Hlavní obrázek

Pevnost Golubac Srbsko

Majestátní pevnost tyčící se nad Dunajem najdete kousek od městečka Golubac v Srbsku. Pevnost pochází ze 14. století a je jednou z nejvíce zachovalých středověkých pevností v Evropě.

Kde pevnost najdu

Pevnost Golubac leží na břehu řeky Dunaje 4 km od stejnojmenného městečka a 130 km od Bělehradu.

Parkování

Přímo před turistickým centrem u pevnosti se nachází velké zpevněné parkoviště. Pokud půjdete na prohlídku pevnosti, parkovné neplatíte. V turistickém centru se nacházejí toalety a pokladny.

Otevírací doba a vstupné

Pevnost je otevřena každý den kromě pondělí od 10:00 do 17:00. Za dvě vstupenky pro dospělé jsme zaplatili v přepočtu 260 Kč. Na pokladně lze platit kartou.

V rámci prohlídky jsme si prohlédli celý spodní areál, věže, galerii a hradby. Před vstupem do pevnosti je hezký park s informačními tabulemi a lavičkami.

Historie pevnosti

První zmínky o pevnosti pocházejí z roku 1335. Bohužel se nedohledaly žádné záznamy o tom, kdo nechal pevnost vybudovat. 

Horní hrad pravděpodobně nechali zbudovat srbští vladaři. Později (v dobách maďarské vlády) k hornímu hradu přibyl ještě přední a zadní hrad.

Po obsazení Turky přibyla další věž přímo na břehu řeky a celá pevnost byla zpevněna. 

Současnou podobu pevnost získala na konci 15. století. Po skončení první světové války byla skrz pevnost postavena silnice.

V současnosti jsou na pevnosti dokončovány rozsáhlé rekonstrukce. 

Tip na dobrý oběd

Na oběd jsme si zašli do městečka Golubac. Výbornou pljeskavicu jsme si dali v malé restauraci ROŠTIL IN u hlavní ulice. 

Pljeskavica 200g zde stojí 250 RSD což je asi jen 50 Kč. 

Co navštívit v Srbsku

Pevnost Ram Srbsko

Hezkou tureckou pevnost najdete na břehu Dunaje v městečku Ram. Návštěva vám zabere maximálně hodinu, ale budete mít příležitost se alespoň trochu seznámit se srbskou historií. Kde pevnost najdu Turecká pevnost Ram leží na řece Dunaji v malém stejnojmenném srbském městečku Ram nedaleko rumunských hranic.  Pod pevností staví trajekt, který...

Pevnost Ram Srbsko Přečíst celé

Niš - třetí největší město v Srbsku

Niš je třetím největším městem Srbska, žije zde více než 200 000 obyvatel a je kulturním střediskem Nišavského regionu. Z Bělehradu je to do Niše asi 2 až 3 hodiny jízdy (obě města spojuje hezká dálnice). Víte, že? Niš je jedním z nejstarších měst na Balkáně, založen byl roku 279...

Niš - třetí největší město v Srbsku Přečíst celé

Felix Romuliana - palácový komplex Srbsko

Palácový komplex zapsaný od roku 2007 na seznamu UNESCO pochází ze 3. až 4. století, na našem seznamu míst, která jsme chtěli v Srbsku prozkoumat nesměl chybět. Kde palácový komplex najdu? Římský palácový komplex najdete asi 11 km od města Zaječar v Srbsku. Parkování Parkuje se na zpevněném neplaceném parkovišti...

Felix Romuliana - palácový komplex Srbsko Přečíst celé

Jeskyně Rajko a město Majdanpek

Při road tripu jihovýchodní Evropou nás naše trasa zavedla do srbského hornického města Majdanpek, kde jsme prozkoumali krásnou jeskyni Rajko. Kde jeskyni najdu? 2 km od hornického města Majdanpek v národním parku Djerdap. Parkování je možné nedaleko od vstupu do jeskyně na zpevněném neplaceném parkovišti.  K parkovišti vede z Majdanpeku...

Jeskyně Rajko a město Majdanpek Přečíst celé

Rajačke pimnice Srbsko

V oblasti vinných sklepů Rajačke pimnice se víno pěstuje již od římského období. My sice vínu neholdujeme, ale vinné sklípky nás zajímaly. Vzdáleně mi připomínaly Plže na jižní Moravě. Kudy ke sklípkům? Oblast vinných sklepů leží kousek od hranic s Bulharskem nedaleko Negotina. Z Bělehradu je to sem poměrně daleko...

Rajačke pimnice Srbsko Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru