Hlavní obrázek

Niš – třetí největší město v Srbsku

Niš je třetím největším městem Srbska, žije zde více než 200 000 obyvatel a je kulturním střediskem Nišavského regionu. Z Bělehradu je to do Niše asi 2 až 3 hodiny jízdy (obě města spojuje hezká dálnice).

Víte, že? Niš je jedním z nejstarších měst na Balkáně, založen byl roku 279 př. n. l. Ve městě tak narazíte na spoustu památek.

V roce 274 se zde narodil Konstantin I. Veliký, který jako římský císař legalizoval křesťanství.

Co je ve městě k vidění?

Osmanská pevnost

Nišská pevnost se nachází přímo v centru města vedle řeky Nišavy. Dříve zde stávalo antické město Naissus. Pevnost pochází pravděpodobně z počátku našeho letopočtu. V historii byla několikrát přestavována.

Bali-Begova mešita

Uvnitř pevnosti narazíte na Bali-Begovu mešitu postavenou v 16. století za vlády Osmanské říše. Jedná se o významnou historickou památku ve městě. Je zdobena keramikou a malovaným sklem.

Náměstí krále Milana

Dalším zajímavým místem v Niši je náměstí krále Milana, na kterém stojí jeho jezdecká socha (náměstí najdete hned naproti pevnosti). Náměstí je obklopeno obchody, kavárnami a lavičkami – ideální místo pro odpočinek.

Věž lebek

Věž byla postavena jako výstraha po porážce rebelů v roce 1809. Uvnitř se nachází kosti mrtvých vzbouřenců (dnes si uvnitř můžete prohlédnout 58 lebek).

Mediana

Hlavní atrakcí ve městě je Mediana – pozůstatek římského paláce ze 4. století. Palác patřil slavnému Konstantinu Velikému. Dnes je zde k vidění přes 1 000m2 mozaik.

Tip na dobré jídlo

Na doporučení majitele našeho ubytování jsme se na oběd vydali do místního bistra (na třídě Trg Pavla Stojkovića), kde vaří pouze tradiční srbskou kuchyni. Vyzkoušeli jsme plněné papriky s bramborem a kuřecí maso s omáčkou a rýží. Všechno bylo výborné a za celý oběd i s nápoji jsme zaplatili jen 300 Kč.

K večeři jsme pak ochutnali pljeskavici v rychlém občerstvení Big Mama (Nikole Pašića 34, Niš 18000, Srbsko). Pljeskavica s 200 gramy masa stála 270 RSD (55 Kč).

Kde jsme byli ubytovaní?

Přes booking.com jsme si rezervovali pokoj s koupelnou v apartmánech MON Accommodation. Ubytování bylo umístěno prakticky v centru města. K dispozici jsme měli i parkovací místo.

Jedna noc v Niši nás stála 600 Kč (rok 2023).

Center Deluxe Garni Hotel, Niš

Hotel Niš
Zjistit dostupnost a cenu

Epicenter, Niš

Apartmán Niš
Zjistit dostupnost a cenu

M Central Park, Niš

Apartmán Niš
Zjistit dostupnost a cenu

MON Accommodation free parking, Niš

Apartmán Niš
Zjistit dostupnost a cenu

Jeskyně Rajko a město Majdanpek

Při road tripu jihovýchodní Evropou nás naše trasa zavedla do srbského hornického města Majdanpek, kde jsme prozkoumali krásnou jeskyni Rajko. Kde jeskyni najdu? 2 km od hornického města Majdanpek v národním parku Djerdap. Parkování je možné nedaleko od vstupu do jeskyně na zpevněném neplaceném parkovišti.  K parkovišti vede z Majdanpeku...

Jeskyně Rajko a město Majdanpek Přečíst celé

Pevnost Ram Srbsko

Hezkou tureckou pevnost najdete na břehu Dunaje v městečku Ram. Návštěva vám zabere maximálně hodinu, ale budete mít příležitost se alespoň trochu seznámit se srbskou historií. Kde pevnost najdu Turecká pevnost Ram leží na řece Dunaji v malém stejnojmenném srbském městečku Ram nedaleko rumunských hranic.  Pod pevností staví trajekt, který...

Pevnost Ram Srbsko Přečíst celé

Pevnost Golubac Srbsko

Majestátní pevnost tyčící se nad Dunajem najdete kousek od městečka Golubac v Srbsku. Pevnost pochází ze 14. století a je jednou z nejvíce zachovalých středověkých pevností v Evropě. Kde pevnost najdu Pevnost Golubac leží na břehu řeky Dunaje 4 km od stejnojmenného městečka a 130 km od Bělehradu. Parkování Přímo...

Pevnost Golubac Srbsko Přečíst celé

Rajačke pimnice Srbsko

V oblasti vinných sklepů Rajačke pimnice se víno pěstuje již od římského období. My sice vínu neholdujeme, ale vinné sklípky nás zajímaly. Vzdáleně mi připomínaly Plže na jižní Moravě. Kudy ke sklípkům? Oblast vinných sklepů leží kousek od hranic s Bulharskem nedaleko Negotina. Z Bělehradu je to sem poměrně daleko...

Rajačke pimnice Srbsko Přečíst celé

Felix Romuliana - palácový komplex Srbsko

Palácový komplex zapsaný od roku 2007 na seznamu UNESCO pochází ze 3. až 4. století, na našem seznamu míst, která jsme chtěli v Srbsku prozkoumat nesměl chybět. Kde palácový komplex najdu? Římský palácový komplex najdete asi 11 km od města Zaječar v Srbsku. Parkování Parkuje se na zpevněném neplaceném parkovišti...

Felix Romuliana - palácový komplex Srbsko Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru