Článek přečtete za 2 min.

Jezero Laka v zimě

Jezero Laka je nejmenším ledovcovým jezerem na české straně Šumavy. Leží ve výšce 1 096 m. n. m. a je tak i nejvýše položeným šumavským jezerem. Cestu k jezeru můžete podniknout jak v létě tak v zimě. K jezeru dokonce vede pěkná běžkařská trasa.

Parkování u jezera Laka

K jezeru Laka se dostanete ze Železné Rudy, Prášil nebo Nové Hůrky. My parkovali na placeném parkovišti Nová Hůrka.

5 hodin parkování vás vyjde na 100 Kč. Celý den na 150 Kč. Parkovné se platí v automatu hotově nebo kartou (doporučujeme mít s sebou kartu, protože v den naší návštěvy nefungovalo vracení hotovosti). Na lísteček, který vyjede z automatu je potřeba napsat vaši SPZ a nechat v autě (tužku na výlet s sebou).

Trasa na jezero Laka

Z Nové Hůrky vede až k jezeru Laka modrá turistická stezka. Cesta je dlouhá 4,5 kilometru a zvládnete ji přibližně za hodinu až hodinu a půl (stejnou cestou jsme šli i zpět).

Cestou narazíte na:

  • památný strom Novohůrecká jedle – strom zasazený v roce 1700 (dnes jen torzo)
  • studánku
  • hřbitovní kapli sv. Kříže – hrobka sklářských rodin Abelů a Hafenbrändlů, v těchto místech stála původní vesnice Hůrka – šumavská sklářská ves založená roku 1732
  • Hůreckou alej
  • nouzové nocoviště Hůrka

Okolo cesty teče Jezerní potok a zdejší krajina je moc krásná (obzvlášť když vám vyjde krásné slunečné počasí). 

S modrou turistickou stezkou se částečně shoduje také běžkařská trasa. Při chůzi tak dávejte pozor jak na běžkaře, tak na to abyste jim neponičili stopu.

Jezero Laka

Jezero Laka leží ve výšce 1 096 m. n. m. a jeho rozloha je 2,78 ha. Nejvyšší hloubka dosahuje pouze 3, 9 metru a jde tak o poměrně mělké jezero, které pozvolna zarůstá. Z pěti českých šumavských jezer (Černé, Čertovo, Prášilské, Plešné a Laka) má největší sběrnou oblast vody. Jezero Laka je odvodňováno Jezerním potokem do řeky Křemelné.

U jezera najdeme odpočinkové místo s lavičkami a stoly (v zimě jsme samozřejmě nevyužili) a vyhlídku na jezero.

V jezeře je přísně zakázáno koupání!

Další trasy na jezero Laka

  • ze Železné Rudy – červená turistická stezka dlouhá 10 km
  • z Prášil – zelená turistická stezka na rozcestí Vysoké lávky, po žluté stezce na Hůrku a odtud po modré až na jezero Laka

Kam dál na Šumavě?

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top