Hlavní obrázek

Túra k jezerům Vorderer Gosausee a Hinterer Gosausee

Přibližně 28 km dlouhou túru k jezerům Vorderer Gosausee a Hinterer Gosausee jsme vyzkoušeli v květnu 2024. I když se při cestě překonává jen 727 výškových metrů, trasa je poměrně náročná.

Začátek túry

Vycházeli jsme od Penzionu Edelweiss v Gosau, kde jsme byli ubytovaní. Prošli jsme celé městečko při hlavní silnici až ke kostelu Pfarrkirche hl. Sebastian a následně ke kapli odkud je hezký výhled na celé Gosau.

Odtud vede turistická stezka lesem až do vesnice Reit. Stezka je velice hezká s mírným stoupáním a klesáním. Několikrát se přechází potok přes dřevěnou lávku.

Za vesnici se prochází okolo lyžařského areálu a následně vede cesta do kopce při silnici až k parkovišti pod restaurací Gasthof Gosausee.

Restaurace a hotel Gasthof Gosausee

Restaurace a hotel Gasthof Gosausee přijde na túře vhod. My jsme si zde po cestě k jezerům dali typickou rakouskou polévku s velkým knedlíkem, limonádu a po cestě zpět výborný Germknödel. 

Restaurace je otevřena od 1. dubna do 30. listopadu každý den od 09:00 do 20:00. Vedle restaurace se nachází obchod se suvenýry. 

Jezero Vorderer Gosausee

Přímo naproti restauraci leží první jezero a to Vorderer Gosausee, které lze snadno celé obejít. Hodně návštěvníků sem přijede na parkoviště autem a obejde jen toto spodní jezero, ale to je za nás škoda, horní jezero je ještě hezčí a více přírodní, jen si k němu ještě musíte pár výškových metrů vyjít.

 • nadmořská výška: 933 m n. m.
 • délka: 1,8 km
 • šířka: 500 m
 • hloubka: 75 m

Jezero je oblíbené u potápěčů a najdete zde také několik ferat.

Jezero Hinterer Gosausee

Jezero Hinterer Gosausee je od Vorderer Gosausee vzdáleno asi 3,5 km cesty do kopce (místy poměrně prudkého). Na konci vás ale čeká krásný výhled na horského velikána Dachstein, my si zde dali k obědu naše oblíbené Adventure Menu a Čočkýnu na zub.

 • nadmořská výška: 1 154 m n. m. 
 • délka: 800 m
 • šířka: 600 m
 • hloubka: 36 m

Cesta zpět

Pro cestu zpět jsme zvolili trochu jinou trasu, z vesnice Reit jsme šli do Gosau při silnici a následně po hezké cyklostezce, která vede celým údolím, ta nás dovedla zpět k Penzionu Edelweiss.

Po cestě nás v jedné vesničce zachránil automat, ve kterém měli dokonce chlazené limonády. Túru jsme šli totiž 1. května, kdy je státní svátek i v Rakousku a tak bylo všude zavřeno.

 • celková vzdálenost: 28,15 km
 • časová náročnost: 5-8 hodin (my jsme šli 6 hodin)
 • doporučená obuv: pevná obuv, pohorky nejsou potřeba

Co vidět v okolí

Ledová jeskyně Eisriesenwelt

Nejdelší ledovou jeskyni na světě najdete v rakouských horách Tennengebirge. Měří 42 km a její návštěva je doslova dechberoucí. Pokud se budete pohybovat poblíž, určitě se sem musíte vydat. O jeskyni Eisriesenwelt Jeskyně je dlouhá 42 km (při prohlídce projdete jen 1 km) a je nejdelší ledovou jeskyní na světě...

Ledová jeskyně Eisriesenwelt Přečíst celé

Hallstatt a túra okolo Hallstatter See

Být v oblasti Dachstein a nepodívat se do světově známého městečka Hallstatt by byla škoda. My jsme si návštěvu ještě zpestřili 28 km dlouhou túrou okolo jezera Hallstatter See. Parkování v Hallstattu Hallstatt jsme navštívili v květnu 2024. Do města jsme přijeli kolem půl osmé ráno a tak jsme ještě...

Hallstatt a túra okolo Hallstatter See Přečíst celé

Letecké a vozové muzeum Bad Ischl Rakousko

Tip do deštivého počasí na kratší výlet to je letecké a vozové muzeum u rakouského městečka Bad Ischl (oficiální název Museum FAHRZEUG-TECHNIK-LUFTFAHRT). Kde muzeum najdete Adresa: Sulzbach 178, 4820 Bad Ischl, Rakousko – přímo u muzea se nachází prostorné parkoviště Bad Ischl leží nedaleko světově známého městečka Hallstatt. Když vám...

Letecké a vozové muzeum Bad Ischl Rakousko Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru