Článek přečtete za 2 min.

Větrný mlýn Starý Poddvorov

Za větrnými mlýny nemusíte jezdit až do dalekého Holandska. Na pěkné stavby narazíte třeba i na jižní Moravě. Jeden takový mlýn jsme objevili kousek od Starého Poddvorova.

Parkování u mlýna

Větrný mlýn najdeme mezi obcemi Čejkovice a Starý Poddvorov. Přibližně v polovině cesty mezi těmito vesnicemi je odbočka na polní silnici. Na konci této silnice je malé parkoviště a odtud je to jen 100 metrů k větrnému mlýnu.

Větrný mlýn – technická památka na jihu Moravy

Celodřevěný mlýn byl postaven v roce 1870 a k mletí obilí sloužil až do roku 1949. Za svoji historii byla stavba několikrát rekonstruována. Naposledy v roce 2003, kdy se podařilo obnovit původní technické vybavení mlýna. 

  • půdorys mlýna má rozměry 4,6 x 4,3 metru
  • výška mlýna 9,2 m
  • historické prvky uvnitř mlýna: loupačka, mlecí kámen, moučná truhla, násypný koš, paleční kolo, převody, větrné kolo, vysévač nebo žejbro
  • průměr větrného kola je asi 13 metrů

Prohlídka mlýna

Z venku si stavbu můžete prohlédnout kdykoliv. Vedle stavby je umístěno několik informačních tabulí, kde se dozvíte něco o historii větrných mlýnů a třeba také, kde najdete další podobné stavby v České republice.

V letním období je otevřené muzeum, které vás seznámí s historií mlýna.

  • otevírací doba červenec až srpen o víkendech od 9:30 do 17:30 hodin, o otevírací době se raději informujte předem (kontakt najdete na oficiálních stránkách obce Starý Poddvorov).

Ikonická stavba mezi vinohrady

Mlýn leží na kopci nad obcí Starý Poddvorov v okolí vinic a krásné přírody jižní Moravy. Jde o velmi fotogenické a ikonické místo, které byste při svých toulkách Moravou určitě neměli vynechat. 

Další výlety na Moravě

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top