Kláštery Meteora v Řecku – fascinující Monastýry

V řecké oblasti Thesálie poblíž města Kalambaka narazíte na fascinující stavby – monastýry na vrcholcích slepencových skal. Takovou podívanou si rozhodně nesmíte nechat ujít!

Jak se sem dostanu

  • Z Athén po silnici skrz města Lamia, Domokos, Karditsa, Trikala a Kalampaka (352 km)
  • Z města Thessaloniki: dálnice vede skrz města Katerini, Larisa, Trikala a Kalampaka (237 km)
  • Z obou měst sem jede vlak

Výchozím bodem pro návštěvu je město Kalambaka. Na vrchol můžete dojít pěšky, nebo si rezervovat výlet autobusem (my jsme měli rezervaci u cestovní kanceláře Margaritopoulos Tours z města Leptokarie).

Historie monastýrů

Již v 11. století se zde začali usazovat mniši a poustevníci. O tři století později na vrcholcích skal začali vznikat první byzantské kláštery. 

Jako první byl postaven monastýr nazvaný Metamorfosis a to v roce 1356 na skále vysoké 534 metrů.

V 15. až 16. století vzniklo dalších 23 klášterů a dnes jich tak můžeme obdivovat celkem 24.

Výstavba klášterů

Stavba klášterů byla velmi náročná. Stavební materiál a veškeré zařízení vynášeli mniši na zádech pomocí košů a rumpálů.

Až mnohem později byly vystaveny kamenné schodiště a žebříky (hlavně kvůli turistům).

Kláštery byly vyzdobeny ikonami, malbami a drahocenným vyřezávaným nábytkem.

V současné době je obydleno pouze pět klášterů. Turisty jsou nejvíce navštěvované monastýry Variaam a Roussanu.

Nejvýznamnější kláštery

  • Klášter Varlaam – založen poutníkem Varlaamem ve 14. století
  • Klášter Rousanou – ženský klášter
  • Klášter Megalo Meteoro – Velká Meteora
  • Klášter Metamorfosis 

Památka UNESCO

Celý areál monastýrů je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Samotná organizace místo charakterizovala jako – památník lidstva, který musí být zachován. Místo bývá označováno jako osmý div světa.

Město Kalambaka

Pod ikonickými kláštery se rozkládá město Kalambaka s více než 15 000 obyvateli. Jde o moderní město s několika hotely, kempy, restauracemi a obchody. 

Kalambaka je jedním z nejstarších měst Thesálie, ve Starověku bývalo nazýváno Eginio a až během turecké nadvlády bylo přejmenováno.

Při prohlídce musíte být dostatečně zahaleni (pánové musí mít zakrytá kolena, dámy ramena). Uvnitř se nesmí fotografovat ani natáčet videa. 

Vstup do každého z klášterů je zpoplatněn částkou okolo 3 Eura. Otevírací doba klášterů se liší. Většina má otevřeno od 9 do 16 hodin. Otevírací dobu a hlavně dny kdy mají kláštery zavřeno doporučujeme hledat na oficiálních stránkách.

Meteory a James Bond

Věděli jste, že se na Meteorách natáčela bondovka Jen pro tvé oči s Rogerem Moorem?

TIP: Na cestu na Meteory si můžete také půjčit auto. Stejně jako v půjčovně aut na Krétě jsou za dobrou cenu. Provoz v Řecku není tak šílený, jako třeba v Thajsku nebo na jihu Francie. 🙂

Co jsme viděli v Řecku

Dovolená na Rhodosu

Poprvé v životě jsem letěla až v 19 letech na řecký ostrov Rhodos. Společnost mi tehdy dělaly mé dvě sestry a kamarádka Vendula. Byla to taková menší dámská jízda. Týden dovolené v řeckém ráji stál opravdu za to. Pojďme se podívat na to, co se dá na tomto ostrově zažít....
Přečíst článek

Leptokaria - Olympská riviéra

Slunce, moře a v pozadí mohutné pohoří Olymp. Pokud si takto představujete ideální letní dovolenou, řecké letovisko Leptokaria bude skvělým řešením. Na zdejších plážích si užije celá rodina. Kde je Leptokaria Pláže Pobřežní promenáda Hlavní třída – Metaxa Výlety Ubytování Kde Leptokaria leží? Leptokarii najdeme v kraji Piera, Střední Makedonii...
Přečíst článek

Livithra (Lifidra) - místo, kde voda teče do kopce

Nedaleko letoviska Leptokaria narazíte na magické místo. Magnetickou horu Lifidru, kde opravdu voda teče do kopce a autobus do kopce vytlačí i malé děti. Nevěříte? Tak se jeďte do Řecka přesvědčit na vlastní oči. Kde horu najdu? V kopcích nad letoviskem Leptokaria, najdete místo, kterému místní neřeknou jinak než magnetická...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít na začátek