Hlavní obrázek

Zřícenina hradu Sokolčí – turistický okruh

Návštěvu rozhledny Hradišťský vrch jsme spojili s prozkoumáním zříceniny hradu Sokolčí a vznikl nám tak pěkný 10 kilometrový okruh. Některé části stezky již nejsou udržované jako turistické trasy, ale i tak se dá celý okruh projít bez problému.

Parkování

Auto jsme nechali zaparkované v obci Hradiště na parkovišti u rybníka. Na stejném místě staví i autobusy Jihotrans z Kaplice nebo Benešova nad Černou.

Cesta na zříceninu

Z parkoviště se vydejte po žluté turistické stezce směrem na Benešov nad Černou. Cesta vede kousek po poli okolo nově postavených rodinných domů a poté lesem až na rozcestí Černá – přehrada.

Vodní nádrž Hradiště

Vodní nádrž Hradiště někdy bývá nazývána Soběnovská nebo Přehrada na Černé. Postavena byla v roce 1925 a je považována za jednu z nejstarších v jižních Čechách. Při povodních v roce 2002 byla náporem velké vody protržena ale od roku 2005 je opět v provozu. 

Od vodní nádrže pokračujte po neznačené stezce okolo domů směrem do lesa. Cesta pak vede do kopce a po chvíli dorazíte ke zřícenině Sokolčí.

Zřícenina hradu Sokolčí

Přesný rok založení hradu není znám, ale většinou se udává letopočet 1265. Nejstaršími majiteli byli pánové z Velešína. V roce 1387 hrad prodali a od poloviny 16. století je hrad opuštěný.

Dodnes se dochovaly jen zbytky čtyřhranné věže a paláce s pozůstatkem hradního valu a příkopu. 

I tak stojí návštěva za to. My osobně máme zříceniny moc rádi, vždycky si představuji jak to na místě mohlo dříve vypadat.

Pokračování stezky okolo Mlýnu U Dubu

Z hradu se vraťte zpět k přehradě a zde přejděte na červenou turistickou stezku, která vede údolím řeky Černé. Po jednom kilometru dojdete k Mlýnu U Dubu, kde je možné se ubytovat nebo občerstvit v místní hospůdce. 

Stezka dál pokračuje asi 1,5 km údolím řeky. Trochu adrenalinu si užijete u brodu, kde dříve stával kamenný mostík. Dnes jsou tady přes řeku položené palety a když je hodně vody, přejít toto místo je docela zábava 🙂

Od brodu pokračujte stále po červené až k vodní elektrárně Soběnov a pak do kopce do obce Blansko.

Na rozcestí Blansko – bus pak přejděte na modré značení, které vás po 2 kilometrech docela pěkného stoupání dovede až na rozhlednu Hradišťský vrch. Z rozhledny už pak jen seběhnete zpět do vesničky Hradiště k zaparkovanému autu nebo na autobus.

  • Celková délka trasy: 10,3 km
  • Časová náročnost: 3 – 4 hodiny

Výlety po jižních Čechách

Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova

Při cestách do Trhových Svinů jsme nemohli minout rodiště slavného Jana Žižky – Trocnov. Určitě se nejedná o celodenní výlet, ale místo stojí rozhodně za to navštívit. Historie husitských válek tady na vás dýchá odevšad.  Kudy do Trocnova Trocnov najdeme 3,5 kilometru západně od Borovan a 18 kilometrů od Českých...

Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova Přečíst celé

Třeboň: pěšky

Až budete jednou v Jižních Čechách, nevynechejte návštěvu krásného města Třeboň známého především díky svým rybníkům, zámku, lázním nebo pivovaru. V Jižních Čechách trávíme skoro každé léto alespoň nějaký čas, Třeboň známe docela dobře. Kudy do Třeboně Třeboň najdeme v okrese Jindřichův Hradec asi 22 kilometrů od Českých Budějovic. Město...

Třeboň: pěšky Přečíst celé

Safari park Hluboká u Borovan - Safari Resort plný zvířat

Nedaleko jihočeského města Borovany můžete zažít projížďku mezi bizony, jeleny a třeba divočáky. Nově otevřený resort nesměl uniknout ani naší pozornosti. Ideální místo pro strávení pěkného letního dne s celou rodinou. Kde safari park najdu? Parkoviště pro návštěvníky leží kousek za vlakovou stanicí Hluboká u Borovan. Do parku se tak...

Safari park Hluboká u Borovan - Safari Resort plný zvířat Přečíst celé

Co dělat v Českém Krumlově?

Český Krumlov je podle mě jedním z nejhezčích měst v České republice. Krumlov jsme navštívili několikrát v létě i v zimě a musím říct, že v každé době má své kouzlo. Pojďme se podívat co v tomto jihočeském městě dělat. Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější města u nás. Na výlet...

Co dělat v Českém Krumlově? Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru