Článek přečtete za 2 min.

Akvadukt Pont du Gard na jihu Francie

K cestování neodmyslitelně patří poznávání architektonických památek. S Petříkem sice nepatříme mezi úplné milovníky architektury, ale oba máme vystudovanou stavební průmyslovku a tak k tomuto oboru máme přece jen kladný vztah. V Jižní Francii jsme tak nesměli vynechat návštěvu slavného akvaduktu Pont du Gard. Na tomto výletu, stejně tak jako po celé jižní Francii, nás doprovázeli Míša, David a Bobík.

Akvadukt Pont du Gard

Římský akvadukt najdeme 25 kilometrů severovýchodně od města Nîmes. Auto můžete bez starostí nechat na centrálním parkovišti, kde je několik stovek parkovacích míst. Hned u vjezdu si vezmete lístek. Parkovné je zahrnuto v ceně vstupenky na akvadukt.

Pont du Gard plánek areálu

Kousek od parkoviště se nachází centrální budova s muzeem, infocentrem, toaletami a občerstvením. V informačním centru dostanete mapu areálu takže se zde určitě neztratíte. Vstupné stojí 9,5 Eur pro dospělého. Pokud budete chtít, můžete si prohlédnout stálou expozici a shlédnout film o historii stavby.

My s Petrem jsme se šli do muzea podívat, ale Míša s Davidem museli zůstat venku, jejich sanDOGan Bobík měl vstup zakázán. K samotnému akvaduktu ale psi bez problému mohou.

Technické parametry akvaduktu

  • počet oblouků: 35
  • délka údolí: 275 m
  • převýšení systému: 17 m
  • celková hmotnost: 50 000 tun
  • délka akvaduktu: 50 km
Pont du Gard pohled od příchodu

Od muzea je to k akvaduktu asi jen 200 metrů (cesta je vhodná i pro imobilní osoby a kočárky). Po zdolání cesty se vám otevře krásný pohled na tento architektonický unikát. 

Pont du Gard je zapsán na seznamu UNESCO. Byl postaven mezi městy Uzès a Nîmes, která napájel po celých pět staletí. Byl postaven v roce 5 našeho letopočtu a může se pyšnit přívlastkem nejvyšší mostový akvadukt římského impéria.

Pont du Gard panorama

Největší zajímavostí je, že byl most postaven za sucha, bez zdění. Pouze nejvyšší část je spojována maltou. Některé kamenné bloky vážily až 6 tun, na místě byly opracovány a spojeny. 

Řeka Le Gardon

Okolo akvaduktu vede pěkná stezka, která vás zavede až k řece Le Gardon, která pod stavbou protéká. V den naší návštěvy bylo asi 35 stupňů a tak se tu chladilo hned několik turistů. Oblázky v řece jsou příjemné a horké, voda naopak velmi studená.

Kdo se nebojí chůze do kopce, může se vydat na vyhlídku Vers-Pont-du-Gard, ze které se vám naskytne zase úplně jiný pohled na celou stavbu.

Pont du Gard z vyhlídky

Jednou z možností, jak si akvadukt prohlédnout, je pronájem kánoe nebo kajaku. Po řece Le Gardon přijedete až pod akvadukt. Vybrat si můžete ze tří tras – 8, 19 a 32 km. 

Ať už k Pont du Gard přijdete pěšky nebo připlujete na kánoi, můžete si být jisti, že tento výlet bude stát rozhodně za to.

Pont du Gard

Zajímavá místa v jižní Francii

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top