Článek přečtete za 2 min.

Kláštery Meteora v Řecku – fascinující Monastýry

V řecké oblasti Thesálie poblíž města Kalambaka narazíte na fascinující stavby – monastýry na vrcholcích slepencových skal. Takovou podívanou si rozhodně nesmíte nechat ujít!

Jak se sem dostanu

  • Z Athén po silnici skrz města Lamia, Domokos, Karditsa, Trikala a Kalampaka (352 km)
  • Z města Thessaloniki: dálnice vede skrz města Katerini, Larisa, Trikala a Kalampaka (237 km)
  • Z obou měst sem jede vlak

Výchozím bodem pro návštěvu je město Kalambaka. Na vrchol můžete dojít pěšky, nebo si rezervovat výlet autobusem (my jsme měli rezervaci u cestovní kanceláře Margaritopoulos Tours z města Leptokarie).

Historie monastýrů

Již v 11. století se zde začali usazovat mniši a poustevníci. O tři století později na vrcholcích skal začali vznikat první byzantské kláštery. 

Jako první byl postaven monastýr nazvaný Metamorfosis a to v roce 1356 na skále vysoké 534 metrů.

V 15. až 16. století vzniklo dalších 23 klášterů a dnes jich tak můžeme obdivovat celkem 24.

Výstavba klášterů

Stavba klášterů byla velmi náročná. Stavební materiál a veškeré zařízení vynášeli mniši na zádech pomocí košů a rumpálů.

Až mnohem později byly vystaveny kamenné schodiště a žebříky (hlavně kvůli turistům).

Kláštery byly vyzdobeny ikonami, malbami a drahocenným vyřezávaným nábytkem.

V současné době je obydleno pouze pět klášterů. Turisty jsou nejvíce navštěvované monastýry Variaam a Roussanu.

Nejvýznamnější kláštery

  • Klášter Varlaam – založen poutníkem Varlaamem ve 14. století
  • Klášter Rousanou – ženský klášter
  • Klášter Megalo Meteoro – Velká Meteora
  • Klášter Metamorfosis 

Památka UNESCO

Celý areál monastýrů je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Samotná organizace místo charakterizovala jako – památník lidstva, který musí být zachován. Místo bývá označováno jako osmý div světa.

Město Kalambaka

Pod ikonickými kláštery se rozkládá město Kalambaka s více než 15 000 obyvateli. Jde o moderní město s několika hotely, kempy, restauracemi a obchody. 

Kalambaka je jedním z nejstarších měst Thesálie, ve Starověku bývalo nazýváno Eginio a až během turecké nadvlády bylo přejmenováno.

Při prohlídce musíte být dostatečně zahaleni (pánové musí mít zakrytá kolena, dámy ramena). Uvnitř se nesmí fotografovat ani natáčet videa. 

Vstup do každého z klášterů je zpoplatněn částkou okolo 3 Eura. Otevírací doba klášterů se liší. Většina má otevřeno od 9 do 16 hodin. Otevírací dobu a hlavně dny kdy mají kláštery zavřeno doporučujeme hledat na oficiálních stránkách.

Meteory a James Bond

Věděli jste, že se na Meteorách natáčela bondovka Jen pro tvé oči s Rogerem Moorem?

TIP: Na cestu na Meteory si můžete také půjčit auto. Stejně jako v půjčovně aut na Krétě jsou za dobrou cenu. Provoz v Řecku není tak šílený, jako třeba v Thajsku nebo na jihu Francie. 🙂

Co jsme viděli v Řecku

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top