Hlavní obrázek

Karlův most a Staroměstská mostecká věž

Když se řekne Praha, asi každému se jako první vybaví krásné historické centrum v čele s Karlovo mostem přes řeku Vltavu, ze kterého je krásný výhled na celé Hradčany, nebo třeba Národní divadlo. Hezký pohled se vám také naskytne z Staroměstské mostecké věže, která je turistům přístupná.

Karlův most – český historický klenot

Nejznámější český most vedoucí přes řeku Vltavu má celkem 16 oblouků. Karlův most zdobí celkem 30 soch, je dlouhý 516 metrů a široký 9,5 metru.

Karlův most je z obou stran opevněn věžemi – Malostranská mostecká věž a Staroměstská mostecká věž.

V místě Karlova mostu býval v 10. století dřevěný most, který býval ohrožován každou větší vodou, proto v roce 1170 nechal Vladislav II. postavit kamenný Juditin most. Ten byl ale v roce 1342 zničen povodní.

Pražský most nechal postavit císař Karel IV. Základní kámen byl položen 9. 7. 1357 v 5:31 hodin. Most byl vystavěn na místě původního zničeného Juditina mostu. Za vznikem Karlova mostu stojí známý stavitel Petr Parléř.

Karlův most byl několikrát poničen povodněmi. V telech 1432 bylo zničeno 5 pilířů, 1784  a hlavně v roce 1890, kdy naplavené dříví zničilo 2 pilíře a 3 klenby. Při povodních v roce 2002 naštěstí most neutrpěl žádné větší poškození.

Sousoší na Karlovo mostě

Většina soch pochází z období 1706 až 1714. Nejstarší dodnes stojící sochou je sv. Jan Nepomucký z roku 1683. Naopak nejmladší je sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1928.

Na mostě narazíte třeba na tyto sochy: Sv. Ivo, Sv. Barbora, Markéta a Alžběta, Pieta, Sv. Josef s Ježíšem, Sv. František, Sv. Kryštof, Sv. František Borgiáš, Sv. Ludmila s Václavem, Bruncvík, Sv. Vojtěch, Sv. Václav, Madona a další.

Doprava na Karlovo mostě

Od roku 1883 jezdila po mostě koňská tramvaj, kterou v roce 1905 nahradila elektrická dráha.

Těžké vozy, ale otřásaly stavbou a tak od roku 1908 jezdili po mostě jen autobusy. Od roku 1965 slouží most jen pro pěší. Je výjimečně se zde auto objeví.

Nejznámější pověst o Karlovo mostě

Jednou z nejznámějších pověstí, které se o Karlovo mostě vypráví je, že byla při výstavbě použita vejce a mléko. Samotný Karel IV. měl nařídit českým městům, aby do Prahy začala posílat vejce pro stavbu mostu. 

Staroměstská mostecká věž

Spodní část věže vznikla za života Karla IV. Horní část věže má představovat nebeskou sféru. Staroměstská mostecká věž se pyšní bohatou výzdobou. Hezký výhled na tuto věž budete mít i z terasy Hotelu Rott.

Víte že? Od roku 1621 zde byly pro výstrahu na několik let zavěšeny koše s 12 hlavami pánů, popravených na Malostranském náměstí.

Vstupné a otevírací doba

Věž je otevřena od května do června 7 dní v týdnu od 10 do 18. V letní sezóně pak od 9 do 21 hodin. 

  • základní vstupné 150 Kč
  • snížené vstupné 100 Kč
  • rodinné vstupné 350 Kč

Omrkněte také tipy na výlety v Praze na Czechtheworld.com.

Tipy na ubytování v Praze

EMPIRENT Garden Suites, Praha

Hotel Praha
Zjistit dostupnost a cenu

Hotel Diana, Praha

Hotel Praha
Zjistit dostupnost a cenu

Prague Retreat Apartment, Praha

Apartmán Praha
Zjistit dostupnost a cenu

Apartment in Prague N1, Praha

Apartmán Praha
Zjistit dostupnost a cenu

Další výlety v Praze

5 ZOO v ČR (Praha, Plzeň, Dvůr Králové, Dvorec, Tábor)

Při našich toulkách Českou republikou občas zavítáme na návštěvu za zvířátky. Mezi naší nejoblíbenější zoologickou zahradu patří jednoznačně Plzeň. Kromě Plzně jsme navštívili i další známé zahrady v Česku. ZOO Praha ZOO Dvůr Králové ZOO Plzeň ZOO Tábor ZOO Dvorec u Borovan 1.ZOO Praha rozloha: 60 ha datum vzniku: 1931...

5 ZOO v ČR (Praha, Plzeň, Dvůr Králové, Dvorec, Tábor) Přečíst celé

Zámek Troja Praha

Hned vedle ZOO Praha stojí krásný zámek z druhé poloviny 17. století Troja, který obklopuje zámecká zahrada. Až budete v ZOO určitě se sem také zajděte podívat. Kde zámek najdu? Adresa: U Trojského zámku 1/4 Praha 7 – naproti ZOO Praha.  Parkování je možné hned u zámku na parkovišti ZOO...

Zámek Troja Praha Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru