Hlavní obrázek

Regenerace nejen po pořádném výšlapu

S Petrem nejradši vyrážíme do přírody na nějakou pořádnou túru. Chození ať už po českých nebo rakouských horách patří k našim nejoblíbenějším dovoleným. 

Mimo dovolené se hodně věnujeme cvičení, procházkám, ježdění na kole a bruslení. Aby jsme byli připraveni na další dobrodružství, je důležitá správná regenerace.

Základem je spánek

Říkejte si co chcete, ale spánek patřil a pořád patří k té nejlepší regeneraci. Proto si denně dopřáváme alespoň 7-8 hodin, což je pro nás optimální doba spánku. Jsme ranní ptáčata, v týdnu cvičím už v 5:20 a Petřík většinou kolem mezi 6 a 7. Déle jak v deset večer nás tak vzhůru pravděpodobně neuvidíte. 🙂

Protažení a posilování s gumou

Na protahování a posilování celkově jsem si oblíbila gumičky Sanctband. Na výběr je ze tří zátěží – slabá, střední a silná. Díky tomu můžu cvičit různé svalové skupiny, na nohy používám tu nejsilnější a na ruce naopak nejslabší.

Po náročné túře, třeba na Sněžku vám pár protahovacích cviků s gumou přijde vhod.

Roller – nová závislost

Až nedávno jsem se seznámila s rollerem, neboli pěnovým válcem, který slouží k masáži. Uvolňuje svaly, je vhodný nejen při strečinku nebo krátké rozcvičce před nebo po cvičení.

V rollování jsem teprve začátečník, ale postupem času by tato technika měla zlepšit flexibilitu těla, rozsah pohybu a snížit bolest svalů po cvičení.

Snažím se rollovat alespoň jednou týdně, cvičím podle videí na Youtube, naposledy třeba podle Shona Vertue.

Při desetiminutovém rollování se promasírují všechny důležité svaly v těle. Začíná se horními zády, pokračuje se nohami z přední i zadní strany a nakonec se protáhne i nejširší zádový sval.

Princip cvičení na rolleru je jednoduchý, pomalu se posouváte směrem nahoru a dolů na vybrané svalové partii. Každé místo se procvičuje pár sekund a přejde se na další část. 

Důležité upozornění: roller nikdy nepoužívejte na klouby a vyvarujte se i cvikům ve spodní části páteře!

Jaký roller používám já

Stejně jako gumičky Sanctband i roller mám z e-shopu eureko.cz, kterému tímto děkuji za zaslání těchto produktů. Kromě rollerů a gumiček u nich naleznete nejrůznější potřeby pro terapeuty, cvičení, rehabilitaci a wellness což se v dnešním uspěchaném světě rozhodně hodí. Navíc vám při nákupu odborně poradí, tedy pokud si nebudete vědět třeba s výběrem rolleru rady, nebojte se zeptat.

Já jsem si pro začátek objednala masážní válec OMS ROLL ORTO MED SPORT R1. Válec je dlouhý 32 cm a jeho průměr je 16 cm. I přesto, že jde o tvrdý válec, nebylo poprvé cvičení bolestivé a roller mi tak vyhovuje.

Navíc je přímo na obalu rolleru návod k použití a pokud tedy nechcete cvičit podle videí, vystačíte si s ním.

Pro lepší regeneraci můžete využít například i doplňky stravy. Pro regeneraci svalů jsou fajn BCAA či EAA ve spojení s minerály, jako je třeba hořčík.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru