Článek přečtete za 2 min.

Přírodní rezervace Pivonické skály a Žofínský prales

Jižní Čechy už máme projeté doslova křížem krážem, každý rok se tak snažím hledat další nová neprozkoumaná místa. Letos jsme tak měli možnost poznat krásné okolí Žofínského pralesa a Pivonických skal.


Jak se tam dostanu

Autem dojeďte do vesničky Žofín, která je vzdálené 9 kilometrů od Benešova nad Černou a 41 kilometrů od Českého Krumlova.

V Žofíně zaparkujte na neplaceném stání u penzionu a restaurace Lesovna Žofín kousek do rybníka.

Žofínský prales

První co nás v této oblasti zaujalo, byl neuvěřitelně čistý a nasládlý vzduch, který jen potvrzuje zprávy o čistém prostředí v okolí Žofínského pralesa. Do samotného pralesa je vstup zakázán od roku 1991 a celá oblast je obehnána plotem, ale i tak stojí návštěva místní přírody rozhodně za to.

Žofínský prales je nejstarší rezervací v pevninské Evropě. Založil jej Jiří František August Buquoy na ploše 38,3 ha. Současná rozloha činí 102,71 ha a celá oblast je přísně chráněná. Rostou zde buky, smrky a jedle. Do roku 1975 zde rostla Žofínská královna jedlí, která byla vysoká 51 metrů, obvod kmene měla 553 cm a dosáhla stáří 425 let. Bohužel byla stržena silným větrem.

Cesta na Huťský rybník

Od auta se vydejte po zelené turistické stezce, která vás po 2,5 kilometrech dovede k Huťskému rybníku.

Při cestě se kochejte čistou přírodou a klidem (my zde byli na konci června kolem 8 hodiny ráno a nepotkali jsme ani jednoho turistu).

Huťský rybník byl založen v roce 1784 na Huťském potoce. Sloužil jako splavovací nádrž pro plavení dřeva z novohradských lesů.

Od rybníku pak jděte po cyklostezce číslo 1193 lesem, když budete mít štěstí uvidíte srnky stejně jako my 🙂

Cesta zpět do Žofína

Po necelých 4 kilometrech dorazíte k hlavní silnici vedoucí z Pohorské vsi. My nechtěli jít po silnici a tak jsme hned sešli doprava na lesní cestu, která nás po dalších 3 kilometrech dovedla zpět do vesničky Žofín (cesta vede přes Javory).

Celková délka trasy: 9,3 km

Časová náročnost: cca 2 – 3 hodiny

Lesovna Žofín

Výlet doporučujeme zakončit v restauraci Lesovna Žofín, která je otevřena každý den. Vznikla z bývalého loveckého zámečku.

Další výlety krásnou přírodou jižních Čech

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top