Hlavní obrázek

Středověký vodní mlýn Hoslovice a rozhledna

Na unikátní areál vodního mlýna narazíte 17 km daleko od Strakonic. Romantický mlýn pochází ze 14. století a rozhodně stojí za vaši pozornost.

Parkování

Malé parkoviště se nachází přímo u mlýna. My jsme ale parkovali nahoře v obci Hoslovice u fotbalového hřiště a ke mlýnu došli hezkou procházkou. 

Otevírací doba a vstupné

  • duben, květen, září, říjen – úterý až neděle od 9:00 do 16:00
  • červen až srpen – denně od 9:00 do 17:00

Dospělý zaplatí 40 Kč, děti 20 Kč a rodinné vstupné stojí 80 Kč (ceny v roce 2023). Do mlýna je zákaz vstupu se psy. V areálu se nacházejí toalety, infocentrum a bufet.

O vodním mlýně Hoslovice

První zmínka o mlýně pochází z roku 1352. Více informací pak máme až ze 70. let 16. století.  Nejvíce se do historie mlýna vepsala rodina Harantova, která mlýn koupila v roce 1829. Kvůli perzekucím a komunistickému režimu měla rodina velmi těžký život a úplně se od ostatních obyvatel izolovala. Odmítli veškerý technický pokrok, a proto se v areálu dochoval tradiční venkovský způsob života. Po smrti Karla Haranta v roce 2004 se mlýnu ujal Jihočeský kraj a v roce 2008 byl vyhlášen národní kulturní památkou.

Prohlídka mlýna

V rámci prohlídky můžete nahlédnout do hlavní části mlýna s obytnou částí, chléva s kolnou a do stodoly. K mlýnu patří také malé rybníček s náhonem a okolní sad a louky. Celý areál je velice hezky upraven a panuje zde romantická atmosféra. 

Víte, že? Mlýn se objevil v několika pohádkách, např. Kouzla králů, Tři bratři nebo Vodník a Karolínka.

Mlýn si můžete projít sami nebo s průvodcem. Nás prováděl přímo mlynář a prohlídka trvala asi 15 minut. Mlynář nám sdělil základní informace o mlýně a seznámil nás s jeho historií, poté jsme si celý areál sami prošli.

Ve mlýně uvidíte funkční mlecí zařízení, roubenou světnici, sýpku, obytnou světnici a nejrůznější zemědělské náčiní.

Tip: Nad infocentrem, kde se kupují vstupenky, se nachází expozice Ze života šumavského Podlesí, kde se seznámíte s životem venkovského lidu, průběhem zemědělských prací, pěstováním plodin a chovem dobytka.

Pravidelné akce 

Ve mlýně se pravidelně konají nejrůznější akce, jako jsou dožínky, ukázky řemesel a zemědělské výroby nebo venkovské hry pro děti. My se zúčastnili dožínek. V areálu bylo rozmístěno několik stánků se sýry, keramikou, koláči, výrobky z kůže, proutěnými koši a mnohým dalším.

Rozhledna Hoslovice

Kdyby vám návštěva mlýna nestačila, můžete vyrazit na kovovou rozhlednu Hoslovice. Z parkoviště u fotbalového hřiště se k ní dostanete asi za 5 minut. 

Nám na rozhledně počasí příliš nepřálo, ale návštěvu jsme zvládli i s deštníkem 🙂

Rozhledna je vysoká 29 metrů a k jejímu zdolání je potřeba vyjít 152 schodů. Postavena byla v roce 2005.

Co dalšího navštívit v Jihočeském kraji

Filmová místa: Hoštice (Slunce, seno)

Trilogii Slunce seno zná každý Čech. I když ji vidíte po dvacáté, pořád se vtipným hláškám Zdeňka Trošky musíte smát. My s Petříkem tento klasický český humor taky milujeme. Do Hoštic už jsem se chtěla podívat dávno. Proto jsem naplánovala na jeden květnový den výlet po stopách Slunce, seno. Filmy...

Filmová místa: Hoštice (Slunce, seno) Přečíst celé

Safari park Hluboká u Borovan - Safari Resort plný zvířat

Nedaleko jihočeského města Borovany můžete zažít projížďku mezi bizony, jeleny a třeba divočáky. Nově otevřený resort nesměl uniknout ani naší pozornosti. Ideální místo pro strávení pěkného letního dne s celou rodinou. Kde safari park najdu? Parkoviště pro návštěvníky leží kousek za vlakovou stanicí Hluboká u Borovan. Do parku se tak...

Safari park Hluboká u Borovan - Safari Resort plný zvířat Přečíst celé

Zámek Hluboká nad Vltavou - jihočeský klenot

V Česku najdeme spoustu krásných hradů a zámků, přesto jeden jediný podle mého názoru vyčnívá. Pohádkový zámek Hluboká nad Vltavou leží v jižních Čechách a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti až budete plánovat letní výlety a dovolené. Jak se na zámek pohodlně dostat Autem  Jako vždy je doprava na...

Zámek Hluboká nad Vltavou - jihočeský klenot Přečíst celé

Top 5 zámků v Jižních Čechách

Jižní Čechy nejsou jen krajem rybníků, ale také krásných a romantických zámků. Navštivte s námi 5 top zámků jižních Čech a užijte si letní dovolenou v České republice poznáváním krásných míst plných historie. Zámek Blatná Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Třeboň Červená Lhota Zámek Český Krumlov 1. Zámek Blatná Příjemným...

Top 5 zámků v Jižních Čechách Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru