Hlavní obrázek

Normandie pláže vylodění – zažijte den D

Na střední škole jsme měli možnost navštívit severozápadní Francii. Cílem naší cesty byla Normandie a její nejznámější pláže operace vylodění Overlord (Utah, Omaha a Gold beach).

Pojďte s námi prozkoumat místa jedné z nejdůležitějších událostí 2. světové války.

6. června 1944 se na plážích v Normandii vylodily jednotky spojeneckých vojáků, aby osvobodily Francii a Evropu od nacistického útlaku. Bitva o Normandii trvala tři měsíce a při jejím průběhu zemřelo více než 250 tisíc vojáků. Operace byla ukončena 25. srpna 1944 vítězstvím Spojenců.

Utah Beach

Utah Beach je nejzápadnější pláží celé operace dlouhá asi 5 km. 

Muzeum Airborne

Francouzské muzeum věnované památce parašutistů, kteří se stihli katapultovat do Normandie v červnu 1944.

Uvnitř muzea najdeme více jak 10 000 exponátů (pomůcky výsadkářů, vojenská technika, figuríny ve vojenských uniformách a spousta dalšího.)

Adresa:

14 rue Eisenhower, 50480 Sainte-Mère-Eglise

Otevírací doba:

  • květen až srpen: 09:00 – 17:00
  • duben a září: 9:30 – 18:30
  • říjen až březen: 10:00 – 18:00

Vstupné:

  • dospělí: 9,9 Eur
  • děti: 6 Euro

Omaha Beach

Na pláži Omaha probíhaly nejprudší boje celé operace Overlord. Dnes zde můžeme navštívit skalnatý masiv La Pointe du Hoc a americký hřbitov s tisíci bílými náhrobky. 

La Pointe du Hoc

La Pointe du Hoc je útes situovaný mezi plážemi Omaha a Utah. Stal se klíčovým bodem pro invazi Spojenců v den D. Jednotka 225 amerických vojáků zde hrdinsky nasadila život, aby se pokusila zněškodnit německé dělostřelecké baterie. 

Od ledna roku 1979 je Pointe du Hoc pod správou USA. Najdeme zde památník věnovaný bitvě a je možné nahlédnout do několika bunkrů.

Americký hřbitov v Colleville-sur-Mer

Nad pláží Omaha leží nejrozsáhlejší ze hřbitovů Američanů. Na hřbitově je pochováno 10 tisíc amerických vojáků, kteří zde zemřeli 6. června 1944. 

Na hřbitově se vám naskytne smutný pohled na tisíce bílých křížů. Součástí areálu je bílý památník opatřený sloupovím, na jehož zadní straně je umístěno 1 557 jmen vojáků, jejichž těla se nikdy nenašla. 

Gold Beach

Muzeum vylodění v Arromanches a 360° kino

V městečku Arromanches byl za války zbudován umělý přístav o velikosti 1 000 fotbalových hřišť. K jeho stavbě byly použity prefabrikované betonové konstrukce (některé zde můžeme obdivovat dodnes). 

Přístav se skládal ze 146 potopených kesonů uspořádaných do půlkruhu. 

Musée du Débarquement

Adresa muzea:

Place du 6 Juin, 14117 Arromanches

Otevírací doba:

V hlavní sezóně je otevřeno každý den od 09:00 do 19:00 hodin. Délka prohlídky: 1 hodina a 15 minut.

Vstupné:

  • dospělí: 6,7 Eur
  • děti: 4 Eura

360° kino

Unikátní 360°kino se nachází stejně jako muzeum vylodění v městečku Arromanches. Historický film je promítán na devíti velkých obrazovkách. Návštěvník uvidí archivní záběry nalezené po celém světě, které svědčí o událostech vylodění v Normandii.

Adresa kina: Rue du Calvaire, 14117 Arromanches-les-Bains

Délka filmu: 19 minut

Cena za vstupenku: 6,5 Euro, snížené vstupné 5,5 Euro

Promítání: každou půl hodinu

Při návštěvě pláží vylodění se ve vás budou míchat pocity z hrůz, které se zde v minulém století udály a zároveň nadšení z krásné přírody, rozmanitých útesů a divokých vln Severního moře. Tato oblast, ale rozhodně stojí za objevení.

Další krásná místa severozápadní Francie

Saint Malo - klenot Smaragdového pobřeží

Přístavní město Saint Malo najdeme mezi Bretaní a Normandií v zálivu Lamanšského průlivu. Historické městečko by nemělo uniknout vaší pozornosti a navštívit jej můžete třeba cestou ze slavného Mont Saint Michel.  Korzárské město, metropole na břehu oceánu, klenot Smaragdového pobřeží – i takto bývá někdy Saint Malo nazýváno. Staré Město...

Saint Malo - klenot Smaragdového pobřeží Přečíst celé

Mont Saint Michel

Při toulkách západní Francií rozhodně nesmíte vynechat ostrov Mont Saint Michel neboli Horu svatého Michala. Toto ikonické místo někdy bývá nazýváno 8. divem světa a po jeho návštěvě s tím musím jednoznačně souhlasit. Mont Saint Michel patří k nejvýznamnějším atrakcím západní Francie. Žulový přílivový ostrov leží v regionu Dolní Normandie...

Mont Saint Michel Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru