Článek přečtete za 2 min.

Hrad Špilberk Brno

Gotický hrad Špilberk je nejednou architektonickou dominantou města Brna. Vznikl již ve 13. století díky Přemyslu Otakarovi II. Dodnes je zde k vidění několik prohlídkových okruhů, které vás seznámí s bohatou historií tohoto markrabského sídla.

Kde hrad Špilberk stojí?

Hrad Špilberk najdeme v městské části Brno-střed. Pěšky se sem dostanete např. z Husovy, Údolní nebo Pellicovy ulice. Ať už si vyberete jakoukoliv z těchto cest, vždy stačí mířit směrem do kopce a na hrad narazíte.

Autem se do areálu dostanete přes vjezdovou bránu od Gorazdovy ulice, ale musíte mít povolení k vjezdu, proto doporučujeme navštívit hrad pěšky a udělat si tak pěknou procházku přes okolní park.

Otevírací doba hradu Špilberk

Hrad je otevřen celoročně každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Pokladna se uzavírá v 16:30.

Prohlídkové okruhy na hradě

  • Kasematy – systém dlouhých temných chodeb, v historii také vězení, prohlídky probíhají každou celou hodinu, prohlídka trvá 45 minut, plné vstupné 120 Kč, snížené vstupné 70 Kč
  • Chrám kamene – prohlídka kamenosochařských artefaktů, plné vstupné 120 Kč, snížené vstupné 70 Kč
  • Jihozápadní bastion – ukázka pevnostního stavitelství, díky níž se Brno ubránilo Napoleonovi, prohlídky s průvodcem se konají pro skupiny od 5 osob
  • Rozhledna – prohlédněte si Brno pěkně z výšky, plné vstupné 60 Kč, snížené vstupné 40 Kč
  • Poznej celý Špilberk – prohlídka celého hradu (stálé expozice, Chrám kamene, rozhledna, kasematy), plné vstupné 320 Kč, snížené vstupné 190 Kč

Občerstvení na hradě Špilberk

Hlad můžete zahnat v Babinský bistro, nebo Café Špilberk. Doporučujeme ochutnat domácí koláčky, pečený kváskový chléb, nebo výběr vín z vinařství Plaček.

Něco málo z historie hradu Špilberk

Hrad byl založen v polovině 13. století na skalnatém vrchu tyčícím se nad městem Brnem. Přemysl Otakar II. hrad navrhl jako pevnou oporu panovnické moci a důstojné sídlo moravských vládců. 

Nejvýznamnější kapitolu v dějinách brněnského hradu zajisté tvoří období, kdy na hradě žil synovec Karla IV. Jošt.

Po smrti Jošta hrad přebírá vojenskou funkci, která se projevuje nejvíce v době husitských válek a v době bojů mezi Jiřím z Poděbrad a uherským králem Matyášem Korvínem.

V následujících stoletích hrad chátrá, v polovině 18. století je hrad přebudován na nejmohutnější pevnost na Moravě, která později odolá i nájezdům císaře Napoleona.

V dobách I. a II. světové války Špilberk slouží jako obávané  vězení. Vojenská éra hradu pak končí v roce 1959 a v následujících letech se stává sídlem Muzea města Brna.

Výhled na celé Brno

Z hradu Špilberk se vám naskytne výhled na celou moravskou metropoli, který rozhodně stojí za to.

Poznejte s námi Moravu

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top