Článek přečtete za 2 min.

Hrad Zvíkov

Romantický hrad Zvíkov leží nad soutokem řek Otavy a Vltavy v Jihočeském kraji. Hrad založil již ve 13. století Přemysl Otakar I. a později si jej oblíbil i císař Karel IV. Díky přístavišti, které se pod hradem nachází, si můžete Zvíkov prohlédnout téměř po celý den.

Kudy na Zvíkov a parkování u hradu Zvíkov

Hrad Zvíkov najdete na konci obce Zvíkovské Podhradí, která leží 18 km od Písku a 30 km od Blatné.

S parkováním máte na výběr ze dvou parkovišť. Z jednoho je to na hrad přibližně 500 metrů, z druhého 750 metrů. Na obou parkovištích zaplatíte 100 Kč za parkování/den.

Historie hradu Zvíkov

Ve 13. století hrad Zvíkov založil Přemysl Otakar I. Jde tak o raně gotickou stavbu. Z období gotiky se zachoval palác s krásným arkádovým nádvořím, Hlízová věž (přístupná při prohlídce) a kaple s nástěnnými malbami. 

Největší slávu získal hrad za vlády Karla IV., který jej dal důkladně opravit a rád na Zvíkově pobýval. Než byl dostavěn hrad Karlštejn, na Zvíkově byly uloženy korunovační klenoty. 

Na hradě se žilo do roku 1622, později sloužil jen pro hospodářské účely a chátral. 

O rekonstrukci v 19. století se postaral rod Schwarzenbergů. Hrad zůstal jejich majetkem do roku 1948.

Prohlídka hradu Zvíkov

Prohlídky probíhají bez průvodce, u pokladny obdržíte letáček s historií hradu a poté se orientujete podle šipek. Prohlídka hradu vám zabere asi 45 minut a uvnitř uvidíte: královský palác, Hlízovou věž, zbrojnici, sklepy, kde se dříve uchovávali potraviny, model celého hradu, jídelnu, erbovní síň, kapli sv. Václava, rytířský sál nebo archeologické nálezy.

  • návštěvní doba: 9-17
  • vstupné: dospělý 120 Kč, dětí 80 Kč, rodinné vstupné 310 Kč (rok 2021)

Přístaviště u Zvíkova

Hned pod hradem se nachází přístaviště. Na parník se vstupuje z mola pod schodištěm. Lodí se tak pohodlně dostanete třeba na zámek Orlík. Jízdenky se kupují na palubě lodi. 

Pravidelná lodní doprava Orlík – Zvíkov, aktuální jízdní řád sledujte na stránkách: https://www.orlickalodni.cz/aktualni-jizdni-rad-orlik/

Soutok Vltavy a Otavy

Z vyhlídky na hradě Zvíkov je krásný pohled na soutok řek Vltavy a Otavy. Kaňonovitá údolí řek jsou lemovány skalními stěnami, skalnatými stráněmi a rozlehlými lesy.

Další krásná místa na jihu Čech

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top