Článek přečtete za 3 min.

Marseille – hlavní město Provence

Jižní Francie nabízí hned několik možností jak prožít letní dovolenou. Moře milujeme, ale vydržíme u něj ležet maximálně dva dny a pak máme potřebu podnikat něco dobrodružnějšího. Jinak tomu nebylo ani na naší dovolené v jižní Francii, kam jsme se tentokrát vydali ještě s Míšou, Davidem a Bobíkem.

Vieux Port Marseille - lodě

Na 9 nocí bylo naším útočištěm malé městečko Allauch vzdálené 11 km od centra prosluněné Marseille. Cesta do města nebyla tedy nijak dlouhá. Autem jsme dojeli k nákupnímu centru Leader Price (Route Nationale 8, 13013 Marseille, Francie) a odtud se vydali na metro – stanice La Rose – Technopôle de Château-Gombert. 

Metro v Marseille

V metru si můžete zakoupit dva typy lístků – jednorázové nebo dobíjecí. My jsme využívali jen jednorázové lístky (jednosměrné za 1,7 eur). Lístek si jednoduše zakoupíte u automatu (jsou jen na peníze, s kartou si nevystačíte). Celé metro je přehledné, všude jsou plánky linek, a tak se nemusíte bát, že se ztratíte. My jeli 6 stanic, z La Rose na stanici St. Charles v centru Marseille.

Metro Marseille

O Marseille se říká, že je jedním z nejkrásnějších měst Francie. Leží ve Lvím zálivu a žije zde přes 850 tisíc obyvatel. Město je multikulturní a tak tu narazíte na několik národností. Ve městě najdeme také nejvýznamnější francouzský přístav.

Trhy s ovocem a zeleninou

Hned po výstupu z metra nás pohltil ruch tohoto francouzského velkoměsta. Přesunuli jsme se na ovocný a zeleninový trh v Noailles. Ovoce vypadalo skvěle a tak nám nezbývalo nic jiného, než ochutnat. Ve čtvrti La Canebiere mě zase pro změnu zaujal kolotoč jako z pohádky.

Přístav Vieux-Port

Na cestách využíváme pro orientaci hlavně mapy.cz nebo google maps a jinak tomu nebylo ani zde. Najít přístav Vieux-Port nebyl žádný problém. Stovky lodí, velké skupiny turistů, slunce a moře, to je přístav Marseille. Místo je to opravdu krásné a když si v místní zmrzlinárně Haagen-Dazs koupíte nějaký ten kopeček studené dobroty, zážitek z návštěvy bude o to sladší. 

Häagen-Dazs

V přístavu jsme se s Míšou a Davidem rozdělili, oni se vydali na další prozkoumávání města a my zvolili výlet lodí kolem ostrova If. Lístky na výlet se kupují na pravé straně přístavu (při pohledu na moře), přímo naproti zmrzlinárně Haagen-Dazs. S cestovní kanceláří Croisières Marseille Calanques se můžete vydat na několik zajímavých výletů. 

Ostrov If

Nám se nejvíc zalíbil výlet lodí okolo ostrova If (10 eur za osobu), na kterém se nachází stejnojmenná pevnost If. Plavba trvala necelou hodinu a mohli jsme si tak prohlédnout celý Starý přístav, vyfotit Marseille a užít si jízdu lodí.

Ostrov If

Kdo by neznal slavný román Alexandra Dumase – Hrabě Monte Christo. Ale věděli jste, že byl hlavní hrdina příběhu údajně vězněn právě na pevnosti If?

Mezitím, co jsme se plavili, Míša s Davidem prozkoumali druhou část přístavu. Došli k paláci Pharo ležícímu u parku Émilie Duclaux, odkud se vám naskytne zase úplně jiný pohled na celou Marseille.

Přístav je obklopený domy s restauracemi, hlad mít tedy určitě nebudete.

Přístav Marseille

Marseille nabízí také nespočet zajímavých architektonických skvostů jako je Basilique Notre Dame de la Garde, kostel sv. Viktora nebo katedrála de la Major.

Na závěr si představte, že sedíte v přístavu v jedné z restaurací, popíjíte dobré víno, sledujete západ slunce a posloucháte zpěvačku, která zpívá známé francouzské písně. Atmosféra tohoto místa vás určitě pohltí a toto francouzské město si jednou pro vždy zamilujete!

Panorama Marseille

Co dalšího vidět v jižní Francii

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top