Hlavní obrázek

Balaton a Siófok

Při cestě do Maďarska naše kroky vedly jako první ke známému jezeru Balaton. Ubytování jsme si našli v městečku Siófok v jižní části jezera. Z Česka nám sem cesta trvala jen něco málo přes 6 hodin.

Promenáda

Něco málo o Balatonu

Balatonské jezero nebo také zkráceně Balaton najdeme v Maďarsku v Dunajské rovině. Balaton je největším jezerem ve střední Evropě a proto se mu také často říká Maďarské moře (u Čechů velice oblíbené pro dobrou dostupnost).

  • rozloha: 596 km2
  • délka: 78 km
  • šířka: 12 km
  • maximální hloubka: 11 m

Okolo celého jezera najdeme různá letoviska, která lákají k odpočinku, jízdě na kole, zábavě a ochutnávání dobré maďarské kuchyně.

Jak se k Balatonu nejlépe dostat z ČR

Z České republiky se k Balatonu dostanete poměrně rychle, cesta trvá cca 6-7 hodin (samozřejmě záleží na tom, odkud vyjíždíte).

Nejrychlejší a nejpohodlnější trasou je cesta: Brno – hraniční přechod Břeclav – Bratislava – hraniční přechod Rajka – Györ – Stoličný Bělehrad – Balaton.

Nezapomeňte, že na Slovensku i v Maďarsku budete potřebovat dálniční známku (obě dvě se dají koupit online). 

Siófok

K prozkoumání Balatonu jsme si vybrali letovisko Siófok, které leží v jižní části jezera na Maďarské riviéře. Město je pojmenováno podle kanálu Sió, který odvodňuje Balaton.

Najdete zde velké množství restaurací, barů, hotelů, diskoték a heren. Ve městě to opravdu žije dokonce i mimo hlavní sezónu.

Nejvíce se nám líbila promenáda s restauracemi, městské parky Jókai a Petöfi sétány, molo u přístavu a park Rose Grove (jak už název napovídá, park byl plný růží).

Tipy na jídlo a ubytování

Ubytovali jsme se v hotelu Lido, který leží přímo u břehu jezera. Hotel má soukromou pláž s lehátky, kde můžete v klidu odpočívat.

Měli jsme zde pokoj s balkonem a výhledem na Balaton. Jedna noc u jezera se snídaní nás vyšla na 1 737 Kč (ceny v roce 2023, rezervováno přes Booking.com).

Hotel Lifo, Siófok

Hotel Lido, Balaton

Hotel Siófok, Maďarsko
Zjistit dostupnost a cenu

Akadémia Hotel, Balaton

Hotel Balaton
Zjistit dostupnost a cenu

Hotel Platán, Balaton

Hotel Balaton
Zjistit dostupnost a cenu

Ibolya Apartman, Balaton

Apartmán Balaton
Zjistit dostupnost a cenu

Na dobrý oběd jsme si zašli do restaurace Mustafa (Siófok, Mártírok útja 9), já ochutnala pravý maďarský guláš a Petr vyzkoušel gyros tál (cena za oběd 680 Kč). 

K večeři nesměl chybět maďarský langoš (cena 324 Kč za 2 ks), ten prodávali na korzu u hlavní pláže. V Maďarsku langoš nejčastěji podávají se zakysanou smetanou a sýrem (mě osobně ale více chutná česká verze s kečupem).

Shrnutí

U Balatonu se nám líbilo, jen nejsme párty typy a tak nás hluk z diskoték v noci poměrně rušil. Rozhodně se u jezera nebudete nudit, protože zde můžete podniknout spoustu aktivit, od koupání, projížďky lodí, jízdy na kole až po zábavu v nočních klubech.

Co vidět v Maďarsku

Budapešť, město na Dunaji

Při road tripu přes Maďarsko jsme návštěvu hlavního města Maďarska nemohli vynechat. Prohlédli jsme si celou řadu památek a soch, ochutnali výborné jídlo a odjížděli jsme s pocitem, že centrum Budapešti s hradem je velice podobné naší Praze. O městě Budapešť je 9. největším městem EU. V roce 1873 byly...

Budapešť, město na Dunaji Přečíst celé

Restaurace The Magic Budapešť, na skok k Harry Potterovi

Když jsem zjistila, že se v Budapešti nachází restaurace ve stylu Harryho Pottera, bylo jasné, že tam Krauzovi na cestách nesmí chybět. Jako velký fanoušek musím, říct, že návštěva stála opravdu za to. Kde restauraci najdu? Restauraci najdete na adrese Budapest, Hajós u. 25, 1065 kousek od maďarské státní opery. ...

Restaurace The Magic Budapešť, na skok k Harry Potterovi Přečíst celé

Stoličný Bělehrad - Székesfehérvár

Do Stoličného Bělehradu jsme zavítali po cestě z Balatonu do Budapešti. Překvapilo nás jeho krásné historické centrum a klidná atmosféra. Ve Stoličném Bělehradě žije asi 100 000 obyvatel a najdete zde hned několik památek. O městě Stoličný Bělehrad (maďarsky Székesfehérvár) leží asi 40 minut jízdy od Balatonu a 65 km...

Stoličný Bělehrad - Székesfehérvár Přečíst celé

Město Segedín (Szeged), kde jsme segedín nesehnali

Do města Segedín jsme se vydali hledat dobrý segedín k obědu, bohužel jsme ho, ale nikde neobjevili. Městu jsme to ale odpustili, protože jsme zjistili, že odtud segedínský guláš vůbec nepochází.  O městě Segedín je třetím největším městem Maďarska, leží na řece Tise nedaleko srbských hranic a žije zde asi...

Město Segedín (Szeged), kde jsme segedín nesehnali Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru