Hlavní obrázek

Hlavní památky, které vidět v Římě

Na návštěvu hlavního města Itálie, jsme si vyhradili jeden den, jelikož jsme věděli, že nám všechny památky stačí vidět z venku. Na 7 km okruhu jsme tak viděli ta největší římská nej.

Kde jsme parkovali?

Zaparkovali jsme v podzemních garážích poměrně dále od centra – Largo Vercelli, 9bis, 00183 Roma RM, Itálie. Nicméně u parkoviště se hned nachází zastávka metra Re di Roma, pokud nebudete chtít jít pěšky jako my, není tedy problém využít hromadnou dopravu. Parkování na 12 hodin zde vyjde na 10 Eur (ceny v roce 2024).

Koloseum

Římské koloseum je asi největším lákadlem ve městě a není divu, jde o největší amfiteátr, který byl v římské říši postaven. Koloseum bylo založeno již v roce 82. Moderní odhady uvádějí, že se do něj mohlo vejít až 50 000 diváků, kteří nejčastěji sledovali gladiátorské zápasy nebo veřejné podívané.

 • šířka 155 m
 • délka 187 m
 • rozloha 5 000 m2

Koloseum ročně navštíví přes milion a půl turistů, z toho pro vás vyplývá, že pokud se budete chtít podívat dovnitř, vstupenky mějte rozhodně koupené předem na přesný čas, jinak se nevyhnete i několikahodinové frontě. Kupujte je na oficiálních stránkách: https://colosseo.it/en/opening-times-and-tickets/

Otevírací doba Kolosea a je v hlavní sezóně od 8:30 do 19:00.

Palatin

Podle pověsti byl Řím založen na pahorku Palatinus, který leží ve středu města. Na Palatinu dříve stálo několik významných staveb z císařské doby. Dnes je zde archeologické naleziště.

 • Domus Flavia
 • Domus Augustana
 • ruiny lázní Septima Severa
 • Liviin dům
 • stadion s tribunou

Otevřeno je zde denně od 8:30 do 19:00. Základní vstupné stojí 16 EUR, všichni pod 18 let mají vstupné zdarma.

Forum Romanum

O kousek dál narazíte na Forum Romanum – centrum veřejného dění ve městě. Jedná se o obdélné náměstí dlouhé 130 metrů, které se nachází mezi pahorky Kapitol a Palatin, vedle něj prochází hlavní římská cesta Via Sacra.

V historii se zde konaly slavnosti, soudy, průvody nebo trhy. 

 • Oblouk Septima Severa
 • Titův oblouk
 • Chrám Venuše a Romy
 • Maxentiova bazilika
 • Saturnův chrám
 • Bazilika Giulia
 • Foro – velké vydlážděné náměstí uprostřed a další stavby

Stejně jako do Palatinu i do Fora Romanum potřebujete vstupenky, vstupné i otevírací doba je zde stejná. (https://www.coopculture.it/en/products/ticket-colosseum-forum-and-palatine-_24h/). 

Národní památník Viktora Emmanuela II. – Vittoriano

Budete-li pokračovat dál za Forum Romanum, určitě nepřehlédnete Národní památník Viktora Emmanuela II. neboli Vittoriano (česky Oltář vlasti). Jde o monumentální památník s vyhlídkami. Stavba byla postavena v neoklasicistním stylu jako uctění památky prvního krále a sjednotitele Itálie Viktora Emmanuela II. v roce 1925. Výška památníku dosahuje 81 metrů.

Fontána di Trevi

Na Piazza de Trevi stojí fontána, o které jistě slyšel každý – slavná Fontána di Trevi postavena v letech 1732 až 1762. Je vybudována v pozdně barokním stylu s prvky klasicismu. Voda je do fontány přiváděna zejména podzemním kanálem Aqua Virgo, který byl zbudován již v roce 19 př. n. l. Na stavbu fontány byl použit římský travertin a Kararský mramor. 

U fontány se žádné vstupné neplatí, ale náměstí je poměrně malé a tak se zde lehké mačkanici asi nevyhnete.

Pantheon

Středověký kruhový chrám zasvěcený původně všem bohům stojí na náměstí Piazza della Rotonda. Založen byl ve 2. století a dodnes patří mezi nejvýznamnější a nejzachovalejší antické chrámy na světě. Stavba je vysoká 43,3 metru a určitě ji znáte hlavně díky typické kopuli, uprostřed které je otvor (okulus) a průměru 9 metrů. 

