Článek přečtete za 3 min.

Sloup v Čechách – okruh skalami a hrad

Sloup v Čechách se nachází v okrese Česká Lípa. Díky hradu, nové rozhledně a pěknému turistickému okruhu Sloupskými skalami patří mezi velmi oblíbené místo mezi turisty.  A tak jsme sem vyrazili i my!


Parkování u Sloupu

  • Parkoviště u hradu – placené parkoviště, je zde ale omezená doba stání na dvě hodiny, chcete-li jít i okruh mezi skalami tak raději parkujte jinde
  • Parkoviště skalní hrad Sloup u restaurace – omezený počet míst, zaparkujete zde jen brzo ráno, pak už bývá parkoviště pořád plné
  • My stáli na neplaceném parkovišti U Sedmi trpaslíků (na hrad je to odsud 500 metrů)

Okruh Sloupskými skalami

Z parkoviště U Sedmi trpaslíků se vydejte směrem do kopce po hlavní silnici a asi po 300 metrech dojdete k Lesnímu divadlu.

Lesní divadlo

Skupina nadšenců zde divadlo založila v roce 1920. První hrou kterou zde hráli bylo drama Potopený zvon. V 60. letech bylo divadlo zdevastováno a k rekonstrukci došlo až v roce 2004. Od té doby se zde v létě opět hrají různá divadelní představení.

Od divadla pokračujte do kopce po červené turistické stezce k rozhledně na Stráži.

Rozhledna Na Stráži

Železná rozhledna je vysoká 33 metrů a byla postavena podle návrhu Petra Lišky v letech 2010-2011. Po 150 metrech vystoupáte na vyhlídkovu plošinu odkud je krásný výhled na Sloupské údolí. Nový Bor nebo Lužické hory.

Platí se zde vstupné 20 Kč. Otevřeno každý den od 10 do 17 hodin.

Vyhlídka na medvěda

Hned za rozhlednou se nachází skalní útvar Medvěd a stejnojmenná vyhlídka.

Z rozhledny pokračujte dále po červené až na rozcestí Nad Bukovým údolím, kde stojí chráněný strom Douglaska tisolistá.

Okruh Bílé paní

Od chráněného stromu je možné pokračovat po modré čárkované turistické stezce – okruhu Bílé paní. Stezka není moc udržovaná a tak bych ji úplně nedoporučila. Po cestě jsme zahlédli jen jeden skalní útvar a to právě Bílou paní. Nicméně pokud se stejně jako my rozhodnete okruh Bílé paní dokončit, u jeskyně Liščí díry se napojte na zelenou čárkovanou stezku, která je o poznání zajímavější.

Připravte se na pořádný kopec, který je potřeba vyšlapat abyste se dostali na Sloupský vyhlídkový okruh.

Sloupské skály

Na vrcholu jsme se dali nejdříve doprava na vyhlídku U Turka s Tureckou hlavou a poté jsme šli zpět po zelené na Maxmiliánovu vyhlídku. Z tohoto místa je pěkný pohled na Lužické hory.

Dalšími vyhlídkovými místy na trase jsou: Hradní vyhlídka s výhledem na hrad Sloup a Hraběnčina vyhlídka, odkud uvidíte místní zámek.

Odtud můžete pokračovat na rozcestí, kde se kříží zelená a červená stezka a dále zpět na rozhlednu Na Stráži a kolem lesního divadla na parkoviště.

Skalní hrad Sloup

Na mohutné osamocené skále byl hrad zbudován pravděpodobně na konci 13. století. V 15. století byl hrad i přes svoji výbornou polohu dobyt a zpustošen. Ze středověké podoby se tak dochovaly jen části, které jsou přímo vytesané do skály. 

Od 17. století se na hradě usadili poustevníci a dnešní podoba hradu je tak výsledkem jejich stavebních úprav. 

Otevírací doba a vstupné

V hlavní sezóně je hrad otevřen každý den od 9 do 17 hodin. 

  • základní vstupné je 70 Kč
  • snížené 40 Kč

Od června 2020 je u vstupu na hrad umístěn semafor kvůli zácpám, které na úzkém schodišti vznikali. Je třeba počítat s tím, že na semaforu strávíte několik minut, jelikož je k pokladně pouštěno jen 10 osob najednou.

Co vidět v okolí

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top