Článek přečtete za 2 min.

Zřícenina hradu Sokolčí – turistický okruh

Návštěvu rozhledny Hradišťský vrch jsme spojili s prozkoumáním zříceniny hradu Sokolčí a vznikl nám tak pěkný 10 kilometrový okruh. Některé části stezky již nejsou udržované jako turistické trasy, ale i tak se dá celý okruh projít bez problému.

Parkování

Auto jsme nechali zaparkované v obci Hradiště na parkovišti u rybníka. Na stejném místě staví i autobusy Jihotrans z Kaplice nebo Benešova nad Černou.

Cesta na zříceninu

Z parkoviště se vydejte po žluté turistické stezce směrem na Benešov nad Černou. Cesta vede kousek po poli okolo nově postavených rodinných domů a poté lesem až na rozcestí Černá – přehrada.

Vodní nádrž Hradiště

Vodní nádrž Hradiště někdy bývá nazývána Soběnovská nebo Přehrada na Černé. Postavena byla v roce 1925 a je považována za jednu z nejstarších v jižních Čechách. Při povodních v roce 2002 byla náporem velké vody protržena ale od roku 2005 je opět v provozu. 

Od vodní nádrže pokračujte po neznačené stezce okolo domů směrem do lesa. Cesta pak vede do kopce a po chvíli dorazíte ke zřícenině Sokolčí.

Zřícenina hradu Sokolčí

Přesný rok založení hradu není znám, ale většinou se udává letopočet 1265. Nejstaršími majiteli byli pánové z Velešína. V roce 1387 hrad prodali a od poloviny 16. století je hrad opuštěný.

Dodnes se dochovaly jen zbytky čtyřhranné věže a paláce s pozůstatkem hradního valu a příkopu. 

I tak stojí návštěva za to. My osobně máme zříceniny moc rádi, vždycky si představuji jak to na místě mohlo dříve vypadat.

Pokračování stezky okolo Mlýnu U Dubu

Z hradu se vraťte zpět k přehradě a zde přejděte na červenou turistickou stezku, která vede údolím řeky Černé. Po jednom kilometru dojdete k Mlýnu U Dubu, kde je možné se ubytovat nebo občerstvit v místní hospůdce. 

Stezka dál pokračuje asi 1,5 km údolím řeky. Trochu adrenalinu si užijete u brodu, kde dříve stával kamenný mostík. Dnes jsou tady přes řeku položené palety a když je hodně vody, přejít toto místo je docela zábava 🙂

Od brodu pokračujte stále po červené až k vodní elektrárně Soběnov a pak do kopce do obce Blansko.

Na rozcestí Blansko – bus pak přejděte na modré značení, které vás po 2 kilometrech docela pěkného stoupání dovede až na rozhlednu Hradišťský vrch. Z rozhledny už pak jen seběhnete zpět do vesničky Hradiště k zaparkovanému autu nebo na autobus.

  • Celková délka trasy: 10,3 km
  • Časová náročnost: 3 – 4 hodiny

Výlety po jižních Čechách

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top