Stejně jako Koloseum také Pantheon čelí velkému náporu turistů a tak je nutné zakoupit vstupenku. Opět ji raději kupujte předem (https://www.pantheonroma.com/audio-guides-pantheon/#). 

Piazza Navona

Barokní náměstí najdete ve čtvrti Parione jen asi 200 metrů od Pantheonu. V ose náměstí stojí 3 fontány a dominantou je pak zajisté kostel svaté Anežky Římské. Největší fontánou je Fontána čtyř řek, která stojí uprostřed celého náměstí. Na Piazza Navona rádi vysedávají turisté ale i místní. 

Andělský hrad a Andělský most

Andělský hrad se původně jmenoval Hadriánovo mauzoleum. Vybudován byl již v letech 135 až 139 na břehu řeky Tibery. Stavbu nechal postavit římský císař Hadrián jako mauzoleum, později zde byla papežská pevnost, rezidence a vězení. 

Hrad je otevřen každý den od 9:00 do 19:30.

Přes řeku Tiberu se k hradu dostanete po Andělském mostě s pěti poli postavené v roce 134.

Další fotografie z Říma a naše tipy

Při návštěvě Říma se můžete inspirovat třeba naší trasou, nebudete nikde zbytečně bloudit a uvidíte všechny výše uvedená místa. Navštívili jsme i Vatikán, o tom více v samostaném článku.

 • na výbornou zmrzlinu narazíte vedle Pantheonu – Via del Seminario, 92, 00186 Roma RM, Itálie
 • skvělý oběd jsme pak měli v restauraci Pasta In Corso – Corso Vittorio Emanuele II, 273-275, 00186 Roma RM, Itálie

Poznejte i jiná místa v Itálii

Florencie - největší město v Toskánsku

Florencie je hlavním a největším městem Toskánska. Turisty láká zejména florentský dóm Santa Maria del Fiore a není se čemu divit, jde o vskutku majestátní stavbu. Co dalšího zde vidět? Parkování ve Florencii Stáli jsme na placeném parkovišti Viale Fillippo Strozzi, kde je automat (lze platit kartou). Od centra to...

Florencie - největší město v Toskánsku Přečíst celé

Šikmá věž v Pise

V Toskánsku jsme nemohli vynechat město Pisa s proslulou Šikmou věží. Na některých fotografiích se až zas tak šikmá nezdá, ale ve skutečnosti když stoupáte po točitých schodech nahoru, tak je šikmá až, až. Parkování v Pise Zaparkovali jsme na placeném parkovišti na adrese: Via Cammeo Carlo Salomone, 51, 56122...

Šikmá věž v Pise Přečíst celé

Menší města v Toskánsku

Kromě větších měst v Toskánsku jako je Pisa nebo Florencie jsme při našem road tripu navštívili i několik dalších menších měst. Kde se nám líbilo nejvíce, kde jsme parkovali a kde měli tu nejlepší zmrzlinu? Dozvíte se v následujícím článku. Lucca Město Lucca leží nedaleko Apuánských Alp. Najdete zde jedno...

Menší města v Toskánsku Přečíst celé

Verona - město Romea a Julie

Verona je a už navždy bude spjatá s dílem Williama Shakespeara – Romeo a Julie. Město lásky s malebnými uličkami a romantickou atmosférou jsme si nenechali při našich cestách v Itálii ujít ani my. Co všechno jsme viděli? Parkování Verona Ve Veroně jsme zaparkovali na neplaceném parkovišti vedle brány Porta...

Verona - město Romea a Julie Přečíst celé

Co navštívit v Dolomitech: přehled míst pro turisty

Dolomity jsou ideální dovolenkovou destinací pro nadšence do turistiky jako jsme my dva. Nové a nové turistické trasy můžete objevovat doslova každý den. Z nejpopulárnějších míst jsme navštívili těchto 8. 1.Tre Cime Od jezera Lago di Misurina vede pěkná turistická stezka až pod vrcholky Tre Cime, které lze celé obejít...

Co navštívit v Dolomitech: přehled míst pro turisty Přečíst celé

Rodi Garganico - městečko s dlouhou historií

Rodi Garganico leží na italském poloostrově Gargano. Kromě dlouhých pláží zde najdeme velmi zachovalé historické centrum a malebné uličky. Ideální místo pro klidnou letní dovolenou u moře (i) s malými dětmi. Kde Rodi Garganico leží Letovisko Rodi Garganico najdeme na italském poloostrově Gargano u Jaderského moře. Cesta z Plzně vám...

Rodi Garganico - městečko s dlouhou historií Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru