Hlavní obrázek

Město Segedín (Szeged), kde jsme segedín nesehnali

Do města Segedín jsme se vydali hledat dobrý segedín k obědu, bohužel jsme ho, ale nikde neobjevili. Městu jsme to ale odpustili, protože jsme zjistili, že odtud segedínský guláš vůbec nepochází. 

O městě

Segedín je třetím největším městem Maďarska, leží na řece Tise nedaleko srbských hranic a žije zde asi 160 000 obyvatel. 

V centru najdeme široké ulice s restauracemi, kavárnami, secesními budovami a fontánami. Centrum města je opravdu krásné a klidné. Při procházce jsme narazili, hned na několik starších trolejbusů Škoda, které dříve jezdili i u nás v Plzni.

Co jsme v Segedínu viděli?

Vodárenská věž

Vodárenská věž byla postavena v secesním stylu roku 1904 a její výška dosahuje 54,9 metrů. 

Bulvár Stefania

Na bulváru Stefania stojí národní divadlo Szegedi Nemzeti Színház. Mě samozřejmě zaujal velký nápis Szeged, u kterého jsem se musela hned vyfotit.

Katedrála – Dóm

Římskokatolická katedrála byla postavena v letech 1914 – 1930 v novorománském stylu z pálených cihel. Autorem katedrály je F. Schulek (projektoval také Rybářskou baštu v Budapešti). Katedrálu si můžete prohlédnout zdarma. 

Porta Heroum

Alegorická brána postavená v letech 1936 až 1937 připomíná 12 000 padlých maďarských vojáků v první světové válce. Brána je zasazena do obytného bloku, najdete ji na adrese Szentháromság utca 2, 6722. 

Náměstí Dugonics s fontánou

Na náměstí Dugonics kromě budovy univerzity (Segedín je univerzitním městem) stojí hezká fontána, kterých po městě najdeme hned několik.

Třída Kárász 

Na třídě Kárász najdete obchody, restaurace a kavárny. Třída je zastíněna velkými plachtami a tak je zde procházení příjemné i v horkých dnech. 

Kde jsme parkovali?

Zaparkovali jsme na placeném parkovišti na adrese Szeged, Cserzy Mihály u. 1, 6724. Parkovné se platí před odjezdem v automatu (pozor nelze platit kartou, musíte mít maďarské drobné, nás zachránil vedlejší trh, kde nám jedna paní ochotně rozměnila). 

Kam dál v Maďarsku?

Budapešť, město na Dunaji

Při road tripu přes Maďarsko jsme návštěvu hlavního města Maďarska nemohli vynechat. Prohlédli jsme si celou řadu památek a soch, ochutnali výborné jídlo a odjížděli jsme s pocitem, že centrum Budapešti s hradem je velice podobné naší Praze. O městě Budapešť je 9. největším městem EU. V roce 1873 byly...

Budapešť, město na Dunaji Přečíst celé

Stoličný Bělehrad - Székesfehérvár

Do Stoličného Bělehradu jsme zavítali po cestě z Balatonu do Budapešti. Překvapilo nás jeho krásné historické centrum a klidná atmosféra. Ve Stoličném Bělehradě žije asi 100 000 obyvatel a najdete zde hned několik památek. O městě Stoličný Bělehrad (maďarsky Székesfehérvár) leží asi 40 minut jízdy od Balatonu a 65 km...

Stoličný Bělehrad - Székesfehérvár Přečíst celé

Balaton a Siófok

Při cestě do Maďarska naše kroky vedly jako první ke známému jezeru Balaton. Ubytování jsme si našli v městečku Siófok v jižní části jezera. Z Česka nám sem cesta trvala jen něco málo přes 6 hodin. Něco málo o Balatonu Balatonské jezero nebo také zkráceně Balaton najdeme v Maďarsku v...

Balaton a Siófok Přečíst celé

Restaurace The Magic Budapešť, na skok k Harry Potterovi

Když jsem zjistila, že se v Budapešti nachází restaurace ve stylu Harryho Pottera, bylo jasné, že tam Krauzovi na cestách nesmí chybět. Jako velký fanoušek musím, říct, že návštěva stála opravdu za to. Kde restauraci najdu? Restauraci najdete na adrese Budapest, Hajós u. 25, 1065 kousek od maďarské státní opery. ...

Restaurace The Magic Budapešť, na skok k Harry Potterovi Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru