Hlavní obrázek

Hallstatt a túra okolo Hallstatter See

Být v oblasti Dachstein a nepodívat se do světově známého městečka Hallstatt by byla škoda. My jsme si návštěvu ještě zpestřili 28 km dlouhou túrou okolo jezera Hallstatter See.

Parkování v Hallstattu

Hallstatt jsme navštívili v květnu 2024. Do města jsme přijeli kolem půl osmé ráno a tak jsme ještě pohodlně zaparkovali na parkovišti P1, které je částečně podzemní. Parkování se platí v automatu před výjezdem.

V Hallstattu se nachází více parkovišť, ale jelikož se jedná o velice navštěvované místo (zejména v létě), přijedete-li později, můžete mít problém zaparkovat. Parkování na 8 hodin nás stálo 12 EUR.

Město Hallstatt

Město Hallstatt leží přímo u jezera Hallstatter See. Žije zde necelý tisíc obyvatel. Hallstatt je společně s pohořím Dachstein a Solnou komorou zapsán na seznamu UNESCO.

Domy, které v Hallstattu stojí, leží na úzkém pruhu pobřeží pod vysokými horami. Část domů je postavena na kůlech, které jsou zapuštěny v jezeře. Silnice byla do města postavena až v roce 1890.

Čínským turistům se vesnička natolik zalíbila, že si v Číně nechali postavit zrcadlovou kopii Hallstattu. 

Co vidět ve městě

  • Náměstí Marktplatz
  • Evangelický farní kostel
  • Katolický farní kostel
  • Vodopád
  • Ikonický pohled na město a jezero
  • Obchody se suvenýry
  • Restaurace a kavárny

Nejstarší solný důl na světě

Přímo nad Hallstattem se nachází nejstarší solný důl na světě. Do dolu Salzberg vás vyveze lanovka, ke vstupu lze ale dojít i pěšky. Prohlídka dolu vám zabere asi 90 minut. Pokud neumíte německy, nemusíte se bát, k dispozici je český audioprůvodce. 

  • v hlavní sezóně je důl otevřen každý den od 9:30 do 16:00
  • vstupné pro dospělého stojí 40 EUR
  • vstupenky doporučujeme zakoupit předem na oficiálních stránkách https://tickets.salzwelten.at/en/

Vyhlídkové místo Hallstatt

Před domy s čísly 67, 68 a 69 v ulici Gosaumühlstrasse, se nachází ikonické vyhlídkové místo, odkud si Hallstatt fotí snad každý. Místním obyvatelům se to ale příliš nelíbí, fotku si udělejte, ale chovejte se zde slušně a zbytečně se zde nezdržujte. 

Jízda lodí přes jezero

Z Hallstattu se můžete vydat lodí na druhou stranu jezera do městečka Obertraun nebo do stanice u vlakového nádraží.

Pravidelnou lodní dopravu zajišťuje společnost NAVIA, na oficiálních stránkách naleznete lodní řád a ceník (https://www.navia.at/en/).

Túra okolo Hallstatter See

To bysme nebyli my, kdybychom se v Hallstattu nevydali na túru, a tak jsme se rozhodli, že obejdeme jezero Hallstatter See. Nakonec z toho bylo hezkých 28 kilometrů. Nicméně vám doporučujeme obejít jen část jezera a to směrem k Obertraun, pokračovat můžete až do městečka St. Agatha a pak se vrátit zase zpět, anebo využít lodní dopravu.

My vycházeli z Hallstattu směrem na St. Agatha, ale prvních asi 6 km stezky není udržováno a na stezce hrozí padání stromů a kamení. Vstup je sem tedy jen na vlastní nebezpečí!

Od St. Agatha (ve městečku doporučujeme pekárnu Maislinger) je stezka velice hezká, jde se po cyklostezce přímo okolo jezera Hallstatter See. 

Projdete okolo nádraží (zde staví lodní doprava) a dále pokračujete až do města Obertraun (kousek před městem vede stezka po ocelové konstrukci s gumovými podložkami a překonat se musí poměrně houpavý most). 

Ve městě Obertraun se nachází přístav a na oběd můžeme doporučit pizzerii Pizzeria-Kegelbahn. Z Obertraun je to do centra Hallstattu ještě 6 km. 

Kam v Rakousku rádi jezdíme

Zell am See - oblíbené letní i zimní středisko

Známé letní i zimní dovolenkové středisko Zell am See je oblíbené pro svoji skvělou polohu. Křišťálově čisté jezero Zeller See láká ke koupání v letních měsících a majestátní ledovec Kitzsteinhorn zase k zimním radovánkám. Parkování v Zell am See Pokud nejste v Zell am See ubytovaní, parkovat můžete v jedné...

Zell am See - oblíbené letní i zimní středisko Přečíst celé

Krimmelské vodopády: Rakousko

Krimmelské vodopády (v němčině Krimmler Wasserfälle) tvoří kaskáda tří menších vodopádů na horské říčce Krimmler Ache. Vodopády najdete nad vesničkou Krimml, jen pár kilometrů od jedné z nejznámějších oblastí Rakouska – Kaprun/Zell am See. Parkování a vstupné Zaparkovat můžete v údolí přímo v Krimmlu, který je ovšem dost daleko od...

Krimmelské vodopády: Rakousko Přečíst celé

Ledovcové jezero Weissee v Rakousku a vrchol Medelzkopf (2 762 m.n.m.)

V oblasti Hohe Tauern, neboli Vysokých Taurách jsme podnikli několik krásných výletů. Jedním z nich je i výjezd lanovkou k jezeru Weissee a poté výstup na vrchol Medelzkopf ve výšce 2 762 metrů. Na závěr jsme pak z vrcholu Medelzkopf sešli pěšky okolo Weissee a Grünsee až na parkoviště. Kde...

Ledovcové jezero Weissee v Rakousku a vrchol Medelzkopf (2 762 m.n.m.) Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru