Hlavní obrázek

Marseille – hlavní město Provence

Jižní Francie nabízí hned několik možností jak prožít letní dovolenou. Moře milujeme, ale vydržíme u něj ležet maximálně dva dny a pak máme potřebu podnikat něco dobrodružnějšího. Jinak tomu nebylo ani na naší dovolené v jižní Francii, kam jsme se tentokrát vydali ještě s Míšou, Davidem a Bobíkem.

Vieux Port Marseille - lodě

Na 9 nocí bylo naším útočištěm malé městečko Allauch vzdálené 11 km od centra prosluněné Marseille. Cesta do města nebyla tedy nijak dlouhá. Autem jsme dojeli k nákupnímu centru Leader Price (Route Nationale 8, 13013 Marseille, Francie) a odtud se vydali na metro – stanice La Rose – Technopôle de Château-Gombert. 

Metro v Marseille

V metru si můžete zakoupit dva typy lístků – jednorázové nebo dobíjecí. My jsme využívali jen jednorázové lístky (jednosměrné za 1,7 eur). Lístek si jednoduše zakoupíte u automatu (jsou jen na peníze, s kartou si nevystačíte). Celé metro je přehledné, všude jsou plánky linek, a tak se nemusíte bát, že se ztratíte. My jeli 6 stanic, z La Rose na stanici St. Charles v centru Marseille.

Metro Marseille

O Marseille se říká, že je jedním z nejkrásnějších měst Francie. Leží ve Lvím zálivu a žije zde přes 850 tisíc obyvatel. Město je multikulturní a tak tu narazíte na několik národností. Ve městě najdeme také nejvýznamnější francouzský přístav.

Trhy s ovocem a zeleninou

Hned po výstupu z metra nás pohltil ruch tohoto francouzského velkoměsta. Přesunuli jsme se na ovocný a zeleninový trh v Noailles. Ovoce vypadalo skvěle a tak nám nezbývalo nic jiného, než ochutnat. Ve čtvrti La Canebiere mě zase pro změnu zaujal kolotoč jako z pohádky.

Přístav Vieux-Port

Na cestách využíváme pro orientaci hlavně mapy.cz nebo google maps a jinak tomu nebylo ani zde. Najít přístav Vieux-Port nebyl žádný problém. Stovky lodí, velké skupiny turistů, slunce a moře, to je přístav Marseille. Místo je to opravdu krásné a když si v místní zmrzlinárně Haagen-Dazs koupíte nějaký ten kopeček studené dobroty, zážitek z návštěvy bude o to sladší. 

Häagen-Dazs

V přístavu jsme se s Míšou a Davidem rozdělili, oni se vydali na další prozkoumávání města a my zvolili výlet lodí kolem ostrova If. Lístky na výlet se kupují na pravé straně přístavu (při pohledu na moře), přímo naproti zmrzlinárně Haagen-Dazs. S cestovní kanceláří Croisières Marseille Calanques se můžete vydat na několik zajímavých výletů. 

Ostrov If

Nám se nejvíc zalíbil výlet lodí okolo ostrova If (10 eur za osobu), na kterém se nachází stejnojmenná pevnost If. Plavba trvala necelou hodinu a mohli jsme si tak prohlédnout celý Starý přístav, vyfotit Marseille a užít si jízdu lodí.

Ostrov If

Kdo by neznal slavný román Alexandra Dumase – Hrabě Monte Christo. Ale věděli jste, že byl hlavní hrdina příběhu údajně vězněn právě na pevnosti If?

Mezitím, co jsme se plavili, Míša s Davidem prozkoumali druhou část přístavu. Došli k paláci Pharo ležícímu u parku Émilie Duclaux, odkud se vám naskytne zase úplně jiný pohled na celou Marseille.

Přístav je obklopený domy s restauracemi, hlad mít tedy určitě nebudete.

Přístav Marseille

Marseille nabízí také nespočet zajímavých architektonických skvostů jako je Basilique Notre Dame de la Garde, kostel sv. Viktora nebo katedrála de la Major.

Na závěr si představte, že sedíte v přístavu v jedné z restaurací, popíjíte dobré víno, sledujete západ slunce a posloucháte zpěvačku, která zpívá známé francouzské písně. Atmosféra tohoto místa vás určitě pohltí a toto francouzské město si jednou pro vždy zamilujete!

Panorama Marseille

Naše tipy na ubytování

Studio L’Académie – Vieux Port & Cours Julien, Marseille

Apartmán Marseille
Zjistit dostupnost a cenu

Appartement T2 rénové proche plage Vieille Chapelle Marseille, Marseille

Apartmán Marseille
Zjistit dostupnost a cenu

Cosy studio in the heart of Marseille, Marseille

Apartmán Marseille
Zjistit dostupnost a cenu

Duplex proche Hôpitaux Universitaires de la Timone Conception, Marseille

Apartmán Marseille
Zjistit dostupnost a cenu

TIP: Co si sbalit na dovolenou?

Co dalšího vidět v jižní Francii

U četníka v Saint Tropez

Dou-liou Dou-liou Dou-liou Saint-Tropez. Kdo by neznal slavnou sérii filmů o “tak trochu šílených” četnících. Dovolená v jižní Francii znamenala jediné – určitě musíme navštívit Saint Tropez s četnickou stanicí, kde ve filmu bydlel slavný Louis de Funès. Saint Tropez leží na Francouzské riviéře, asi 44 km jihozápadně od Cannes...

U četníka v Saint Tropez Přečíst celé

Akvadukt Pont du Gard na jihu Francie

K cestování neodmyslitelně patří poznávání architektonických památek. S Petříkem sice nepatříme mezi úplné milovníky architektury, ale oba máme vystudovanou stavební průmyslovku a tak k tomuto oboru máme přece jen kladný vztah. V Jižní Francii jsme tak nesměli vynechat návštěvu slavného akvaduktu Pont du Gard. Na tomto výletu, stejně tak jako...

Akvadukt Pont du Gard na jihu Francie Přečíst celé

Nejkrásnější vesničky a města v Provence

Provence – levandulová pole plná fialových kvítků. Tak přesně to jsme tady neviděli. Návštěva jižní Francie byla totiž naplánovaná na začátek července a to už žádné levandule nekvetou. I přesto nás ale v Provence zaujalo několik malých vesniček a měst se specifickým kouzlem a atmosférou jižní Francie. Allauch Allauch leží...

Nejkrásnější vesničky a města v Provence Přečíst celé

Francouzské pláže a přístavy

Naše dovolená v jižní Francii byla naplánovaná na začátek července. Proto nás celkem překvapilo, že moře nebylo úplně teplé. I tak nás ale jižní Francie nadchla a užili jsme si zde krásné slunečné dny. Celou dovolenou s námi absolvovali Míša, David a jejich bišonek Bobík. Teď už víme, že moře...

Francouzské pláže a přístavy Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru