Hlavní obrázek

Francouzské pláže a přístavy

Naše dovolená v jižní Francii byla naplánovaná na začátek července. Proto nás celkem překvapilo, že moře nebylo úplně teplé. I tak nás ale jižní Francie nadchla a užili jsme si zde krásné slunečné dny. Celou dovolenou s námi absolvovali Míša, David a jejich bišonek Bobík.

Teď už víme, že moře v jižní Francii nepatří k nejteplejším. Teplota vody se pohybovala okolo 21 stupňů a jeden den měla dokonce jen 18 stupňů. To už ani mě, známou milovnici vody, nenapadlo do moře vlézt. Na francouzské riviéře najdeme mnoho krásných oblázkových i písečných pláží s pozvolným přístupem do moře. Pokud patříte mezi otužilejší část populace, určitě se tam v létě vydejte (vhodné pro rodiny s dětmi).

Jelikož nepatříme mezi plážové povaleče, vždy jsme koupání spojili s objevováním blízkého přístavu nebo města.

La Ciotat

Zajímavost: Ve městě La Ciotat byla vymyšlena známá hra petanque.

Přístavní městečko La Ciotat leží přibližně 35 km od Marseille (cesta autem nám trvala asi 40 minut). Dříve zde bývala vyhlášená rybářská lokalita, dnes patří městečko k nejkrásnějším částem Azurového pobřeží. 

Pro parkování jsme zvolili parkoviště Parking Indigo (17 Boulevard Andrẻ Bertolucci, 13600 La Ciotat, Francie), které se nachází kousek od přístavu.

Naše kroky vedly nejdříve na trh na náměstí Place Evariste Gras. Stánky plné ovoce, zeleniny, pečiva, ale i oblečení a suvenýrů nás nadchly. Poté následovala procházka přístavem s několika stovkami lodí, které obdivovali hlavně Petr s Davidem.

Plage Lumiére – nejkrásnější místo na koupání

Jemný zlatý písek, pozvolný přístup do moře – ideální místo pro letní dovolenou s dětmi. Zcela právem se tato pláž pyšní přívlastkem nejmalebnější pláž Azurového pobřeží. Pláž najdete kousek východním směrem od přístavu La Ciotat.

Plage Lumiére je pojmenovaná podle slavných bratrů Lumiérů. Bratři zde v roce 1895 uskutečnili první projekci, díky unikátnímu světlu, které pláž nabízí.

Městečko Cassis

Dalším romantickým místem je město Cassis ležící 20 km jihovýchodně od Marseille. Najdeme zde mimo jiné barevné domečky postavené na bílých útesech (calanques). 

V minulosti bylo Cassis centrem lovců korálů. Dnes je moderním městečkem s asi 8 tisíci obyvateli.

Určitě zde nevynechejte procházku přístavem Port de Cassis. Doporučujeme dojít až k majáku a chvíli si odpočinout v jeho stínu a kochat se pohledem na město nebo moře.

Maják Cassis

Když dostanete hlad, zajděte do jedné z několika restaurací. Jako sladkou tečku nesmíte vynechat pořádnou dávku zmrzliny.

Cassis pláž

Procházení města v horkém počasí je náročné, proto i zde v Cassis následovalo koupání. Vybrali jsme si pláž Bestouan, která podle mě byla nejlepší ze všech, které jsme v jižní Francii viděli.

Oblázková menší pláž, pozvolný přístup do moře, průzračná voda a sprchy. Co víc si přát? I proto nás v Cassis bylo možné vidět hned několikrát. 🙂

Parkování: Avenue de l’Amiral Ganteaume, 13260 Cassis, Francie – přímo naproti pláži Bestouan.

Pláž v Cassis

Přečtěte si o dalších přístavních městech jako je Marseille nebo Saint Tropez u nás na blogu! 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru