Hlavní obrázek

Menší města v Toskánsku

Kromě větších měst v Toskánsku jako je Pisa nebo Florencie jsme při našem road tripu navštívili i několik dalších menších měst. Kde se nám líbilo nejvíce, kde jsme parkovali a kde měli tu nejlepší zmrzlinu? Dozvíte se v následujícím článku.

Lucca

Město Lucca leží nedaleko Apuánských Alp. Najdete zde jedno z největších historických center v Toskánsku s dominantní věží. Celé město je obehnáno hradbami, za kterými se nachází spousta kaváren, restaurací, obchodů a menších náměstíček. Na oběd můžeme jedině doporučit – P.za Napoleone, 16, 55100 Lucca LU, Itálie.

Parkování: Viale S. Concordio, 55100 Lucca LU, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: městské hrad

Pistoia

Pistoia patří mezi menší města v Toskánsku. V historii byla sídelním střediskem několika osad Galů a Etrusků. Uprostřed města narazíte na katedrální náměstí. Pistoia je obehnána opevněnými hradbami a panuje zde poklidná atmosféra. Navíc jsme zde našli a ochutnali výbornou zmrzlinu – Via Cavour, 53, 51100 Pistoia PT, Itálie.

Parkování: Via Ciliegiole, 39/P, 51100 Pistoia PT, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: zmrzlina 🙂

Vinci

Ve Vinci se v roce 1452 narodil slavný Leonardo da Vinci, proto se zde nachází několik muzeí. V Museo Leonardino je vystaveno přes 100 modelů a kreseb legendárního umělce, vynálezce, malíře a sochaře. Vinci je malinké toskánské město, do kterého se dostanete po točité silnici. Kromě muzeí je zde k vidění např. farní kostel svatého Kříže.

Parkování: 50059 Vinci, Metropolitan City of Florence, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: lokalita, kde se Vinci nachází

Empoli

Empoli najdete asi 30 km jihozápadně od Florencie. Město je významným zemědělským centrem regionu. My jsme zde strávili jednu noc při našem road tripu, prošli jsme historické centrum a ochutnali místní pizzu. 

Parkování: Via dei Cappuccini, 17, 50053 Empoli FI, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: hlavní třída s obchody a restauracemi

Fiesole

Fiesole patří také mezi malá města. Leží přímo nad Florencií, a proto je odtud na metropoli krásný výhled. Fiesole se nachází uprostřed olivových hájů v nadmořské výšce 300 m n. m. 

Parkování: Via degli Artigiani, 1, 50041 Fiesole FI, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: výhled na Florencii

Podívejte se na naše video z Toskánska z dronu

San Gimignano

San Gimignano byste našli uprostřed krásné toskánské krajiny a nás zaujalo hned na první pohled. Hlavní třídou, kterou obklopují historické domy, dojdete na náměstí s vysokou středověkou věží a další uličkou se dostanete na druhé náměstí, kde se nachází nejedna vyhlášená zmrzlinárna (my ochutnali tu z Gelateria OLMO). Ve městě je otevřena spousta restaurací a obchodů se suvenýry. Na dobré jídlo zajděte do – Via XX Settembre, 8, 53037 San Gimignano SI, Itálie.

Parkování: 53037 San Gimignano, Province of Siena, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: atmosféra města

Volterra

Volterra je historické městečko, které je turisty často navštěvováno. Najdete zde zachovalé starověké památky z doby Etrusků, opevněné centrum plné obchodů, restaurací a někdy také trhů (my ve městě byli v neděli ráno a konali se zde trhy se sladkostmi a sýry). 

Na severním okraji města jsme náhodou našli ruiny antického divadla, které pochází z 1. století n. l. 

Filmové místo: Kdo viděl ságu Stmívání, možná Volterru pozná, natáčela se zde totiž scéna, kdy Bella zachraňuje Edwarda. 

Parkování: 56048 Volterra, Province of Pisa, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: úzké uličky Volterry a trh

Siena

Město Siena nás na první pohled příliš nezaujalo, ale nejspíš za to mohlo horší počasí, kvůli kterému nám město připadalo poněkud ponuré. Nejvíce se nám líbilo neobvyklé půlkruhové náměstí, které se leží ve svahu s katedrálou a věží vysokou neuvěřitelných 102 metrů. 

Kam na dobré jídlo? Via Giovanni Duprè, 24, 53100 Siena SI, Itálie

Parkování: Via Esterna di Fontebranda, 53100 Siena SI, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: půlkruhové náměstí s věží

Grosseto

Z města Grosseto to není daleko k moři a možná také proto je mezi turisty stále více oblíbené. V Grossetu stojí spousta muzeí, kostelů nebo palác Aldobrandeschi. Pokud holdujete vínu, určitě odsud neodjedete s prázdnou. Ochutnat můžete třeba vyhlášené červené víno Chianti.

Parkování: Vallo degli Arcieri, 58100 Grosseto GR, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: hlavní náměstí

Montepulciano

Montepulciano byste našli na kopci uprostřed vinic a olivových hájů v nadmořské výšce 600 m n. m. Ve městě se vyrábí víno – Vino nobile. 

Kromě vína v Montepulcianu nevynechejte historické centrum s malými obchůdky, restauracemi nebo třeba muzeem mučení.

Kde se dobře najíst? Piazza Grande, 4/5, 53045 Montepulciano SI, Itálie

Parkování: Via dell’Oriolo, 53045 Montepulciano SI, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: krajina v okolí Montepulciana a výhledy z města 

Arezzo

Arezzo patří mezi nejbohatší města Toskánska hlavně díky výrobě zlatých šperků, které se vyvážejí do celé Evropy. V římské době neslo jméno Arretium. Největším uměleckým lákadlem jsou fresky v bazilice sv. Františka z Assisi.

Víte, že?: Ve městě se natáčela část filmu, Život je krásný s Robertem Benignim v hlavní roli.

Ochutnejte výborné sandwiche – Piazza di Sant’Agostino, 12, 52100 Arezzo AR, Itálie

Parkování: Via Giuseppe Pietri, 35, 52100 Arezzo AR, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: svažující se náměstí Piazza Grande

Viareggio

Viareggio je situováno nedaleko měst Pisa a Lucca a patří k nejoblíbenějším letoviskům v Toskánsku. Je známé hlavně díky široké pláži s jemným bílým pískem s dlouhou promenádou, na které leží obchody a restaurace. 

Každý rok od začátku února do prvního březnového týdne se zde koná slavný karneval, který je v Itálii velice oblíbený. Průvod se koná na 2,5 km trase a k vidění jsou nejrůznější alegorické vozy.

Parkování: Via Pasquale Elio Pardi, 3, 55049 Viareggio LU, Itálie

Co se nám nejvíce líbilo: promenáda s obchody a restauracemi

Všechna města v Toskánsku mají své kouzlo, nejvíce ze všech se nám ale líbilo Pitigliano, kterému jsme věnovali samostatný článek. Nejméně si nás naopak získala Siena.

Tento článek vznikl ve spolupráci s DronPro.cz
Navštivte svět dronů pod jednou střechou na pražském Smíchově nebo na e-shopu a podívejte se na svět s nadhledem.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru