Hlavní obrázek

Pražský hrad

Nejnavštěvovanější památka České republiky, to je Pražský hrad. Je sídlem českých panovníků a od roku 1918 i prezidenta republiky. Návštěva hradu by neměla alespoň jednou za život uniknout ani vám.

O Pražském hradu

Pražský hrad byl založen již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Pražský hrad je největším hradním komplexem na světě (uvádí Guinessova kniha rekordů). Kromě toho je zapsán na seznamu UNESCO.

Pražský hrad se skládá z těchto částí:

 • Starý královský palác
 • Bazilika sv. Jiří a klášter sv. Jiří
 • Ústav šlechtičen
 • věž Daliborka
 • Obrazárna Pražského hradu
 • Prašná věž
 • Zlatá ulička
 • Svatováclavská vinice
 • Kaple sv. Kříže
 • Rožmberský palác
 • Jízdárna 

Architektonická podoba hradu

Dominantou areálu Pražského hradu je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha postavena v gotickém stylu. Ostatní budovy hradu zastupují snad všechny architektonické styly minulého století, i proto je Pražský hrad tak unikátní.

Informace o prohlídkových okruzích, cenách vstupenek a otevírací době sledujte na oficiálních stránkách hradu

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Základní kámen byl položen Karlem IV. v roce 1344. Katedrála slouží jako místo odpočinku českých králů a jsou zde uloženy korunovační klenoty. 

O vzhled stavby se postaral Matyáš z Arrasu a po jeho smrti stavbu dokončil Petr Parléř.

 • jižní věž katedrály měří 96,6 metru je tak 3. nejvyšší kostelní věží v ČR
 • délka katedrály: 124 metrů
 • šířka katedrály: 60 metrů
 • výška přední věže: 82 metrů

Hradní zahrady a Jelení příkop

V okolí hradu se rozkládá několik zdarma přístupných zahrad. Největší z nich je Královská zahrada ve které najdeme letohrádek Belveder, Míčovnu a Lví dvůr. 

Dalšími zahradami jsou Rajská zahrada, zahrada na Valech nebo Hartigovská zahrada. 

Přírodní roklí Jelením příkopem protéká řeka Brusnice. Za doby vlády Rudolfa II. se zde chovala lovná zvěř. Dnes místo slouží k příjemným procházkám. 

 • zahrady a Jelení příkop jsou otevřeny od dubna do konce října každý den od 10:00 do 18:00

Slavnostní střídání stráží

Slavnostní střídání stráží probíhá každou celou hodinu od 7:00 do 20:00. Hlavní střídání s fanfárami a výměnou standarty pak probíhá každý den ve 12:00 na 1. nádvoří. 

Hradní stráž je u hradu přítomna neustále. 

Naše tipy na ubytování v Praze

Hotel Prague Star, Praha

Hotel Praha
Zjistit dostupnost a cenu

Palace Petrarca, Praha

Apartmán Praha
Zjistit dostupnost a cenu

Cozy Apartment in Praha 1 next to Florenc station, Praha

Apartmán Praha
Zjistit dostupnost a cenu

Prague Centre-Residence Krakovská, Praha

Apartmán Praha
Zjistit dostupnost a cenu

Poznejte naše hlavní město

Petřínská rozhledna

Chcete-li se kochat výhledem na naše krásné hlavní město, není snad lepší místo než Petřínská rozhledna. Petřínské sady jsou mezi Pražany velmi oblíbené, velice rádi sem chodí na procházky a pořádají zde pikniky. Jak se na rozhlednu dostanu? Pěšky K rozhledně se dostanete od Pražského hradu nebo z městské části Újezd...

Petřínská rozhledna Přečíst celé

Zámek Troja Praha

Hned vedle ZOO Praha stojí krásný zámek z druhé poloviny 17. století Troja, který obklopuje zámecká zahrada. Až budete v ZOO určitě se sem také zajděte podívat. Kde zámek najdu? Adresa: U Trojského zámku 1/4 Praha 7 – naproti ZOO Praha.  Parkování je možné hned u zámku na parkovišti ZOO...

Zámek Troja Praha Přečíst celé

Karlův most a Staroměstská mostecká věž

Když se řekne Praha, asi každému se jako první vybaví krásné historické centrum v čele s Karlovo mostem přes řeku Vltavu, ze kterého je krásný výhled na celé Hradčany, nebo třeba Národní divadlo. Hezký pohled se vám také naskytne z Staroměstské mostecké věže, která je turistům přístupná. Karlův most –...

Karlův most a Staroměstská mostecká věž Přečíst celé

5 ZOO v ČR (Praha, Plzeň, Dvůr Králové, Dvorec, Tábor)

Při našich toulkách Českou republikou občas zavítáme na návštěvu za zvířátky. Mezi naší nejoblíbenější zoologickou zahradu patří jednoznačně Plzeň. Kromě Plzně jsme navštívili i další známé zahrady v Česku. ZOO Praha ZOO Dvůr Králové ZOO Plzeň ZOO Tábor ZOO Dvorec u Borovan 1.ZOO Praha rozloha: 60 ha datum vzniku: 1931...

5 ZOO v ČR (Praha, Plzeň, Dvůr Králové, Dvorec, Tábor) Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru