Hlavní obrázek

Nejkrásnější vesničky a města v Provence

Provence – levandulová pole plná fialových kvítků. Tak přesně to jsme tady neviděli. Návštěva jižní Francie byla totiž naplánovaná na začátek července a to už žádné levandule nekvetou. I přesto nás ale v Provence zaujalo několik malých vesniček a měst se specifickým kouzlem a atmosférou jižní Francie.

Allauch

Allauch jižní Francie

Allauch leží asi 13 km od metropole Marseille. Na 9 nocí jsme zde našli ubytování přes Airbnb v jednom krásném bungalovu se zahrádkou. I v tomto malém městečku je toho spousta k vidění. Například kostelík Chapelle Notre-Dame-du-Château d’Allauch, odkud je nádherný výhled na Marseille, krásné větrné mlýny (hlavně při západu Slunce), nebo přírodní divadlo, které najdete hned pod kostelíkem.

Avignon

Avignon hledejte na levém břehu řeky Rhôny, na jihu Francie asi 80 km od Marseille. Nechtěli jsme platit za parkování a tak naše auto zůstalo na parkovišti u obchodního domu Carrefour. Do centra to byly sice 4 km, ale alespoň jsme poznali Avignon i z jiného úhlu pohledu.

Papežský palác Avignon

Toto starobylé město v nás zanechalo silný dojem. Najdeme v něm monumentální papežský palác Palais des Papes, kde ve 14. století sídlili papežové. Nejen proto bylo město v roce 1995 zapsáno na seznam UNESCO. 

Papežský palác je postaven v gotickém stylu, se svojí rozlohou přes 15 tisíc m2, patřil ve své době mezi největší stavby na světě. 

Město je ideální pro příjemnou procházku. Najdeme zde několik hezkých kaváren, takže až budete mít chození dost, víte, kde si odpočinout.

Avignon je také kulturním centrem, což můžeme sami potvrdit. Byli jsme tu v době, kdy se konal filmový a divadelní festival – plakáty na představení byly doslova na každém rohu.

Most v Avignonu

Dalším místem, které nesmíte vynechat je avignonský most. Pont St-Bénezet je dlouhý 900 metrů a na této délce se nachází 20 oblouků. V roce 1668 ho strhla povodeň a proto dnes končí uprostřed řeky Rhôny.

Parkování: 33 Avenue Fontcouverte, 84000 Avignon, Francie

Les Baux de Provence

Starobylá vesnička se zříceninou hradu byla zařazena na seznam nejkrásnějších vesnic Francie, a proto naše kroky vedli na další výlet právě sem. Malebná vesnička se 400 obyvateli leží na skalnaté vyvýšenině asi 35 kilometrů od Salon-de-Provence. 

Úzké dlážděné uličky jsou obklopeny obchody se suvenýry a kavárnami. Ani my jsme neodolali a ochutnali výbornou zmrzlinu. Obdivovat můžete zákoutí, dvorky plné květin, nebo jeden z několika kostelíků či kaplí.

Za zmínku stojí také výhled na skály a údolí Val d´Enfer, které je podle pověstí sídlem skřítků a čarodějnic. Slavný spisovatel Dante Alighieri se zde prý nechal inspirovat k napsání knihy Peklo.

Parkování: zdarma; při hlavní silnici D27 přímo pod vesničkou.

Kamenné domečky Les Baux

Aix en Provence

Posledním místem, kam vás v tomto článku vezmeme, je univerzitní městečko Aix en Provence. Čas nám nedovolil víc, než návštěvu starého města Vieux Aix. Spletitá síť uliček, krásná zákoutí a náměstíčka s kašnami nás nadchla. Kavárna na každém rohu, nespočet obchodů s módou a suvenýry, prostě pro každého něco. 

Největším lákadlem byl ovšem trh na náměstí Place Richelme. Čerstvé ryby, sezónní ovoce a zelenina, pečivo, oblečení a hlavně barevné květiny. I díky tomuto trhu s nezaměnitelnou atmosférou se městečko Aix en Provence stalo favoritem číslo 1 celé jižní Francie.

Krásná je také katedrála Paroisse Cathédrale Saint Sauveur Aix-en-Provence, která leží jen kousek od zmíněného trhu. 

Víc jsme toho probádat bohužel nestihli, ale co víte, třeba se sem zase někdy vrátíme. A vy na nic nečekejte a naplánujte si svoji letní dovolenou v jižní Francii hned teď!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru