Hlavní obrázek

Athény – kolébka evropské civilizace

Jednodenní výlet do Athén byl spontánním nápadem, který se ale vyplatil. Vidět historické stavby na Akropoli byl již dlouho náš sen. Co jsme za pár hodin v Athénách stihli navštívit?

Akropole

Hlavním cílem naší cesty do Athén byla samozřejmě Akropole, která se majestátně tyčí nad městem. Byla budována v 13. a 5. století př. n. l. a stala se centrem světové civilizace. Proto se Athény často nazývají kolébkou evropské civilizace. Akropole se skládá z několika staveb.

Akropoli ročně navštíví miliony turistů, velkému davu jsme se nevyhnuli ani v pondělí mimo sezónu. Vstupenky jsme kupovali předem online, ale stejně tak to udělali i ostatní turisté a tak jsme se frontě nevyhnuli. Nicméně fronta ubíhala rychle, do areálu jsme se dostali asi za 15 minut.

Info: do areálu Akropole je zakázáno nosit jídlo a jiné tekutiny než čistou vodu. Vodu si s sebou určitě nezapomeňte vzít, na vrcholu je velké vedro a 0,5 litru vody stojí 150 Kč 🙂

Na tlačenici se musíte připravit i na akropoli. Pod hlavním schodištěm se lidé hromadí a více prostoru je až na samotném vrcholu, kde je možné se i lépe vyfotit.

  • Otevírací doba duben až říjen: 08:00 – 20:00 (poslední vstup 19:30)
  • Otevírací doba listopad až březen: 08:00 – 17:00 (poslední vstup 16:30)
  • Vstupné na Akropoli: lístek skip the line 22 EUR pro dospělého
  • Kde koupit lístky: https://www.headout.com/athens-acropolis-tickets-c-1878/

Chrám Athény Niké

Chrám bohyně Athény Niké je tvořen čtyřmi jónskými sloupy po obou stranách. V historii místo sloužilo jako pozorovatelna a ochrana před útokem.

Chrám byl vystavěn ve 20. letech 5. století př. n. l. 

Dionýsovo divadlo

Na jihozápadním svahu Akropole stojí kamenné římské divadlo. V roce 161 ji nechal postavit Herodes Atticus na památku jeho manželky. Divadlo má tři podlaží a nachází se zde 5 000 míst k sezení.

Erechtheion

Chrám Erechteion byl postaven na severní straně Akropole v letech 420-406 př. n. l. Chrám je vybudován v iónském slohu. 

Stavbu zdobí sloupy ve tvaru žen – Karyatidy.

Parthenon

Nejpopulárnější stavbou z celé Akropole je bezesporu Parthenon, chrám zasvěcený bohyni Athéně Parthenos. Parthenon byl postaven v letech 447-438 př. n. l. v dórském řádu s prvky řádu iónského. Ke stavbě byl použit mramor z nedalekého lomu. 

Parthenon je dlouhý 69 metrů a široký skoro 31 metrů. Celkem zde napočítáte 46 sloupů, které mají v průměru necelé 2 metry.

Propylaea

Propylaea sloužila jako slavnostní brána do Akropole. Vznikla v letech 437 až 432 př. n. l. Stavba je postavena v dórském slohu a právě touto stavbou se prochází do horní části Akropole.

Další stavby ve městě, které jsme viděli

Hadriánova knihovna

Hadriánova knihovna byla postavena římským císařem Hadriánem roku 132. Najdete ji na severní straně města. Knihovna byla postavena s jedním vstupem s propylonem korintského řádu.

  • Otevírací doba v létě: 08:00 – 20:00
  • Otevírací doba v zimě: 08:30 – 15:00
  • Vstupné: dospělý 6 EUR, snížené vstupné 3 EUR

Chrám Dia Olympského

Nedaleko Akropole narazíte na pozůstatky chrámu zasvěcenému bohu Diovi. Z chrámu se do dnešní doby dochovalo jen sloupoví.

  • Otevírací doba: 8:00 do 19:45
  • Vstupné: v zimě 3 EUR, v létě 6 EUR

Hadriánův oblouk

Vedle chrámu Dia Olympského stojí další historická stavba – Hadriánův oblouk. Jde o 18 metrů vysokou bránu. Oblouk byl postaven na počest císaře Hadriána v roce 131 nebo 132.

Lycabettus

Na návštěvu vrchu Lycabettus nám již nezbyl čas a viděli jsme jej jen z vyhlídky na Akropoli. Pokud strávíte v Athénách více dní, určitě sem zajeďte. Vrchol je vysoký 300 metrů a je z něj prý nádherný výhled na panorama města.

Na vrchol jezdí kabinová lanovka (zpáteční jízdenka stojí 7 EUR, jezdí každý den od 9:00 do 02:30).

Čtvrť Plaka

Ve čtvrti Plaka se budete procházet úzkými uličkami s krásnými barevnými domy. Není zde nouze o příjemné kavárny, restaurace a spoustu obchodů se suvenýry s řeckou tématikou.

Parkování v Athénách

Před příjezdem do Athén jsme si našli parkoviště necelé 3 km od Akropole. Po příjezdu nám ale bylo řečeno, že parkoviště není určené pro osobní auta.

Parkovali jsme tedy v ulici Amfipoleos – zdarma.

Naše tipy na ubytování

Arktinou apartment, Athény

Apartmán Athény
Zjistit dostupnost a cenu

Phaedra Hotel, Athény

Hotel Athény
Zjistit dostupnost a cenu

Silk Mill Metaxourgeio, Athény

Apartmán Athény
Zjistit dostupnost a cenu

Virona 2nd Floor Greece Apartments, Athény

Apartmán Athény
Zjistit dostupnost a cenu

Tip na zastavení po cestě – Thermopyl

Pojedete-li do Athén autem ze severu či centrálního Řecka jako my, zastavte se na místě, kde se odehrála bitva u Thermopyl v roce 480 př. n. l. 

Na místě dnes stojí památník a nedaleko od něj také muzeum. 

Co jsme v Řecku viděli?

Leptokaria - Olympská riviéra

Slunce, moře a v pozadí mohutné pohoří Olymp. Pokud si takto představujete ideální letní dovolenou, řecké letovisko Leptokaria bude skvělým řešením. Na zdejších plážích si užije celá rodina. Kde Leptokaria leží? Leptokarii najdeme v kraji Piera, Střední Makedonii v územním celku Východní Olympos. Leží na pobřeží Egejského moře a žije...

Leptokaria - Olympská riviéra Přečíst celé

Litochoro a kaňon Enipea

Řecké městečko Litochoro se nachází jen pár kilometrů od oblíbeného letoviska Leptokaria. Nad Litochorem se tyčí nejvyšší hora Olympu – Mytikas (2 918 metrů). Dalším krásným místem je kaňon Enipea s vodopádem, kam jsme vyrazili my. O městě Litochoro je malé řecké lázeňské městečko (v minulosti se zde léčila tuberkulóza),...

Litochoro a kaňon Enipea Přečíst celé

Hrad Platamonas, Řecko

U moře se nemusíte jen válet na pláži. Co vyrazit třeba na nějaký hrad a dozvědět se něco víc o historii daného místa? Nedaleko letoviska Leptokárie můžete navštívit hrad Platamonas s výhledem na Egejské moře. Stručná historie hradu Hrad Platamonas byl postaven křižáky v letech 1204 až 1222. V roce...

Hrad Platamonas, Řecko Přečíst celé

Kláštery Meteora v Řecku - fascinující Monastýry

V řecké oblasti Thesálie poblíž města Kalambaka narazíte na fascinující stavby – monastýry na vrcholcích slepencových skal. Takovou podívanou si rozhodně nesmíte nechat ujít! Jak se sem dostanu Výchozím bodem pro návštěvu je město Kalambaka. Na vrchol můžete dojít pěšky, nebo si rezervovat výlet autobusem (my jsme měli v roce...

Kláštery Meteora v Řecku - fascinující Monastýry Přečíst celé

Livithra (Lifidra) - místo, kde voda teče do kopce

Nedaleko letoviska Leptokaria narazíte na magické místo. Magnetickou horu Lifidru, kde opravdu voda teče do kopce a autobus do kopce vytlačí i malé děti. Nevěříte? Tak se jeďte do Řecka přesvědčit na vlastní oči. Kde horu najdu? V kopcích nad letoviskem Leptokaria, najdete místo, kterému místní neřeknou jinak než magnetická...

Livithra (Lifidra) - místo, kde voda teče do kopce Přečíst celé

Řecká Soluň - zastávka po cestě k moři

Míříte-li do Řecka autem, po cestě se zastavte v Soluni (řecky Thessaloniki). Kromě několika historických památek se ve městě nachází velký přístav, který má význam pro celou jihovýchodní Evropu. O městě Soluň je s jedním milionem obyvatel (včetně předměstí) druhým největším městem Řecka. První písemná zmínka o Soluni pochází ze...

Řecká Soluň - zastávka po cestě k moři Přečíst celé

Dovolená na Rhodosu

Poprvé v životě jsem letěla až v 19 letech na řecký ostrov Rhodos. Společnost mi tehdy dělaly mé dvě sestry a kamarádka Vendula. Byla to taková menší dámská jízda. Týden dovolené v řeckém ráji stál opravdu za to. Pojďme se podívat na to, co se dá na tomto ostrově zažít....

Dovolená na Rhodosu Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru