Hlavní obrázek

Stoličný Bělehrad – Székesfehérvár

Do Stoličného Bělehradu jsme zavítali po cestě z Balatonu do Budapešti. Překvapilo nás jeho krásné historické centrum a klidná atmosféra. Ve Stoličném Bělehradě žije asi 100 000 obyvatel a najdete zde hned několik památek.

O městě

Stoličný Bělehrad (maďarsky Székesfehérvár) leží asi 40 minut jízdy od Balatonu a 65 km od hlavního města Maďarska, Budapešti.

Ve středověku byl Stoličný Bělehrad hlavním městem Uherského království (probíhala zde korunovace prvních králů).

Stoličný Bělehrad je spíše průmyslovým městem, ale má moc hezké centrum.

Co jsme viděli

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Nejznámější stavbou, která ve městě stála, byla bazilika Panny Marie, dnes už si ji sice neprohlédnete, ale za zmínku určitě stojí.

Bazilika Panny Marie byla postavena okolo roku 1010, vystavět ji nechal sv. Štěpán I. (první uherský král) jako hlavní chrám korunovací uherských panovníků. Ve středověku byly v bazilice uchovávány korunovační klenoty. Celkem zde bylo korunováno 37 uherských panovníků. 

V roce 1543 byl Stoličný Bělehrad obsazen Turky a bazilika sloužila jako sklad střelného prachu. Roku 1601 došlo v bazilice k explozi a celá stavba byla zničena. 

Hrad s rotundou

Hrad s rotundou nechal nad městem postavit kníže Géza, otec prvního uherského krále Štefana. Hrad byl umístěn nad močály u významné obchodní cesty mezi jezery Velencei a Balaton. 

Jeho obrysy jsou dnes vyznačeny před barokní katedrálou Panny Marie na náměstí Jana Pavla II. (zbytky základů si můžete prohlédnout v rámci muzea, které je otevřeno každý den od 9 do 17 hodin).

Náměstí Városház tér s kašnou

Od Baziliky jsme dále pokračovali přes náměstí Városház, kde stojí známá kašna (často zobrazovaná např. na pohledech), která připomíná globus v podobě říšského jablka. Na náměstí dále najdete radnici a biskupský palác.

Ulice Fö utca

V ulici Fö utca narazíte mimo jiné na příjemné kavárny a restaurace. Nás zaujala restaurace Prága Söröző és Kávézó – PIVNICE U PRAHY.

Mátyás király emlékmű – památník krále Matyáše

Na první pohled nás zaujal památník krále Matyáše na hlavní ulici. Postaven byl k 500. výročí smrti krále Matyáše a zasvěcený byl v roce 1990. Zajímavostí je, že socha řečníka funguje jako pítko.

Varkocs György várkapitány

Velice hezké zákoutí najdete u fontány a sochy bývalého konstábla hradu Gÿorgy Varkocs. Socha stojí na podstavci z kamenů staré hradní zdi, kašna má symbolizovat bývalí příkop. Gÿorgy Varkocs zemřel v bitvě v roce 1543 při obléhání Turky.

Bazilika svatého Štefana

Po zničení baziliky Nanebevzetí Panny Marie byl na základech gotické baziliky sv. Petra a Pavla postaven nový farní kostel. Stavba byla financována z darů (mimo jiné i příspěvku císařovny Marie Terezie). V letech 1805 až 1805 byly přistaveny chrámové věže a roku 1938 udělil katedrále papež Pius XI titul baziliky minor. 

Kde jsme parkovali

Zaparkovali jsme naproti obchodnímu domu Spar na placeném parkovišti Dunántúl. Do centra města to odsud byl jen kousíček.

Navštivte za nás

  • hrad Bory

Poznejte Maďarsko

Budapešť, město na Dunaji

Při road tripu přes Maďarsko jsme návštěvu hlavního města Maďarska nemohli vynechat. Prohlédli jsme si celou řadu památek a soch, ochutnali výborné jídlo a odjížděli jsme s pocitem, že centrum Budapešti s hradem je velice podobné naší Praze. O městě Budapešť je 9. největším městem EU. V roce 1873 byly...

Budapešť, město na Dunaji Přečíst celé

Balaton a Siófok

Při cestě do Maďarska naše kroky vedly jako první ke známému jezeru Balaton. Ubytování jsme si našli v městečku Siófok v jižní části jezera. Z Česka nám sem cesta trvala jen něco málo přes 6 hodin. Něco málo o Balatonu Balatonské jezero nebo také zkráceně Balaton najdeme v Maďarsku v...

Balaton a Siófok Přečíst celé

Město Segedín (Szeged), kde jsme segedín nesehnali

Do města Segedín jsme se vydali hledat dobrý segedín k obědu, bohužel jsme ho, ale nikde neobjevili. Městu jsme to ale odpustili, protože jsme zjistili, že odtud segedínský guláš vůbec nepochází.  O městě Segedín je třetím největším městem Maďarska, leží na řece Tise nedaleko srbských hranic a žije zde asi...

Město Segedín (Szeged), kde jsme segedín nesehnali Přečíst celé

Restaurace The Magic Budapešť, na skok k Harry Potterovi

Když jsem zjistila, že se v Budapešti nachází restaurace ve stylu Harryho Pottera, bylo jasné, že tam Krauzovi na cestách nesmí chybět. Jako velký fanoušek musím, říct, že návštěva stála opravdu za to. Kde restauraci najdu? Restauraci najdete na adrese Budapest, Hajós u. 25, 1065 kousek od maďarské státní opery. ...

Restaurace The Magic Budapešť, na skok k Harry Potterovi Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru