtete za 2 min.

Rovinj – romantika na Istrii

Rovinj je velmi fotogenické romantické městečko ležící 36 km severozápadně od Puly. Na první pohled vás upoutá svojí polohou na poloostrově, na kterém leží samotné historické centrum města s bazilikou sv. Eufémie.

O městě

Letovisko Rovinj je mezi turisty oblíbené pro jeho typický středomořský starobylý vzhled. Na Istrii patří k nejhezčím městečkům. Žije zde asi 13 tisíc obyvatel. 

Původní část města se rozkládá na malém poloostrově (dříve ostrov, který byl spojen s pevninou násypem v 18. století), jehož dominantou je bazilika sv. Eufémie. Bazilika byla postavena v letech 1725-1736 a z jejího okolí je nádherný výhled na Jadran.

Další známou stavbou je hodinová věž pocházející z 12. století, která dříve sloužila jako vězení. Najdeme ji na adrese Trg Maršala Tita 6.

Víte, že Rovinj je nejnavštěvovanějším městem v Chorvatsku?

Centrum města tvoří úzké uličky s kamennými chodníky, plné obchodů, restaurací, kaváren a romantických zákoutí. Nezaměnitelný ráz městu vtiskly Benátčané, kteří sem ve 14. století vtrhli a město ovládli.

Zemědělci se v této oblasti nejvíce soustředí na pěstování vinné révy. Pěstuje se zde např. ceněná odrůda malvazija.  

Kromě zemědělství oblast profituje hlavně z turismu, továrny na zpracování tabáku nebo společnosti Mirna, která vyrábí rybí konzervy.

Pláže v Rovinj

Stejně jako v celém Chorvatsku i v Rovinji jsou pěkné oblázkové pláže. Pobřeží je lemováno borovicovými háji. Podél pláží vede promenáda se sítí stezek pro turisty i cyklisty.

Ubytování Rovinj

Rovinj je ze všech stran obklopena kempy. Mezi nejznámější patří Porton Biondi, Amarin, Ulika, Polari, Veštar a San Polo Colone.

Kromě kempů se samozřejmě můžete ubytovat v apartmánech a hotelech, kterých je ve městě opravdu hodně (Valdaliso, Park Eden, Amarin, Istra, Adriatic a další). 

Rovinj je velmi oblíbená mezi majetnější klientelou.

Přístav

V Rovinji narazíme hned na dva přístavy. Jižní – obklopený bary a restauracemi a severní, kde kotví i větší jachty.

V přístavech je možné zakoupit výlety lodí do Benátek, Terstu nebo národního parku Brijuni.

Výlety z Rovinj

  • národní park Brijuni
  • Eufraziova bazilika v Poreči
  • Amfiteátr v Pule
  • přírodní rezervace Limský záliv
  • Mořské akvárium Rovinj
  • Akvapark Istralandia
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top