Do města Segedín jsme se vydali hledat dobrý segedín k obědu, bohužel jsme ho, ale nikde neobjevili. Městu jsme to ale odpustili, protože jsme zjistili, že odtud segedínský guláš vůbec nepochází.
O městě
Segedín je třetím největším městem Maďarska, leží na řece Tise nedaleko srbských hranic a žije zde asi 160 000 obyvatel.
V centru najdeme široké ulice s restauracemi, kavárnami, secesními budovami a fontánami. Centrum města je opravdu krásné a klidné. Při procházce jsme narazili, hned na několik starších trolejbusů Škoda, které dříve jezdili i u nás v Plzni.
Co jsme v Segedínu viděli?
Vodárenská věž
Vodárenská věž byla postavena v secesním stylu roku 1904 a její výška dosahuje 54,9 metrů.
Bulvár Stefania
Na bulváru Stefania stojí národní divadlo Szegedi Nemzeti Színház. Mě samozřejmě zaujal velký nápis Szeged, u kterého jsem se musela hned vyfotit.
Katedrála – Dóm
Římskokatolická katedrála byla postavena v letech 1914 – 1930 v novorománském stylu z pálených cihel. Autorem katedrály je F. Schulek (projektoval také Rybářskou baštu v Budapešti). Katedrálu si můžete prohlédnout zdarma.
Porta Heroum
Alegorická brána postavená v letech 1936 až 1937 připomíná 12 000 padlých maďarských vojáků v první světové válce. Brána je zasazena do obytného bloku, najdete ji na adrese Szentháromság utca 2, 6722.
Náměstí Dugonics s fontánou
Na náměstí Dugonics kromě budovy univerzity (Segedín je univerzitním městem) stojí hezká fontána, kterých po městě najdeme hned několik.
Třída Kárász
Na třídě Kárász najdete obchody, restaurace a kavárny. Třída je zastíněna velkými plachtami a tak je zde procházení příjemné i v horkých dnech.
Kde jsme parkovali?
Zaparkovali jsme na placeném parkovišti na adrese Szeged, Cserzy Mihály u. 1, 6724. Parkovné se platí před odjezdem v automatu (pozor nelze platit kartou, musíte mít maďarské drobné, nás zachránil vedlejší trh, kde nám jedna paní ochotně rozměnila).