Článek přečtete za 3 min.

Hrad Rabí – nejrozlehlejší hradní zřícenina v Čechách

V Plzeňském kraji najdeme nejrozlehlejší hradní zříceninu v Čechách. Hrad Rabí je postaven v malebné pošumavské krajině nedaleko Sušice. Zříceniny máme rádi, a tak jsme se sem jedno letní odpoledne prostě museli vydat.

Kde hrad Rabí leží

Hrad Rabí najdeme jen 10 km od města Sušice, z Plzně je to sem 70 km. 

Placené parkoviště je přímo pod hradem na náměstí. Za osobní automobil zaplatíte 40 Kč za den. 

Když jsme ale na parkoviště přijeli, bylo plné. Naštěstí značná část turistů parkovala na parkovišti u hřbitova (louka u silnice pod kostelem sv. Jana Nepomuckého), které je zdarma a tak jsme tam nechali i naši Cupru.

Vstupné a otevírací doba hradu Rabí

Pokud vám stačí vidět pouze nádvoří hradu, za vstup pro dospělého zaplatíte 40 Kč a pro děti 30 Kč (děti do 6 let zdarma).

Na hradě ale probíhají také komentované prohlídky:

  • věž (základní okruh) – dospělý 120 Kč, děti 80 Kč – 45 minut
  • palác (základní okruh) – dospělý 110 Kč, děti 80 Kč – 45 minut
  • palác + věž (rozšířený okruh – dospělý 180 Kč, děti 130 Kč – 90 minut

Hrad Rabí můžete navštívit v hlavní sezóně každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Tip: Doporučujeme obejít hrad po hradbách, vstup na cestičku je hned u hlavní brány na nádvoří.

Občerstvení na hradě Rabí

V letních měsících je přímo na nádvoří hradu otevřené občerstvení, kde se prodává káva, čaj, chlazené nápoje, párky v rohlíku, klobásy a další.

Přímo na náměstí, kde se parkuje je pak několik pěkných hospůdek a asi 50 metrů od pokladny, narazíte na výbornou točenou zmrzlinu a pekárnu Liška s bezlepkovými výrobky.

U hradu lze také zakoupit suvenýry v obchůdku Hradní krám U Marušky.

Zajímavosti z historie hradu

Hrad byl pravděpodobně založen v první polovině 14. století pány z Rýzmberka. Na konci 14. století pak byl hrad rozšířen a byla posílena jeho obranyschopnost.

Vojska Jana Žižky hrad dvakrát oblehla a dobyla a to v letech 1420 a 1421. Právě při druhém dobytí hradu, přišel slavný vojevůdce o pravé oko.

Po pánech z Rýzmberka Rabí často měnilo majitele, což napomohlo k chátrání celého areálu. Jan Filip kardinál z Lamberga na počátku 18. století koupil a spolu s ním i nedaleký zámek Žichovice. V 18. století, ale hrad postihl požár a připravil jej o střechy a dřevěné části. 

Ve 20. století vznikl spolek pro záchranu hradu, kdy byl z velké části areál opraven a od roku 1954 přešel pod správu státu.

Procházka na zámek Žichovice

Až budete na hradě Rabí, vydejte se na krátkou procházku k pěknému zámku Žichovice. Z parkoviště pod hradem jděte po žluté turistické stezce. Trasa vede okolo hradeb Rabí, kamenné zvoničky Rabí, řeky Otavy (velmi oblíbená mezi vodáky) až k zámku v Žichovicích, který se nachází v pěkném parku. Není přístupný veřejnosti, ale i tak si jej můžete prohlédnout alespoň z venku.

Stejnou cestou se pak vrátíte zpět na parkoviště pod Rabí.

Další výlety v Plzeňském kraji

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top