Hlavní obrázek

Vatikán aneb na návštěvě u papeže

Když jsme navštívili Řím, bylo jasné, že se musíme podívat také do Vatikánu. To jsme ještě nevěděli, že uvidíme i samotného papeže Františka.

Bezpečnostní kontrola

Abyste se mohli dostat do Vatikánu, nejdříve je potřeba projít bezpečnostní kontrolou. My Vatikán navštívili na Velikonoční pondělí chvíli před mší papeže Františka a tak nás čekali kontroly hned dvě. Při první kontrole nám vojáci prohledali batohy a při druhé jsme museli projít bezpečnostním rámem jako na letišti. I když se fronta zdála poměrně dlouhá, celý proces trval asi jen 10 minut. S sebou nesmíte mít žádné zbraně, ostré předměty, výbušniny apod.

Nejmenší stát na světě

Vatikán nebo také Městský stát Vatikán je s rozlohou 49 hektarů nejmenším státem na světě. Žije zde méně než 1 000 obyvatel. Stát vznikl v roce 1929 na základě Lateránských smluv.

Území státu je obehnáno historickou hradbou. Uvnitř najdeme kostely, zahrady, baziliku sv. Petra, Svatopetrské náměstí a další budovy. 

Vatikán je církevní stát, kterému vládne doživotně volený papež (v současné době papež František), který mimo jiné vládne jako duchovní hlava milionů katolíků po celém světě.

Bazilika sv. Petra

Bazilika sv. Petra je jedním z největších kostelů na světě (dovnitř se vejde až 60 000 návštěvníků). Založena byla v roce 1506 a je postavena v renesančně barokním stylu. Pyšní se výškou 136,6 metru. Podle tradice stojí na místě, kde byl mučen, ukřižován a pohřben apoštol Petr. 

Sixtinská kaple

Sixtinská kaple je zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie. Najdeme ji severně od Baziliky sv. Petra s kterou je propojena Královským schodištěm a Královským sálem. Do Sixtinské kaple se můžete podívat jedině přes galerii Vatikánských muzeí (https://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/organizza-visita/scegli-la-visita.html). V Sixtinské kapli se mimo jiné koná konkláve – volba nového papeže. Známá je hlavně díky výzdobě renesančních umělců, zejména Michelangela, který vymalovat strop a výjev Posledního soudu.

Svatopetrské náměstí a Vatikánský obelisk

Hlavním vatikánským náměstím je Svatopetrské náměstí, které se řadí mezi nejkrásnější veřejná prostranství na světě (jeho rozměry jsou 340 x 240 metrů). Náměstí se skládá z většího elipsovitého a menšího lichoběžníkového náměstí. Kolonáda je široká 17 metrů a tvoří ji vždy 4 toskánské sloupy v řadě, které jsou vysoké 15 metrů. Na horní římse kolonády pak můžete obdivovat sochy svatých. Zajímavostí je, že se na náměstí vejde až 400 000 lidí. 

Uprostřed náměstí vás na první pohled zaujme obelisk vysoký 25,5 metru, který sem byl přesunut v roce 1586. Obelisk váží 331 tun.

Papež František

Aniž bychom to plánovali, Vatikán jsme navštívili zrovna v době velikonoční bohoslužby papeže Františka v 12:00. Modlitbu pronesl z okna nad Svatopetrským náměstím za přihlížení davu turistů a věřících. Odnesli jsme si tak odtud nezapomenutelný zážitek a to ani nejsme věřící. 

Kam se podívat v Itálii

Hlavní památky, které vidět v Římě

Na návštěvu hlavního města Itálie, jsme si vyhradili jeden den, jelikož jsme věděli, že nám všechny památky stačí vidět z venku. Na 7 km okruhu jsme tak viděli ta největší římská nej. Kde jsme parkovali? Zaparkovali jsme v podzemních garážích poměrně dále od centra – Largo Vercelli, 9bis, 00183 Roma...

Hlavní památky, které vidět v Římě Přečíst celé

Menší města v Toskánsku

Kromě větších měst v Toskánsku jako je Pisa nebo Florencie jsme při našem road tripu navštívili i několik dalších menších měst. Kde se nám líbilo nejvíce, kde jsme parkovali a kde měli tu nejlepší zmrzlinu? Dozvíte se v následujícím článku. Lucca Město Lucca leží nedaleko Apuánských Alp. Najdete zde jedno...

Menší města v Toskánsku Přečíst celé

Šikmá věž v Pise

V Toskánsku jsme nemohli vynechat město Pisa s proslulou Šikmou věží. Na některých fotografiích se až zas tak šikmá nezdá, ale ve skutečnosti když stoupáte po točitých schodech nahoru, tak je šikmá až, až. Parkování v Pise Zaparkovali jsme na placeném parkovišti na adrese: Via Cammeo Carlo Salomone, 51, 56122...

Šikmá věž v Pise Přečíst celé

Verona - město Romea a Julie

Verona je a už navždy bude spjatá s dílem Williama Shakespeara – Romeo a Julie. Město lásky s malebnými uličkami a romantickou atmosférou jsme si nenechali při našich cestách v Itálii ujít ani my. Co všechno jsme viděli? Parkování Verona Ve Veroně jsme zaparkovali na neplaceném parkovišti vedle brány Porta...

Verona - město Romea a Julie Přečíst celé

Co navštívit v Dolomitech: přehled míst pro turisty

Dolomity jsou ideální dovolenkovou destinací pro nadšence do turistiky jako jsme my dva. Nové a nové turistické trasy můžete objevovat doslova každý den. Z nejpopulárnějších míst jsme navštívili těchto 8. 1.Tre Cime Od jezera Lago di Misurina vede pěkná turistická stezka až pod vrcholky Tre Cime, které lze celé obejít...

Co navštívit v Dolomitech: přehled míst pro turisty Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru