Článek přečtete za 2 min.

Západní Istrie Chorvatsko

Istrie je poloostrov, který vybíhá do Jaderského moře. Pro Čechy je velmi dobře dostupná. Autem se sem dostanete již za 8 hodin. My jsme prozkoumali její západní část a všechna města se nám moc líbila!

Cesta autem na Istrii

  • ze západní části republiky – přechod Rozvadov – Mnichov – Salzburg – Villach – Lublaň – přechod do Chorvatska Dragonje – cca 8 – 10 hodin jízdy
  • z východní části republiky – Mikulov – Vídeň – Štýrský Hradec – Lublaň – přechod do Chorvatska Dragonje – cca  7 – 8 hodin jízdy
  • po cestě musíte mít Rakouskou (lze i elektronická) a Slovinskou (pouze klasická známka) dálniční známku
  • v Chorvatsku se platí na dálnicích mýtné podle ujetých km, lze platit kartou
  • po cestě také zaplatíte za průjezd tunelem v Rakousku 12,5 Euro

Krásná Istrie

Majestátní památky, průzračné moře, oblázkové pláže a spousta gurmánských zážitků, to je Istrie.

Při výběru letní dovolené hraje pro většinu lidí významnou roli dojezdová vzdálenost. Toužíte-li po nádherné letní dovolené a nechcete strávit v autě 12 a více hodin, pak je pro vás Istrie tou pravou volbou.

Jaká města jsme navštívili?

Poreč

Ubytovali jsme se v letovisku Poreč a rozhodně jsme neudělali chybu. Krásné historické centrum města s úzkými uličkami a Eufrazivou bazilikou z 6. století, která je zapsaná na seznam UNESCO, jsme si prostě zamilovali.

Ve městě je spousta restaurací, obchodů, barů a sportovního vyžití (půjčovna kol, vodní sporty, na promenádě se dá krásně běhat, plážová posilovna). 

Vrsar

Městečko Vrsar je nejmenším letoviskem, které jsme navštívili. Dominantou města je kostel sv. Martina, který se tyčí na pahorku nad městem. Ve Vrsaru je malý přístav odkud můžete vyrazit na různé výlety (Terst, Benátky, park Brijuni).

Jako v celém Chorvatsku, i zde mají nádherné oblázkové nebo betonové pláže s průzračnou vodou vybízející ke šnorchlování.

Rovinj

Rovinj bývá často přirovnávaná k italským Benátkám. Úzké uličky s kamennými chodníky nám opravdu oblíbené italské město připomínali. Centrum města se rozkládá na kopci a je protkané uličkami s restauracemi a obchody. Na vrcholu kopce stojí kostel sv. Eufémie od kterého je nádherný výhled na Jaderské moře.

Ve městě jsou hned dva přístavy, vnitřní, kde kotví spíše menší lodě a vnější, kde narazíte i na velké luxusní jachty.

Pula

Posledním městem, které jsme na Istrii navštívili byla známá Pula. Zdejší římský amfiteátr rozhodně stojí za návštěvu. Dávná historie na vás dýchá z každého rohu.

I v pulském historickém centru jsou malé uličky plné kaváren a příjemných zákoutí. Staré město je velmi pěkné, ale okolí nás trošku zklamalo – všude byl poměrně nepořádek. 

Na pláže musíte z Puly vyrazit o kousek dál, přímo ve městě se totiž žádná nenechází (pouze přístav).

Když naši dovolenou na Istrii shrnu, nejvíce se nám líbilo v Poreči, poté Rovinji, Vrsaru a nakonec Pule.

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top