Článek přečtete za 3 min.

Brno – nejznámější památky

Moravskou metropoli jsme společně navštívili až na podzim 2020, Brnem jsme vždy jen projížděli. Při víkendu na jižní Moravě tak byla naplánovaná i procházka po nejznámějších brněnských památkách. Které to jsou?

Kde zaparkovat

Jelikož jsme byli v Brně v neděli, s parkováním nebyl problém. Auto jsme nechali na parkovišti u obchodního domu Tesco za hlavním nádražím. 

Ve všední dny je parkování zpoplatněno – prvních 30 minut 15 Kč, 1 hodina 30 Kč a každá další započatá hodina 40 Kč.

Naší procházku po Brně jsme tak zahájili právě z tohoto parkoviště.

Katedrála sv. Petra a Pavla

Katedrálu sv. Petra a Pavla najdeme u hlavního vlakového nádraží. Historie této stavby začíná už ve 12. století. Z původního kostela postupně vznikla mohutná novogotická katedrála, která je dodnes dominantou města.

Denisovy sady a pomník míru

Hned za katedrálou se nacházejí Denisovy sady. Park vznikl v letech 1814-1818. Původně se jmenoval Františkov, ale roku 1919 byl přejmenován na počest francouzského historika Ernesta Denise.

Stojí zde klasicistní altán, obelisk, který oslavuje vítězství nad Napoleonem a kolonáda s kašnou.

Hrad Špilberk

Další památkou, která by vám v Brně neměla ujít je hrad Špilberk. Gotický hrad vznikl ve 2. polovině 13. století jako sídlo moravských markrabat. Zakladatelem byl slavný Přemysl Otakar II. 

Od roku 1961 Špilberk spravuje město Brno a vy si tak můžete vybrat z několika prohlídkových okruhů.

Evangelický kostel J. A. Komenského – Červený kostel

Při cestě na Moravské náměstí z hradu Špilberk vás zaujme Červený kostel – J. A. Komenského postavený v letech 1863-1867 ve stylu severoněmecké gotiky. Kostel je postavený z červených neomítnutých cihel, proto získal jako druhé jméno – Červený kostel. 

Moravské náměstí a kostel sv. Tomáše

Na Moravské náměstí narazíte na Nejvyšší správní soud, sochu spravedlnosti, kašnu umírněnosti nebo kostel sv. Tomáše, který byl nově postaven v letech 1665-1675. Uvnitř kostela je k vidění několik prvotřídních uměleckých děl, např. Zjevení Krista apoštolům z roku 1764.

Jošt Moravský – socha koně

Dominantou Moravského náměstí je bezpochyby Jošt Moravský – 8 metrů vysoká jezdecká socha Jošta Moravského, který byl synovcem Karla IV. Socha je druhou největší jezdeckou sochou v Česku, ztvárňuje odvahu Jošta na bitevních polích.

Socha byla vytvořena v roce 2015 Jaroslavem Rónem.

Náměstí Svobody

Dalším významným náměstím v Brně je náměstí Svobody. Najdeme zde Morový sloup z roku 1680, Skácelovu kašnu, Dům pánů z Lipé nebo Brněnský orloj.

Brněnský orloj

V roce 2010 byl na náměstí umístěn 6 metrů vysoký a 24 tun těžký – Brněnský orloj. Každou hodinu krátce zazvoní, jednou denně v 11:00 z něj vypadne kulička, kterou si při štěstí můžete odnést jako suvenýr.

Zelný trh

Na Zelném trhu se pravidelně konají nejrůznější trhy. Navštívit můžete Moravské zemské muzeum, nebo Podzemí pod Zelným trhem.

Každého návštěvníka určitě zaujme netradiční kašna Parnas, která symbolizuje jeskyni. Kašna je bohatě zdobena alegorickými postavami. 

V horní části náměstí pak narazíte na Sloup Nejsvětější Trojice, který byl vytesán roku 1729 a pozorným návštěvníkům neujde ani socha W. A. Mozarta na druhé straně náměstí.

Procházka po památkách nám zabrala asi 2 hodiny a trasa měřila 4,7 km. Na oběd jsme zašli do restaurace U Mamlasů na náměstí Svobody, kterou rozhodně doporučujeme.

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top