Hlavní obrázek

Hrad Rabí – nejrozlehlejší hradní zřícenina v Čechách

V Plzeňském kraji najdeme nejrozlehlejší hradní zříceninu v Čechách. Hrad Rabí je postaven v malebné pošumavské krajině nedaleko Sušice. Zříceniny máme rádi, a tak jsme se sem jedno letní odpoledne prostě museli vydat.

Kde hrad Rabí leží

Hrad Rabí najdeme jen 10 km od města Sušice, z Plzně je to sem 70 km. 

Placené parkoviště je přímo pod hradem na náměstí. Za osobní automobil zaplatíte 40 Kč za den. 

Když jsme ale na parkoviště přijeli, bylo plné. Naštěstí značná část turistů parkovala na parkovišti u hřbitova (louka u silnice pod kostelem sv. Jana Nepomuckého), které je zdarma a tak jsme tam nechali i naši Cupru.

Vstupné a otevírací doba hradu Rabí

Pokud vám stačí vidět pouze nádvoří hradu, za vstup pro dospělého zaplatíte 40 Kč a pro děti 30 Kč (děti do 6 let zdarma).

Na hradě ale probíhají také komentované prohlídky:

  • věž (základní okruh) – dospělý 120 Kč, děti 80 Kč – 45 minut
  • palác (základní okruh) – dospělý 110 Kč, děti 80 Kč – 45 minut
  • palác + věž (rozšířený okruh – dospělý 180 Kč, děti 130 Kč – 90 minut

Hrad Rabí můžete navštívit v hlavní sezóně každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Tip: Doporučujeme obejít hrad po hradbách, vstup na cestičku je hned u hlavní brány na nádvoří.

Občerstvení na hradě Rabí

V letních měsících je přímo na nádvoří hradu otevřené občerstvení, kde se prodává káva, čaj, chlazené nápoje, párky v rohlíku, klobásy a další.

Přímo na náměstí, kde se parkuje je pak několik pěkných hospůdek a asi 50 metrů od pokladny, narazíte na výbornou točenou zmrzlinu a pekárnu Liška s bezlepkovými výrobky.

U hradu lze také zakoupit suvenýry v obchůdku Hradní krám U Marušky.

Zajímavosti z historie hradu

Hrad byl pravděpodobně založen v první polovině 14. století pány z Rýzmberka. Na konci 14. století pak byl hrad rozšířen a byla posílena jeho obranyschopnost.

Vojska Jana Žižky hrad dvakrát oblehla a dobyla a to v letech 1420 a 1421. Právě při druhém dobytí hradu, přišel slavný vojevůdce o pravé oko.

Po pánech z Rýzmberka Rabí často měnilo majitele, což napomohlo k chátrání celého areálu. Jan Filip kardinál z Lamberga na počátku 18. století koupil a spolu s ním i nedaleký zámek Žichovice. V 18. století, ale hrad postihl požár a připravil jej o střechy a dřevěné části. 

Ve 20. století vznikl spolek pro záchranu hradu, kdy byl z velké části areál opraven a od roku 1954 přešel pod správu státu.

Procházka na zámek Žichovice

Až budete na hradě Rabí, vydejte se na krátkou procházku k pěknému zámku Žichovice. Z parkoviště pod hradem jděte po žluté turistické stezce. Trasa vede okolo hradeb Rabí, kamenné zvoničky Rabí, řeky Otavy (velmi oblíbená mezi vodáky) až k zámku v Žichovicích, který se nachází v pěkném parku. Není přístupný veřejnosti, ale i tak si jej můžete prohlédnout alespoň z venku.

Stejnou cestou se pak vrátíte zpět na parkoviště pod Rabí.

Další výlety v Plzeňském kraji

Hrad Radyně ve Starém Plzenci

Kdo se někdy pohyboval v okolí Starého Plzence, určitě zaznamenal zříceninu hradu Radyně majestátně se tyčící nad okolním lesem. Hrad pochází ze 14. století a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti při prozkoumávání Plzně a jejího okolí. Jak se na hrad dostanu? Autem Jako vždy je nejsnažším způsobem jak se...

Hrad Radyně ve Starém Plzenci Přečíst celé

Zámek Kozel - Šťáhlavice

Mezi námi nejčastěji navštěvované zámky v Čechách patří Zámek Kozel. Z domova sem vyrážíme nejraději na kole (12 km z Plzně). V okolí zámku najdeme krásný park s rybníkem, který připomíná vídeňský Schönbrunn. Možná také proto jsme si zdejší zámecký areál vybrali pro uspořádání naší svatby. Jak se na zámek...

Zámek Kozel - Šťáhlavice Přečíst celé

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Mezi naše pravidelné výlety patří i návštěvy rozhleden a vyhlídek. Nenáročnou procházkou dojdete k pěkné ocelové rozhledně na Kotli, ze které je krásný výhled nejen na Rokycansko.  Kde zaparkovat Nejbližším parkovištěm od rozhledny je – Parkoviště pod rozhlednou Kotel. Kdo se chce více projít, zaparkuje v Kamenném Újezdě a na...

Rozhledna na Kotli u Rokycan Přečíst celé

Výlety kolem Plzně

S Petrem jsme rodilí plzeňáci. Když není čas na celodenní výlet, rádi vyrážíme také na místa kolem Plzně. Máme pro vás pár tipů, co v okolí našeho rodiště navštívit. 1. Zámek Kozel Zámek Kozel rádi navštěvujeme nejen pěšky, ale také na kole. Z Černic to sem nemáme daleko. Kolem zámku...

Výlety kolem Plzně Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru