Článek přečtete za 2 min.

Stezka bosou nohou Valtice

V jihomoravských Valticích kromě dobrého vína, krásného zámku, nebo tajemného podzemí můžete objevit stezku bosou nohou, která je vhodná pro celou rodinu. Cesta vás zavede na hranice s Rakouskem a zabere vám asi hodinu a půl času.

Kde zaparkuji?

Doporučujeme nechat auto na parkovišti pod Rajstnou u vinice. Jen pozor, parkoviště je nezpevněné a tak jsou na něm po dešti louže a díry.

Kolonáda na Reistně

Stezka bosou nohou začíná u kolonády na Reistně. Kolonáda byla postavena v 19. století, architekt Hardtmuth se inspiroval ve vídeňském Schönbrunnu a tak jde o opravdu krásnou stavbu, která se stala ikonickým místem ve Valticích. 

Z ochozu je výhled na Malé Karpaty, Lednicko-Valtický areál, Mikulov a do Rakouska.

Vstup na ochoz je zpoplatněný, dospělý zaplatí 30 Kč a děti 20 Kč.

Stezka bosou nohou

Od kolonády pokračujte po značení mezi vinicemi, ze kterých je vidět na větrné elektrárny v Rakousku. 

Jako první narazíte na stezce na dřevěnou vyhlídku na vinohrad.

Po necelém kilometru dojdete k stavbě nazvané brána Druidů, okolo které jsou umístěné informační cedule se stromy, které rostou v okolí.

Následuje zastávka se skluzavkou pro děti a dále domeček udělaný ze sudu na víno.

Na skok v Rakousku

Kousek od vrcholu Chrastiny sejděte ze stezky směrem dolů z kopce okolo vinohradu (zde stezka přechází do Rakouska a na mapách je značená jako červená). Po 700 metrech narazíte na Bertiho chatu s vtipně udělanými toaletami. Na WC si tady dojdete do malovaného hrníčku 🙂

V chatě prodávají nápoje a drobné občerstvení. Děti se zabaví na velkém hřišti plném prolézaček.

Od Bertiho chaty pokračujte do kopce okolo dalších zastavení jako je prolézačka s pohyblivým mostem, nebo houbičky.

Zpět na kolonádu

Opět přejdete do České republiky a po značení dojdete zpět ke kolonádě na Reistně.

Stezka bosou nohou byla otevřena v květnu 2013 a měří necelých 5 km. Po cestě narazíte na 11 zastavení, kde můžete projít bosou nohou po různých typech povrchů (kamínky, písek, šišky, kúra apod.). My jsme si obuv nechali celou dobu a i tak jsme si procházku moc užili.

Co dál v okolí?

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top