Hlavní obrázek

Jeskyně Rajko a město Majdanpek

Při road tripu jihovýchodní Evropou nás naše trasa zavedla do srbského hornického města Majdanpek, kde jsme prozkoumali krásnou jeskyni Rajko.

Kde jeskyni najdu?

2 km od hornického města Majdanpek v národním parku Djerdap. Parkování je možné nedaleko od vstupu do jeskyně na zpevněném neplaceném parkovišti. 

K parkovišti vede z Majdanpeku silnice, jen dejte pozor, občas jsou v ní poměrně velké díry.

Otevírací doba a vstupné

Vstupenky se kupují v malé budce kousek od vstupu do jeskyně. Prodejce vstupenek je zároveň i průvodcem.

Jeskyně je otevřena od 11:00 do 15:00, některé weby uvádějí dobu 09:00 až 18:00 (od listopadu do března je zavřeno) my zde byli v půl druhé a otevírací dobu jsme nikde neobjevili. Vstupné pro dospělého stálo 300 RSD (cca 60 Kč).

Jeskyně Rajko

Jeskyně je pojmenována po místním zbojníkovi Rajko Vojvodovi, který po nocích přepadal turecké karavany. Své úlovky údajně ukrýval právě v jeskyni Rajko.

Jako první jeskyni prozkoumal srbský geograf Jovan Cvijić v roce 1894. Turistům se otevřela v roce 1975.

Jeskyně má 2 304 metrů prozkoumaných chodeb a je nejdelší jeskyní v Srbsku. Uvnitř jeskyně se teplota pohybuje okolo 8°C, než půjdete na prohlídku, dobře se oblečte a vezměte si pevné boty.

Na prohlídce jeskyně jsme byli jen my dva. Průvodce nám na začátku sdělil nejdůležitější údaje a pak nás nechal samotné procházet po celé délce zpřístupněné jeskyně. Mohli jsme fotografovat a strávit zde celou hodinu, to pro nás po zkušenostech z prohlídky např. Koněpruských jeskyní bylo něco nevídaného.

Jeskyní protéká stejnojmenná říčka. Uvnitř můžete obdivovat jeskynní síně, závěsy, stalaktity, stalagmity a stalagnáty z bílého křišťálového kalcitu nebo kosti zvířat staré tisíce let.

Majdanpek

Majdanpek jsme nazvali jako město, kde nic není, tedy kromě dolu a hotelu Golden Inn, kde jsme se na jednu noc při road tripu jihovýchodní Evropou ubytovali :-). 

V dobách Jugoslávie byl tento důl jedním z nejvýznamnějších v Evropě. Těžilo se zde zlato a měď.

Abychom městu nekřivdili, za zmínku stojí hezký kostelík sv. Petra a Pavla postavený v letech 1856 a 1858.

Fotogalerie z jeskyně

Objevte s námi Srbsko

Felix Romuliana - palácový komplex Srbsko

Palácový komplex zapsaný od roku 2007 na seznamu UNESCO pochází ze 3. až 4. století, na našem seznamu míst, která jsme chtěli v Srbsku prozkoumat nesměl chybět. Kde palácový komplex najdu? Římský palácový komplex najdete asi 11 km od města Zaječar v Srbsku. Parkování Parkuje se na zpevněném neplaceném parkovišti...

Felix Romuliana - palácový komplex Srbsko Přečíst celé

Niš - třetí největší město v Srbsku

Niš je třetím největším městem Srbska, žije zde více než 200 000 obyvatel a je kulturním střediskem Nišavského regionu. Z Bělehradu je to do Niše asi 2 až 3 hodiny jízdy (obě města spojuje hezká dálnice). Víte, že? Niš je jedním z nejstarších měst na Balkáně, založen byl roku 279...

Niš - třetí největší město v Srbsku Přečíst celé

Pevnost Ram Srbsko

Hezkou tureckou pevnost najdete na břehu Dunaje v městečku Ram. Návštěva vám zabere maximálně hodinu, ale budete mít příležitost se alespoň trochu seznámit se srbskou historií. Kde pevnost najdu Turecká pevnost Ram leží na řece Dunaji v malém stejnojmenném srbském městečku Ram nedaleko rumunských hranic.  Pod pevností staví trajekt, který...

Pevnost Ram Srbsko Přečíst celé

Pevnost Golubac Srbsko

Majestátní pevnost tyčící se nad Dunajem najdete kousek od městečka Golubac v Srbsku. Pevnost pochází ze 14. století a je jednou z nejvíce zachovalých středověkých pevností v Evropě. Kde pevnost najdu Pevnost Golubac leží na břehu řeky Dunaje 4 km od stejnojmenného městečka a 130 km od Bělehradu. Parkování Přímo...

Pevnost Golubac Srbsko Přečíst celé

Rajačke pimnice Srbsko

V oblasti vinných sklepů Rajačke pimnice se víno pěstuje již od římského období. My sice vínu neholdujeme, ale vinné sklípky nás zajímaly. Vzdáleně mi připomínaly Plže na jižní Moravě. Kudy ke sklípkům? Oblast vinných sklepů leží kousek od hranic s Bulharskem nedaleko Negotina. Z Bělehradu je to sem poměrně daleko...

Rajačke pimnice Srbsko Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru