Hlavní obrázek

Poreč – letovisko na západním pobřeží Istrie

Hledáte-li příjemné letovisko pro strávení letní dovolené, které není z České republiky tak úplně daleko, už nehledejte. Poreč nabízí krásné koupání, oblázkové pláže, historické centrum města s romantickými uličkami, zábavu pro celou rodinu a plno restaurací a obchodů. Vyražte do Chorvatska!

Cesta z České republiky

  • ze západní části republiky – přechod Rozvadov – Mnichov – Salzburg – Villach – Lublaň – přechod do Chorvatska Dragonje – cca 860 km (9-10 hodin jízdy)
  • z východní části republiky – Mikulov – Vídeň – Štýrský Hradec – Lublaň – přechod do Chorvatska Dragonje – cca 700 km (7-8 hodin jízdy)
  • po cestě musíte mít Rakouskou (lze i elektronická) a Slovinskou (pouze klasická známka) dálniční známku
  • v Chorvatsku se platí na dálnicích mýtné podle ujetých km, lze platit kartou
  • po cestě také zaplatíte za průjezd tunelem v Rakousku 12,5 Euro

Město Poreč

Poreč je chorvatské město ležící na západním pobřeží Istrie. Leží 68 km od Rijeky a 50 km od italského Terstu. Ve městě žije přibližně 10 000 obyvatel. Město je známé hlavně díky Eufraziově bazilice, která je od roku 1997 zapsána na seznamu UNESCO.

Historie města sahá do doby římské, kdy byla tato oblast kolonií Římanů. Největšího  rozkvětu se Poreči dostalo ve 13. století, kdy se stalo součástí Benátské republiky. V Poreči se mísí množství kultur, od římské a byzantské až po gotickou.

Letovisko je velmi oblíbené a tak patří mezi nejnavštěvovanější na jadranském přímoří. 

Pláže a koupání v Poreči

V Poreči najdeme převážně oblázkové pláže s krásně čistou vodou (tak jak tomu v Chorvatsku bývá). Nejhezčí pláží je asi pláž Parentino, která leží u borového háje pod komplexem Valamar. 

Na pláží jsou k dispozici sprchy, toalety a několik barů s občerstvením. Zapůjčit si můžete také lehátka, houpací sítě, vodní skútry nebo paddleboardy. 

Další oblíbenou pláží je pláž Materada. Převážně místní obyvatelé se pak koupají u promenády vedle Eufraziovi baziliky.

Na pláži Parentino jsme zkoušeli šnorchlovat a stálo to za to. K vidění bylo několik druhů rybiček (i větší kusy) a krabů. Naopak ježka jsme neviděli žádného a medůz se bát také nemusíte. V moři jsou větší kameny mezi kterými žije několik druhů mořských živočichů.

Restaurace a obchody

V centru města narazíte na desítky restaurací nabízejících typické chorvatské pokrmy, italskou kuchyni, ale i burgery a mořské plody. Ceny jsou podobné, za hlavní chod s pitím utratíte pro jednu osobu cca 100 Kun (2021).

V městečku není nouze ani o obchody se suvenýry, plážovým vybavením, oblečením, pekárnu nebo oblíbené stánky se zmrzlinou, kterou jsme si dopřávali pravidelně každý večer. Jeden kopeček zmrzliny (sladoled) stojí 10 Kun (2021).

V Poreči jsou i velké obchody jako Lidl, Kaufland, Plodine a Super konzum. Nechybí ani benzínová pumpa, lékárna a nákupní centrum Riva Mall.

Přístav Poreč a výlety

V Poreči je krásný přístav, kde kotví i větší luxusní jachty a tak není o zajímavou podívanou nouze.

Z přístavu vyjíždějí lodě na různé výlety jako je večerní pozorování delfínů nebo výlet lodí do Benátek (velmi oblíbené). Výlet si většinou domluvíte den dopředu přímo v přístavu. 

Okolo celého poloostrova s historickým centrem vede krásná promenáda, na které se dá ráno běhat.

Eufraziova bazilika

Velkým lákadlem v Poreči je unikátní Eufraziova bazilika, která pochází již ze 6. století. Je zasvěcena místnímu biskupovi a mučedníkovi sv. Maurovi. Pojmenována je podle stavebníka Eufrazia. Nejhezčí částí jsou byzantské mozaiky a výhled z věže na celé městečko Poreč.

V hlavní sezóně můžete baziliku navštívit každý den od 9 do 21 hodin. Dospělý platí vstupné 50 Kun (2021). Nezapomeňte však na vhodné oblečení!

Eufraziova bazilika Poreč

Výlety do okolí

Z Poreče se doporučujeme vydat do městeček Rovinj, Vrsar a Pula se známým amfiteátrem. 

Děti budou mít radost z návštěvy aquaparku Aquacolors – jeden z největších aquaparků v Chorvatsku (Molindrio 18, Poreč každý den 10-19) nebo Dinoparku ve městě Funtana (Istarska ul. 16, Funtana, každý den 10-18).

Naše tipy na ubytování

Apartment Barbara, 300m from the sea, Poreč

Apartmán Poreč
Zjistit dostupnost a cenu

Apartment Complex Nevia, Poreč

Apartmán Poreč
Zjistit dostupnost a cenu

Apartment Dorijana, Poreč

Apartmán Poreč
Zjistit dostupnost a cenu

Apartments in Porec – Istrien 43009, Poreč

Apartmán Poreč
Zjistit dostupnost a cenu

Pula - amfiteátr a další památky

Pulu najdeme v jižní části istrijského poloostrova. Leží 70 km od Rijeky a 137 km od Zadaru. Pula patří mezi větší letoviska, žije zde přibližně 65 tisíc obyvatel. Nejznámější památkou ve městě je zajisté starořímský amfiteátr. Parkování v Pule Pokud nejste v Pule ubytovaní a jedete do města za památkami,...

Pula - amfiteátr a další památky Přečíst celé

Rovinj - romantika na Istrii

Rovinj je velmi fotogenické romantické městečko ležící 36 km severozápadně od Puly. Na první pohled vás upoutá svojí polohou na poloostrově, na kterém leží samotné historické centrum města s bazilikou sv. Eufémie. O městě Letovisko Rovinj je mezi turisty oblíbené pro jeho typický středomořský starobylý vzhled. Na Istrii patří k...

Rovinj - romantika na Istrii Přečíst celé

Vrsar - přístavní městečko na Istrii

Vrsar je malé zemědělské a rybářské městečko s přístavem. Žije zde asi 1 800 obyvatel. Město vyniká bohatými lesy a členitým romantickým prostředím. Díky malebnému historickému centru patří k nejhezčím letoviskům na Istrii. O městě Vrsar leží 10 km jižním směrem od Poreče. Je velmi oblíbeným turistickým cílem na pobřeží...

Vrsar - přístavní městečko na Istrii Přečíst celé

Západní Istrie Chorvatsko

Istrie je poloostrov, který vybíhá do Jaderského moře. Pro Čechy je velmi dobře dostupná. Autem se sem dostanete již za 8 hodin. My jsme prozkoumali její západní část a všechna města se nám moc líbila! Cesta autem na Istrii Krásná Istrie Majestátní památky, průzračné moře, oblázkové pláže a spousta gurmánských...

Západní Istrie Chorvatsko Přečíst celé

Eufraziova bazilika Poreč

Unikátní stavba pocházející ze 6. století stojí v chorvatském přímořském městě Poreč. V roce 1997 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Pokud budete projíždět přes Istrii, rozhodně si nenechte její návštěvu ujít. Kde baziliku najdu? Eufrazijeva ul. 22, Poreč Bazilika stojí v historickém centru na malém poloostrově, kde se...

Eufraziova bazilika Poreč Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru