Článek přečtete za 3 min.

Pitný režim na cestách

O tom, že správný pitný režim je důležitý, jste už určitě slyšeli. K našemu životnímu stylu patří kromě pravidelného pohybu a kvalitní stravy také dostatečný pitný režim, který se snažíme dodržovat i na našich cestách. 

Víte, že? Optimální příjem tekutin pro dospělého člověka je 35-40 ml/kg. 80 kg člověk by tedy za den měl vypít 2,4-2,8 l tekutin.

Při fyzické aktivitě se potřeba vody zvyšuje asi o 100-120 ml na 10-15 min. výkonu.

Pití na kole

Na kole je to s pitným režimem asi nejsnazší. Každý si naplníme litrovou cyklistickou lahev vodou a můžeme vyrazit. Když víme, že nás čeká delší vyjížďka nebo více stoupání, obyčejnou vodu doplníme ještě o Extrifit Intex Liquid. To už jsme na kole ale dlouho nepotřebovali. 🙂

Pití na túru v horách

Na horskou túru si každý do batohu bereme 1,5 l čisté vody a když je velké horko, ještě jednu záložní láhev, kdyby nebylo možné doplnit zásoby. Vodu používáme také k přípravě Adventure Menu, a tak je lepší jí mít s sebou víc.

V zimě pak nosíme termosku s čajem, který vždy uvaříme den dopředu večer a druhý den je pak jeho teplota ideální. Pod bodem mrazu vlastně nebereme vůbec vodu, ani jednomu z nás by se nechtěla pít studená.

Co k pití do auta?

Ani při cestách v autě nechybí zásoba vody, nikdy nevíte, kdy uvíznete v dlouhé koloně. V horkých dnech se nám osvědčilo použít termosku, do které ráno nalijeme studenou vodu a voda tak vydrží celý den příjemně osvěžující.

Při hodně dlouhých cestách (naše nejdelší cesta autem byla ta do jižní Francie) je pitný režim a odpočinek ještě důležitější. Únava se totiž podílí na 20 až 25 % nehod. Nejlepší je pít čistou vodu a ve velkém horku minerálku, která doplní vypocené látky. Nevhodné jsou naopak sladké limonády, které žízeň rozhodně neuhasí.

Kratší výlety s lahví Econea

Na kratší výlety, které podnikáme třeba v okolí Plzně se nám osvědčila skleněná lahev Made Sustained Knight

Lahev jsme mohli vyzkoušet díky spolupráci s Econea.cz. Děkujeme!

Zprvu jsme se trochu báli, aby se láhev nerozbila – přeci jen je skleněná. Obavy byly zbytečné. Na výrobu lahve Knight bylo použito borosilikátové sklo, které se pyšní svojí vysokou odolností. Bambusové víčko perfektně těsní, a tak se nemusíte bát, že se vám tekutina v batohu vylije.

Skleněná lahev se navíc výborně čistí a všechny tekutiny nám z ní chutnají lépe než z plastu (i když se hodně srovnávají rozdíly s lahvemi bez BPA). I když je láhev skleněná, je vcelku lehká – váhu 295 g určitě ocení vaše záda. A na kratší cestu objem něco málo přes půl litru stačí. 🙂

Pití do letadla

Při krátkých letech mnohdy ani nedostanete napít a tak je lepší být vybaveni vlastním pitím. I při letu do Dubaje, který trval 6 hodin jsme dostali každý jen 100 ml vody.

Vodu si samozřejmě můžete koupit v duty free obchodě, ale tam se její ceny pohybují v astronomických hodnotách. Můžete si tedy vzít prázdnou lahev, kterou lze na toaletách doplnit. Pak vás ani zpoždění letu tolik nevykolejí.

PS: Při čekání v Mnichově na letišti na cestě do Thajska jsme zrovna nešli příkladem.

Nechali jsme zde za pizzu, burger a jedno pití přes 30 Eur. Ale znáte to – někdy to jinak nejde. 🙂

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top