Článek přečtete za 2 min.

Zřícenina hradu Velešín

Hrad Velešín najdeme kousek od obce Sedlec, oficiálně v lokalitě obce Svatý Jan nad Malší.

První zmínky o hradu jsou v listinách z roku 1266 a byl založen jako královský hrad. Dnes už z hradu zbylo jen pár kamenů, ale i přesto se sem doporučujeme podívat. Výhled na vodní nádrž Římov stojí za to.

Parkování a cesta

Zastavit můžete v obci Sedlec hned naproti hospodě, kde je pár míst a parkové se neplatí. Hned z parkoviště začíná modrá turistická stezka dlouhá asi 1,5 kilometru a dovede vás až ke hradu.

Trasa vede v prvních dvou třetinách mezi loukami, takže při jasném dni se můžete snadno připálit. Poslední část trasy půjdete v lese. Trasa není vhodná pro kočárek, minimálně poslední úsek je dost kamenitý, úzký a zarostlý keři.

Mimo trasu nelze kvůli ochrannému vodárenskému pásmu vodní nádrže vstupovat.

U hradu

Jak jsem psal už na začátku, z hradu zbylo pár kamenů. Recenzím na Google nesmíte moc věřit – hodnocení zříceniny je skvělé, ale jde tu především o výhled na vodní nádrž.

Původní byl hrad ze tří stran obtékán Malší, nyní se tyčí zbytky hradu na skále nad nádrží Římov. V terénu se dochovaly malé části opevnění a jakýsi obrys studny.

Hrad fungoval od roku 1266 do roku cca 1540. Od roku 1963 zapsán jako kulturní památka.

Terén

Skrz pozůstatky hradu i kolem něj je možné jít po úzké pěšince nad relativně prudkou strání. V našem případě jsme zde 23. července 2020 museli projít skrz několik kopřiv, křoví a stromů. Věřím, že v zimních měsících je ze zříceniny vidět více, ale když se vše zelená, pozůstatky stavby skoro nepoznáte. 🙂

Vodní nádrž Římov

Ještě se podívejme na vodní nádrž. Ta byla vystavěna v letech 1971-1978 na řece Malši. Nádrž slouží jako zdroj pitné vody pro asi 350 000 lidí. Vodní nádrž je poměrně malá a protože je zde potřeba udržovat stále naplněnou kapacitu, moc nepomůže při povodních. I přesto je ale důležitou součástí krajiny.

Má to cenu?

Určitě, jinak bychom o tom nepsali! Je to fajn procházka, není fyzicky náročná (cca 3 km po rovině) a na konci vás čeká výhled na v. n. Římov.

Tento výlet doporučuji spojit třeba s rozhlednou Slabošovka u Besednice – o té píšeme v článku Výlety kolem Trhových Svinů.

Kam dál?

Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Scroll to Top