Hlavní obrázek

Budapešť, město na Dunaji

Při road tripu přes Maďarsko jsme návštěvu hlavního města Maďarska nemohli vynechat. Prohlédli jsme si celou řadu památek a soch, ochutnali výborné jídlo a odjížděli jsme s pocitem, že centrum Budapešti s hradem je velice podobné naší Praze.

O městě

Budapešť je 9. největším městem EU. V roce 1873 byly spojeny tři samostatné části (Budín, Starý Budín a Pešť) do jedné. Dnes zde žije přes 1,7 milionu obyvatel. Město se rozkládá na obou březích řeky Dunaje.

Po Budapešti se dá bez problému pohybovat pěšky (významné stavby od sebe nejsou daleko), metrem nebo tramvají (budapešťská tramvajová síť patří k nejrozsáhlejším na světě).

Lístky na MHD se kupují v automatech (lze platit i kartou). 24hodinová jízdenka stojí 2 500 HUF, jedna jízda 350 HUF.

Kde jsme v Budapešti parkovali

V Budapešti jsme trávili jednu noc. Parkování jsme si rezervovali v centru v podzemních garážích B365 Apartments. Parkování na jednu noc nás stálo 30 EUR. Před příjezdem jsme obdrželi PDF se všemi potřebnými informacemi k parkování (adresa, kód k ovládání vrat, kód ke dveřím z parkoviště).

Parkování si můžete rezervovat na této adrese: https://b365-ingatlankezelo-kft.booqable.shop/

Co jsme v Budapešti viděli

V Budapešti jsme si naplánovali asi 15 km okruh okolo nejznámějších míst.

Erzsébet tér – park a ruské kolo

Erzsébet tér je náměstí v centru Budapešti, kde najdeme budapešťské kolo. Náměstí leží jen 500 metr od Alžbětina mostu. Součástí náměstí je hezký park, skatepark a dětské hřiště.

Budapešťské kolo je v provozu každý den (PO-ČT 11:00 – 23:00, PÁ+SO 11:00 – 24:00, NE 11:00 – 23:00), cena vstupenky pro dospělého je 3 900 HUF.

Alžbětin most

Alžbětin most je jedním z novějších mostů ve městě, je postaven přes řeku Dunaj a je dlouhý 378,6 metrů. Most je vyroben z oceli a je postaven jako visutý most. Vystaven byl v letech 1897 až 1903, propojil Pešť a Budín.

Vodopád a socha sv. Gerarda

Nad Alžbětiným mostem se majestátně tyčí socha sv. Gerarda a pod ní vodopád. Socha a vodopád mě zaujala na první pohled, hned jak jsme do města přijížděli. 

Sv. Gerard byl čanádským biskupem, který zahynul při povstání v Uhersku roku 1046.

Citadela

K soše i vodopádu vede spousta schodů a jinak tomu není ani k Citadele, která stojí nad městem. Při naší návštěvě se bohužel opravovala a tak jsme se do interiéru Citadely a pevnosti nedostali, každopádně výhled na Budapešť odsud stojí za to. 

Budínský hrad

Budínský hrad nám svým umístěním nad řekou tak trochu připomínal ten náš Pražský. Areál Budínského hradu je opravdu rozlehlý a narazíte v něm hned na několik významných staveb a památek:

 • Budapešťské historické muzeum
 • Bašta maďarských žen
 • Výstava Generální gardy
 • Habsburská brána
 • Sándorův palác
 • Karmelitánský klášter
 • Vodní brána
 • Brána Fehérvár
 • Budínská hradní čtvrť
 • Matyášův chrám
 • Rybářská bašta
 • Muzeum hudební historie
 • Vojenský historický ústav a muzeum

Na hrad můžete dojít pěšky, nebo se nechat vyvést lanovkou Budavári Sikló. Ta vede z náměstí Clark Adám tér v budínském podhradí k hradnímu paláci na náměstí Szent György tér. 

Lanovka jezdí každý den od 8:00 do 22:00. Odjezd je každých 5 až 10 minut. Jedna jízda pro dospělého stojí 1 400 HUF.

Széchenyiho řetězový most

Z Budínského hradu se k parlamentu dostanete přes Széchenyiho řetězový most (v době naší návštěvy byl v rekonstrukci a tak jsme se museli vracet na Alžbětin most). Řetězový most byl prvním mostem v Budapešti přes řeku Dunaj. Vznikl v letech 1839 – 1849. Most je dlouhý 375 metrů, široký 12,5 metru a je postaven ve stylu novorenesance. Na mostě jsou umístěny sochy lvů, které uvidíte již z dálky.

Maďarský parlament

V Budapešti nevynechejte ani návštěvu parlamentu na náměstí Lajose Kossutha. Parlament je dlouhý 286 metrů, široký 123 metrů a jeho kupole má výšku 96 metrů. Stavba parlamentu byla dokončena v roce 1904 a stala se dominantou celého města. 

V parlamentu sídlí Národní shromáždění a jsou zde uloženy korunovační klenoty krále Štěpána. 

Parlament si můžete prohlédnout denně od 08:00 do 16:00. Vstupenky raději kupujte online v předstihu. Pro dospělého vyjde vstup na 3 500 HUF.

Boty na nábřeží Dunaje

Kousek od Parlamentu na nábřeží Dunaje narazíte na památník na počest Židů, kteří byli zmasakrování fašistickými maďarskými milicemi ze Strany šípových křížů v Budapešti. 

Památník tvoří několik bot, ke kterým lidé umisťují svíčky a květiny.

Bazilika sv. Štěpána

Římskokatolická bazilika je pojmenována po sv. Štěpánovi, prvním uherském králi. Jeho mumifikovaná ruka je uložena v relikviáři. Bazilika byla založena v roce 1905, je postavena ve stylu klasicismu a její kupole dosahuje výšky 96 metrů.

Tip na výborné langoše, kavárnu a pekárnu

K obědu jsme na doporučení vyzkoušeli restauraci Retro Langoš na adrese Retro Flaming Budapest – B25. Restaurace je otevřena každý den od 10:00 do 22:00.

Na výběr máte z několika příchutí langošů (boloňský, řecký, tzatziki, mexický, 4 sýry, maďarský, s kozím sýrem a další).

My neodolali boloňskému, porce to byla opravdu veliká a langoš byl výborný. 2 langoše a 2 limonády nás stály 500 Kč.

Odpoledne jsme zašli do kavárny Gerbeaud na adrese Vorosmarty ter 7-8. Kavárna byla otevřena již v roce 1858. Dopředu počítejte s vyššími cenami. Ochutnali jsme Dobošův dort a dort Esterházy. 2 dorty, 1 cappuccino a vody nás vyšli na 700 Kč, ale byli jsme obohaceni o kulturní zážitek :-). 

Na snídani doporučujeme zajít do pekárny Arán v ulici Wesselényi utca 23. Ochutnali jsme zde výborné skořicové šneky a slané koláče.

Kde se ubytovat?

King Apartments, Budapešť

Apartmán Budapešť
Zjistit dostupnost a cenu

Mamaison Residence Izabella Budapest

Hotel Budapešť
Zjistit dostupnost a cenu

N36- Boutique Apartments, Best Location, By BQA, Budapešť

Apartmán Budapešť
Zjistit dostupnost a cenu

New York Palace Apartment in the downtown, Budapešť

Apartmán Budapešť
Zjistit dostupnost a cenu

Ubytovali jsme se přes Booking.com v centru města v apartmánu Madach Square Residence.

Stoličný Bělehrad - Székesfehérvár

Do Stoličného Bělehradu jsme zavítali po cestě z Balatonu do Budapešti. Překvapilo nás jeho krásné historické centrum a klidná atmosféra. Ve Stoličném Bělehradě žije asi 100 000 obyvatel a najdete zde hned několik památek. O městě Stoličný Bělehrad (maďarsky Székesfehérvár) leží asi 40 minut jízdy od Balatonu a 65 km...

Stoličný Bělehrad - Székesfehérvár Přečíst celé

Město Segedín (Szeged), kde jsme segedín nesehnali

Do města Segedín jsme se vydali hledat dobrý segedín k obědu, bohužel jsme ho, ale nikde neobjevili. Městu jsme to ale odpustili, protože jsme zjistili, že odtud segedínský guláš vůbec nepochází.  O městě Segedín je třetím největším městem Maďarska, leží na řece Tise nedaleko srbských hranic a žije zde asi...

Město Segedín (Szeged), kde jsme segedín nesehnali Přečíst celé

Balaton a Siófok

Při cestě do Maďarska naše kroky vedly jako první ke známému jezeru Balaton. Ubytování jsme si našli v městečku Siófok v jižní části jezera. Z Česka nám sem cesta trvala jen něco málo přes 6 hodin. Něco málo o Balatonu Balatonské jezero nebo také zkráceně Balaton najdeme v Maďarsku v...

Balaton a Siófok Přečíst celé

Restaurace The Magic Budapešť, na skok k Harry Potterovi

Když jsem zjistila, že se v Budapešti nachází restaurace ve stylu Harryho Pottera, bylo jasné, že tam Krauzovi na cestách nesmí chybět. Jako velký fanoušek musím, říct, že návštěva stála opravdu za to. Kde restauraci najdu? Restauraci najdete na adrese Budapest, Hajós u. 25, 1065 kousek od maďarské státní opery. ...

Restaurace The Magic Budapešť, na skok k Harry Potterovi Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru