Hlavní obrázek

Florencie – největší město v Toskánsku

Florencie je hlavním a největším městem Toskánska. Turisty láká zejména florentský dóm Santa Maria del Fiore a není se čemu divit, jde o vskutku majestátní stavbu. Co dalšího zde vidět?

Parkování ve Florencii

Stáli jsme na placeném parkovišti Viale Fillippo Strozzi, kde je automat (lze platit kartou). Od centra to bylo sice dál, zato jsme zde našli pěkné místo.

Santa Maria del Fiore – florentský dóm

Katedrála římskokatolické florentské arcidiecéze byla založena v roce 1296 a dokončena byla roku 1436 (architekt Arnolf di Cambio). Dóm se pyšní majestátní kopulí a je dominantou celého města, vidět je také již z dálky (my navštívili malé městečko Fiesole, odkud byl také skvělý výhled na Florencii). 

Výška stavby je úctyhodných 114,5 m, délka 153 m a šířka 90 m, mísí se zde gotický a renesanční styl. Dóm je možné navštívit, ale vstupenky mějte určitě koupené předem, jinak se nevyhnete i několikahodinové frontě. Vstupenky doporučujeme zakoupit na oficiálních stránkách https://tickets.duomo.firenze.it/en/store#/en/buy?skugroup_id=3006

Baptisterium San Giovanni

Přímo vedle dómu stojí baptisterium San Giovanni – kaple zasvěcená patronu Florencie sv. Janu Křtiteli. Baptisterium bylo založeno v roce 1059 a je postaveno v románském stylu. I sem se můžete v rámci prohlídky podívat.

Galerie Uffizi

Světoznámá galerie výtvarného umění se nachází v dlouhé dvoutraktové budově paláce Uffizi na břehu řeky Arno. Otevřena byla již v roce 1581. My umění příliš neholdujeme, ale pokud se sem budete chtít podívat, opět mějte vstupenky koupené předem https://www.uffizi.it/en/tickets. Vstupné pro dospělého stojí 25 Euro (ceny v roce 2024).

Nejznámější díla:

  • Zrození Venuše
  • Primavera
  • Urbinská Venuše
  • Bakchus
  • Zvěstování – Leonardo da Vinci

Loggia dei Lanzi

Proslulá otevřená hala je umístěna na náměstí Piazza della Signoria vedle galerie Uffizi. Lodžie je zdobená křížovými klenbami a arkádami. Sochy vytvořil Giovanni d´Ambrogio. 

K vidění je zde např. sousoší Patroklés a Menelaos, Agrippina, Perseus s hlavou Medúzy nebo Herkules krotící kentaura Nessa.

Socha Davida

Originál sochy Davida je k vidění v Gallerii dell´Accademia (vstupenky zde https://galleriaaccademiafirenze.it/en/tickets/). Michelangelo si pro své dílo vybral poměrně nekvalitní blok mramoru, který ležel poblíž florentské katedrály. Ve 26 letech vytvořil dílo nevyčíslitelné hodnoty, které turisté z celého světa obdivují dodnes.

Další fotky z Florencie

Ve Florencii to skutečně žije, turistů je zde až příliš, ale na restauraci a obchody narazíte na každém rohu. Nás si toto město úplně nezískalo, preferujeme spíše menší klidná městečka, ale i tak se nám zejména Dóm velice líbil.

V Toskánsku nevynechejte

Menší města v Toskánsku

Kromě větších měst v Toskánsku jako je Pisa nebo Florencie jsme při našem road tripu navštívili i několik dalších menších měst. Kde se nám líbilo nejvíce, kde jsme parkovali a kde měli tu nejlepší zmrzlinu? Dozvíte se v následujícím článku. Lucca Město Lucca leží nedaleko Apuánských Alp. Najdete zde jedno...

Menší města v Toskánsku Přečíst celé

Šikmá věž v Pise

V Toskánsku jsme nemohli vynechat město Pisa s proslulou Šikmou věží. Na některých fotografiích se až zas tak šikmá nezdá, ale ve skutečnosti když stoupáte po točitých schodech nahoru, tak je šikmá až, až. Parkování v Pise Zaparkovali jsme na placeném parkovišti na adrese: Via Cammeo Carlo Salomone, 51, 56122...

Šikmá věž v Pise Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru