Hlavní obrázek

Mont Saint Michel

Při toulkách západní Francií rozhodně nesmíte vynechat ostrov Mont Saint Michel neboli Horu svatého Michala. Toto ikonické místo někdy bývá nazýváno 8. divem světa a po jeho návštěvě s tím musím jednoznačně souhlasit.

Mont Saint Michel patří k nejvýznamnějším atrakcím západní Francie. Žulový přílivový ostrov leží v regionu Dolní Normandie v severozápadní Francii. Ročně se zde vystřídá více než 4 miliony turistů. 

Podrobnější informace o příjezdu na Mont Saint Michel sledujte na oficiálních stránkách.

Svatý Michal

Svatý Michal nebo také Archanděl Michael patří mezi jednu z legendárních církevních postav. Hlavní úlohou sv. Michala byla role důvěrníka. Byl patronem katolické církve, vojáků, doktorů, právníků a kupců.

Pestrá historie Mont Saint Michel

V roce 708 nechal biskup Aubert z Avranches postavit na hoře svatostánek. Dle pověsti se mu měl zjevit archanděl Michael. Svatostánek byl vysvěcen a hora se stala oblíbeným poutním místem.

V roce 966 zde vévoda Richard I. nechal založit opatství, kolem kterého později vzniklo městečko.

Od 11. století pak hora sloužila jako pevnost. V průběhu stoleté války se Anglie snažila horu dobít nejméně třikrát, nikdy se jí to ale nepovedlo. 

Do roku 1863 ostrov sloužil jako vězení pro politické vězně. Od konce 19. století na Mont Saint Michel probíhaly rozsáhlé rekonstrukce. 

V roce 1979 pak byla hora zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Opatský kostel

Stavba opatství je opravdovým divem světa. Kostel stojí na skalnatém výběžku hory, příčná loď je umístěna na pevné skále, ale hlavní loď a chór jsou podepřeny spodními prostorami.

Stavba kombinuje několik stavebních slohů (normandský románský sloh, gotika).

Nejzajímavější části stavby

  • Křížová chodba – dvojitá řada jemně tesaných oblouků stojících na žulových sloupech
  • Sál Salle de Hotes – obrovské zachovalé krby
  • Promenoir – nejzachovalejší klenba v Evropě

Zlatý Archanděl Michael – socha vážící 820 kilo a měřící 3,5 metru je umístěna na samotné špičce věže kostela ve výšce 156 m nad mořem.  V roce 2016 byl důkladně restaurován a na vrchol vrácen vrtulníkem.

Pozor na příliv a odliv

Silný příliv a odliv dříve využívali jako přírodní obranu. Voda stále klesá a stoupá v závislosti na lunárním kalendáři (někdy rychlostí až 10 km/h). 

Mont Saint Michel je proslulé největším rozdílem mezi přílivem a odlivem v celé Evropě. Během 6 hodin může být rozdíl výšky hladiny až 15 metrů!

Na prohlídku autobusem

Na náměstí Place du Barrage staví každých 10 minut kyvadlový autobus. Od autobusu už je to jen kousek do hlavního areálu.

Na stejném parkovišti je také možné zastavit osobním autem. 

Jako všude i zde platí, že je lepší si přivstat a být zde již před otevírací dobou v 10:00. Vyhnete se tak největšímu návalu a nebudete muset na vstupenky čekat dlouhé hodiny.

Otevírací doby a vstupné

Opatství

  • květen až srpen: 09:00 – 19:00
  • září až duben: 09:30 – 18:00

Muzeum historie

  • 10:00 – 17:00
  • dospělí nad 25 let 18 Euro / mládežník 18 až 25 let 12 Euro / děti 9 Euro

Vstupné do městečka se neplatí.

Městečko

Krásné kamenné uličky vás budou provázet celou procházkou po městečku. V historických stavbách najdete restaurace, obchůdky se suvenýry, malá muzea nebo třeba poštu.

Nechejte si také nějaký čas na procházku po hradbách odkud je krásný výhled na okolí hory. Stojí to rozhodně za to!

Když budete mít štěstí na počasí, při odjezdu se s vámi bude loučit lesknoucí se socha archanděla Michaela.

Další místa v západní Francii

Saint Malo - klenot Smaragdového pobřeží

Přístavní město Saint Malo najdeme mezi Bretaní a Normandií v zálivu Lamanšského průlivu. Historické městečko by nemělo uniknout vaší pozornosti a navštívit jej můžete třeba cestou ze slavného Mont Saint Michel.  Korzárské město, metropole na břehu oceánu, klenot Smaragdového pobřeží – i takto bývá někdy Saint Malo nazýváno. Staré Město...

Saint Malo - klenot Smaragdového pobřeží Přečíst celé

Normandie pláže vylodění - zažijte den D

Na střední škole jsme měli možnost navštívit severozápadní Francii. Cílem naší cesty byla Normandie a její nejznámější pláže operace vylodění Overlord (Utah, Omaha a Gold beach). Pojďte s námi prozkoumat místa jedné z nejdůležitějších událostí 2. světové války. 6. června 1944 se na plážích v Normandii vylodily jednotky spojeneckých vojáků,...

Normandie pláže vylodění - zažijte den D Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru