Článek přečtete za 4 min.

NEJ České republiky

Znáte česká nej? Při sepisování tohoto článku jsem byla překvapená kolik míst, která se pyšní přívlastkem nej jsme už v České republice navštívili. 

Pochlubte se nám na Facebooku, kolik takových míst jste viděli vy.

Nejvyšší hora – Sněžka

Že je Sněžka nejvyšší horou České republiky ví snad každý. Že se na jejím vrcholu nachází nejvýše položená poštovna už možná tolik lidí neví. Až budete mít cestu do Krkonoš určitě nevynechejte výšlap na Sněžku, cesta nahoru i dolů trénovanějším turistům trvá asi 5 hodin.

Největší zřícenina – Rabí

V Plzeňském kraji leží největší hradní zřícenina v Česku. Hrad Rabí najdeme nedaleko Klatov poblíž řeky Otavy. 

Celý areál je od roku 1978 chráněn jako kulturní památka a pokud máte rádi historii, rozhodně byste Rabí neměli vynechat.

Nejjižnější město – Vyšší Brod

Zeměpisně nejjižnějším městem v Česku je Vyšší Brod, který znají díky řece Vltavě hlavně vodáci. Kromě kláštera zde narazíte na Čertovu stěnu s krásným výhledem do zdejší krajiny.

Největší rybník – Rožmberk

Kde jinde hledat největší rybník, než v Třeboni. Rybník Rožmberk je díky své rozloze 489 ha nejen největším rybníkem v Česku, ale také na celém světě. Tak sem v létě vyražte třeba na kole a užijte si projížďku touto rovinatou oblastí.

Nejkurióznější hodiny – Brněnský časostroj

Těžko byste asi v Česku hledali zajímavější hodiny než Brněnský orloj. Na černou kamennou plastiku ve tvaru projektilu se můžete podívat na Náměstí Svobody v Brně.

Info: Každý den v 11 hodin z orloje vypadne kulička, když budete mít štěstí, ulovíte ji právě vy 🙂

Největší a nejhlubší jezero – Černé jezero

Největším a nejhlubším jezerem v Česku je Černé jezero na Šumavě. Leží v nadmořské výšce 1 008 metrů a maximální hloubka dosahuje 39,8 metru a rozloha je 18,47 ha.

Tip: V okolí Čertova jezera je několik krásných turistických tras.

Nejvýše položená hvězdárna – Kleť

Milovníci noční oblohy jistě vědí, že nejvýše položenou hvězdárnu u nás najdou nedaleko Holubova v jižních Čechách na stejnojmenném kopci Kleť. Kromě hvězdárny se zde nachází také nejstarší kamenná rozhledna v Čechách.

Největší lázeňské město – Karlovy Vary

Karlovy Vary patří do lázeňského trojúhelníku západních Čech. Jsou největším českým lázeňským městem a kromě krásné kolonády, filmového festlivalu a rozhledny Diana, zde můžete ochutnat pravou Becherovku.

Nejvyšší kostelní věž – Plzeň

Plzeňská věž katedrály sv. Bartoloměje měří 102,26 m a řadí se tak mezi nejvyšší kostelní věže u nás. Z jejího vrcholu se můžete podívat každý den od 10 do 18 hodin.

Nejdelší kabinová lanovka – Jánské Lázně – Černá hora

Lanovka vedoucí z Janských Lázní v Krkonoších na Černou horu, která je oblíbeným letním i zimním střediskem, je nejdelší kabinová lanovka v Čechách. Uvedena do provozu byla v roce 1982 a její délka činí 2 303 metrů.

Největší areál s historickými stavbami – Lednicko-valtický areál

Nejrozsáhlejší komponovaná krajina v Čechách, ale možná i na světě, je Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. 

V areálu narazíte třeba na tyto stavby:

  • Minaret
  • zámek Lednice
  • zámek Valtice
  • Janův hrad
  • Kolonáda na Reistně
  • Tři Grácie
  • Dianin chrám
  • Apollonův chrám

Největší přehradní nádrž – Lipno

Lipno patří mezi oblíbená letoviska u nás. Nabízí koupání, vodní sporty, turistiku, cyklistiku, bobovou dráhu, stezku v korunách stromů a ještě k tomu se pyšní tím, že je největší přehradní nádrží v Česku.

Rozloha: 46,5 km2

Největší zachovalá pevnost – Terezín

Pevnost Terezín je bohužel známá hlavně díky židovskému ghetu, které zde bylo provozováno za druhé světové války. 

Pevnost byla založena v roce 1780, celková opevněná plocha zabírá přes 398 ha.

Největší skalní brána – Pravčická brána

Pravčická brána je největší přirozenou skalní branou na našem kontinetu. Často je také označována jako nejkrásnější přírodní útvar v České republice. 

Pravčická brána leží nedaleko Děčína. Na délku měří 26,5 metru a na výšku 16 metrů.

Nejstarší rotunda – Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

Ve Starém Plzenci u Plzně stojí nejstarší rotunda v Čechách. Rotunda sv. Petra a Pavla byla postavena pravděpodobně v roce 976. 

Ve Starém Plzenci také nezapomeňte navštívit zříceninu hradu Radyně.

Nejznámější komplex vinných sklepů – Plže Petrov

Znalci dobrého vína by neměli zapomenout navštívit areál vinných sklepů v Petrově na jižní Moravě. Plže jsou nejznámějším komplexem vinných sklepů na našem území. 

Sklepů je v areálu okolo 80 a jsou krásně zdobeny kombinací bílé, modré barvy a barevných ornamentů.

Největší synagoga – Plzeň

Za největší synagogou budete muset vyrazit do Plzně. Najdete ji v Sadech Pětatřicátníků nedaleko náměstí. Výstavba probíhala v letech 1888 až 1892. Výška této stavby sahá do 45 metrů a tak patří k největší v České republice.

Nejstarší přírodní rezervace – Žofínský prales

Místo až s neuvěřitelně čistou přírodou leží v jižních Čechách. Přímo do Žofínského pralesa je vstup zakázán, jelikož se jedná o nejstarší přírodní rezervaci u nás, kterou je nutné chránit před zásahem člověka. 

Na krásnou procházku ale můžete vyrazit v jeho těsné blízkosti a užít si tak čistý vzduch a klid, který zde panuje.

Pochlubte se nám na Facebooku, kolik takových míst jste viděli vy.

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top