Hlavní obrázek

Ledová jeskyně Eisriesenwelt

Nejdelší ledovou jeskyni na světě najdete v rakouských horách Tennengebirge. Měří 42 km a její návštěva je doslova dechberoucí. Pokud se budete pohybovat poblíž, určitě se sem musíte vydat.

O jeskyni Eisriesenwelt

Jeskyně je dlouhá 42 km (při prohlídce projdete jen 1 km) a je nejdelší ledovou jeskyní na světě a sedmou nejdelší jeskyní v Rakousku. Hlavní vstup do jeskyně se nachází v nadmořské výšce 1 641 m n. m. Ledem je pokryt asi jen první kilometr jeskyně. Led v jeskyni vzniká díky komínovému efektu, kdy teplý vzduch stoupá nahoru a uniká ven z jeskyně, kde se rozpouští na sníh. Stékající voda pak na stěnách znovu namrzá. V některých místech jeskyně je ledová vrstva silná až 20 metrů.

Jeskyni objevil v roce 1879 Anton von Posselt. Zpřístupněna turistům byla v roce 1920. 

Víte, že? Jeskyni ročně navštíví asi 200 000 turistů. Před zahájením sezóny musejí zaměstnanci až 2 měsíce prosekávat prohlídkovou trasu. 

Kde jeskyni najdete

Jeskyně leží nedaleko města Werfen kudy, protéká rakouská řeka Salzach. Z Werfenu vede horská silnice až na parkoviště k hlavnímu vstupu, kde se kupují vstupenky (pokud je nemáte zakoupené předem). 

Jeskyně je poměrně hodně navštěvovaná a tak je lepší mít vstupenky zakoupené předem a vybírat si ranní časy prohlídek. My zde byli v květnu 2024 a šli jsme hned první prohlídku v 9:30 (v jeskyni jsme tak nepotkávali žádné další turisty a zaparkovali jsme přímo u hlavního vstupu).

Info: U pokladny se nachází malé občerstvení a obchod se suvenýry.

Otevírací doba a vstupné

Jeskyni můžete navštívit od 1. května do 31. října (doba se může lišit, sledujte na oficiálních stránkách).

Pokladna v návštěvnickém centru je otevřena každý den od 8:30 do 15:00. Lanovka jezdí od 8:45 do 15:20 a prohlídky v jeskyni probíhají od 9:30 do 15:45.

Vstupenka pro dospělého nás stála 38 EUR (v ceně je jízda lanovkou) a kupovali jsme ji předem zde: https://eisriesenwelt.axess.shop/en/Products/Tickets/

Jen pro zdatnější turisty

Cesta k jeskyni bohužel není úplně vhodná pro každého (např. pohybové omezení). První úsek od pokladny k lanovce vám zabere asi 15 minut a budete procházet dlouhým tunelem. 

Jízda lanovkou je rychlá, na vrcholu jste asi za 3 minuty a do lanovky se vejde cca 15 lidí. Lanovka překonává 495 výškových metrů.

Když je hezké počasí, tak jsou odsud krásné výhledy do krajiny. Nám pršelo a tak si je budete muset domyslet 🙂 Nicméně návštěva jeskyně je ideálním tipem na výlet právě do deštivého dne.

Od lanovky je pak potřeba ještě dojít k hlavnímu vstupu do jeskyně, cesta je stále do kopce a zabere vám asi dalších 15 minut. Jde se okolo restaurace a před hlavním vstupem do jeskyně jsou ve skále vytesané toalety.

V jeskyni pak na vás při hodinové prohlídce čeká 1 400 schodů a tak i přes to, že se uvnitř pohybuje teplota okolo 0°C, se pěkně zahřejete.

O prohlídce Eisriesenwelt

Před vstupem do jeskyně dostanete do dvojice karbidovou lampu, kterou si při prohlídce svítíte. Vybrat si můžete z anglické nebo německé prohlídky. Prohlídka trvá jednu hodinu a je určitě dobré se do jeskyně pořádně teple obléct a hlavně si vzít pevné boty. 

V hlavní sezóně se v jeskyni nesmí fotit, aby turisté nezdržovali prohlídky. Jelikož jsme byli na jedné z prvních prohlídek, průvodce nám focení povolil.

Ihned po vstupu do jeskyně se začíná stoupat po poměrně prudkých schodech. V jeskyni uvidíte např. ledového slona, velký sál, ledový hrad nebo nádherné ledopády. Průvodce po celou dobu vypráví zajímavosti o jeskyni a na cestu svítí pomocí zapalování hořčíku. Díky tomu, že v jeskyni nejsou klasická světla, je atmosféra uvnitř skutečně tajemná.

Hallstatt a túra okolo Hallstatter See

Být v oblasti Dachstein a nepodívat se do světově známého městečka Hallstatt by byla škoda. My jsme si návštěvu ještě zpestřili 28 km dlouhou túrou okolo jezera Hallstatter See. Parkování v Hallstattu Hallstatt jsme navštívili v květnu 2024. Do města jsme přijeli kolem půl osmé ráno a tak jsme ještě...

Hallstatt a túra okolo Hallstatter See Přečíst celé

Letecké a vozové muzeum Bad Ischl Rakousko

Tip do deštivého počasí na kratší výlet to je letecké a vozové muzeum u rakouského městečka Bad Ischl (oficiální název Museum FAHRZEUG-TECHNIK-LUFTFAHRT). Kde muzeum najdete Adresa: Sulzbach 178, 4820 Bad Ischl, Rakousko – přímo u muzea se nachází prostorné parkoviště Bad Ischl leží nedaleko světově známého městečka Hallstatt. Když vám...

Letecké a vozové muzeum Bad Ischl Rakousko Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru