Článek přečtete za 2 min.

Zřícenina hradu Pořešín

Zřícenina hradu Pořešín leží stejně jako hrady Louzek či Sokolčí nad řekou Malší v jižních Čechách. Zříceniny hradů máme rádi a tak jsme si nemohli Pořešín nechat ujít.

Parkování u hradu Pořešín

Parkuje se v obci Pořešín, odkud vede k hradu zelená turistická stezka. Ke zřícenině je to odsud jen 650 metrů. Cestu zvládnou i kočárky.

Historie hradu Pořešín

Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století rodem Bavorů ze Strakonic. Později hrad převzal rod Markvartů. 

Roku 1423 se pokusil hrad dobít Jan Žižka, ale byl neúspěšný. Hrad obsadil až Oldřich z Rožmberka, kterému po smrti bratrů z Maršovic nechal císař Zikmund postoupit odúmrtní právo. Oldřich z obav, aby Pořešín nezabavili husité, ho nechal od základů zbořit.

Otevírací doba a vstupné

V hlavní sezóně je hrad otevřen každý den od 10 do 18 hodin.

  • dospělý 80 Kč
  • děti od 6 let, studenti a ZTP 55 Kč
  • rodinné vstupné 250 Kč
  • děti do 5 let zdarma (ceny v roce 2022)

U hradu najdete malé muzeum a občerstvení (klobásy, utopenci, hermelín, párek v rohlíku, kofola, limonády, káva apod.) a prodávají zde turistické známky a další suvenýry.

Co uvidím v muzeu?

V muzeu se dozvíte zajímavosti o středověkém oblékání a zbraních, které se používaly. Expozice mapuje historii výzkumů hradů na Malši, díky nimž byl vytvořen třeba model hradu Pořešín. 

Prohlídka hradu

Hrad si můžete prohlédnout v klidu sami. Abyste si mohli lépe představit, jak hrad dříve vypadal, je v expozici umístěno několik panelů s obrazy, které znázorňují podobu daného místa ve středověku. 

Zachovaly se části paláce, věže, hradní kuchyně, strážnice či 2. brány.

Poznejte s námi jižní Čechy

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top