Článek přečtete za 3 min.

Recenze: Stan Arpenaz z Decathlonu

Při cestování rádi vyměníme pěkný penzion nebo hotel za příjemný kemp v přírodě. Do kempu jezdíme vždy autem a proto nesmí v naší výbavě chybět pořádný stan. Po dlouhém přemýšlení jsme nakonec zvolili levnější variantu, a to stan Arpenaz z Decathlonu.

Co jsme měli dřív?

Než jsme začali více cestovat, společnost v kempu nám dělal 20 let starý stan z Hannahu, který byl vyrobený pro 4 osoby, ale i ve dvou jsme měli co dělat, aby jsme se do něj nacpali 🙂 Poté co jsme dostali nafukovací matrace dlouhé 188 cm nám bylo jasné, že už nám tento kousek opravdu stačit nebude.

Proč stan Arpenaz?

Stan jsme vybírali poměrně dlouho, koukali jsme na různá řešení i cenové kategorie. Nakonec jsme zvolili zlatou střední cestu a to rodinný stan Arpenaz 4 pro 4 osoby z Decathlonu. Pořizovací cena 1 999 Kč. Jelikož stanujeme většinou tak 2-3 x za léto, tak nám takové řešení bohatě stačí.

Nevadí nám ani jeho vyšší hmotnost, protože ho nikdy nenosíme v batohu na zádech.

Pokud o výběru stanu ještě váháte, přečtěte si článek: Jak vybrat stan.

Řešení stanu

Arpenaz je prutový stan pro 4 osoby. Rozměry ložnice jsou 240 x 210 cm a součástí je i prostorná předsíň. 

Do ložnice se nám tak pohodlně vejdou dvě nafukovací matrace o délce 188 cm a šířce 85 cm plus spousta dalších věcí jako jsou batohy nebo polštáře.

Důležité vlastnosti

  • stan je vyroben z materiálu s faktorem UPF 30, propouští denní světlo a filtruje část UV záření
  • vrstva Tropiko nad předsíní zabraňuje kondenzaci vody a tím je docíleno snížení teploty ve stanu
  • nepromokavost – 200 l vody/h/m2
  • odolnost proti větru o síle 50 km/h
  • snadno se přenáší – rozměr obalu 57 x 13 cm, 30 l, hmotnost 6,7 kg
  • výška předsíně 1,4 m
  • do ložnice se vejdou maximálně 4 matrace o šířce 60 cm

Snadná stavba stanu

Součástí stanu jsou pruty vyrobené ze skelného vlákna a kolíky z oceli o průměru 6 mm. Samotná stavba stanu je velmi jednoduchá, důležité je si hned na začátku rozložit všechny pruty, kolíky a rozvinout podlahu. 

Stan je složen celkem ze 3 prutů, které se podle délky vkládají do připravených otvorů. Dva pruty jsou delší – z těch se staví předsíň a ten nejkratší patří do zadní části, kde je ložnice. Doporučujeme začít stavět od předsíně.

Po zasunutí prutů již stan drží tvar a pomocí kulíků jen zajistíte jeho stabilitu.

Jaké máme matrace

Po noci na karimatce, kdy jsme se druhý den nemohli ani hnout nám bylo jasné, že budeme potřebovat nafukovací matrace. 

Od Petrovo rodičů jsme dostali nafukovací matrace Coleman Maxi Comfort s rozměrem 189 x 82 x 22 cm. 

Jejich největší výhodou je systém Airtight, který zabezpečuje těsnost ventilu a vám se tak nestane, že se ráno probudíte na vyfouklé matraci.

K matracím máme ještě akumulátorový kompresor, který jednoduše zapojíme do auta a matrace rychle nafoukeneme.

Naše hodnocení

Se stanem Arpenaz jsme moc spokojeni. Plně splňuje vše co od stanu potřebujeme. Nejvíce nám vyhovuje rychlá stavba stanu a jeho prostornost. Zatím jsme neměli možnost ověřit jak Arpenaz obstojí v dešti, na stanování bylo vždy slunečno 🙂 Při prvním stavění, jsme si důkladně nepřečetli návod a tak nás trochu zaskočilo, že je jeden prut jinak dlouhý a celý stan jsme museli rozložit a složit znovu, ale to rozhodně nebyla chyba stanu 🙂

Kde jsme stanovali

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top