Hlavní obrázek

Křížový vrch u Chotěšova

Nedaleko Chotěšova narazíte na vrchol Křížový vrch (487 m. n. m) na kterém stojí pěkný kostelík s vyhlídkovou věží. K vrcholu vede naučná stezka, která se bude líbit zejména vašim dětem.

Tip od nás na kratší víkendový výlet.

Kde zaparkovat?

Na Křížový vrch jsme se vydali pěšky z Mantova, kde jsme i zaparkovali vedle nové dráhy pro inline brusle.

Jak se na Křížový vrch dostanu?

Na Křížový vrch vede několik turistických tras:

  • zelená naučná stezka z Mantova
  • zelená naučná stezka z Černotína
  • červená stezka z Líšiny
  • červená stezka nebo zelená naučná stezka ze Stoda

My zvolili zelenou naučnou stezku z Mantova. Celá trasa měřila necelých 9,5 km a zvládli jsme ji i s “droněním” za 2 hodiny svižnější chůze.

Naučná stezka na Křížový vrch

Asi 250 metrů za přístřeškem pod Křížovým vrchem (pokud jdete stejně jako my z Mantova) můžete přejít na NS Křížový vrch, která je dlouhá asi 1,2 km. Písečná cesta místy vede do poměrně prudkého kopce.

Na stezce narazíte na několik naučných cedulí, kde si můžete procvičit, jak jste na tom se znalostí hub, stromů, bylin nebo lesních zvířat.

Dětem se budou určitě líbit dřevěná zvířátka (viděli jsme jich hned několik).

Kostel na Křížovém vrchu

Na Křížovém vrchu stál původně barokní kostel se čtyřmi oltáři. Ten byl ale v roce 1782 zrušen (stejně jako nedaleký chotěšovský klášter) a rozebrán na stavební materiál.

Kostel, který můžeme na Křížovém vrchu vidět dnes, byl postaven v roce 1862. 

Od roku 1967 byl celý areál Křížového vrchu využíván československou armádou. Armáda zde měla pozorovatelnu pro nedaleké letiště v Líních až do roku 1995.

Rozhledna Křížový vrch

Vyhlídková věž u kostela byla postavena v roce 1931. Dnes je přístupná o víkendech a svátcích mezi 10 až 17 hodinou.

Na rozhlednu jsme se v březnu sice nedostali, ale za to jsme si celý Křížový vrch zdokumentovali na náš dron DJI Mini 3 Pro.

Vedle rozhledny narazíte na dřevěný altán, posezení a ohniště.

Další výlety nedaleko Plzně

Vyhlídky na Domažlicku

Na našem blogu se snažíme přinášet tipy na celé dovolené, delší výlety, ale také minivýlety, které vám nezaberou více jak půl dne. Jedním z nich je poznávání vyhlídek na Domažlicku. Vyhlídková věž Puclice Nedaleko obce Puclice (20 km od Domažlic) narazíte na první vyhlídku.  Vyhlídková věž Čermná Další podobnou vyhlídkou...

Vyhlídky na Domažlicku Přečíst celé

Dobřany: Martinská stěna a vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu

Přemýšlíte nad odpoledním výletem na jihu Plzeňska? Pak by vám nemělo uniknout malé město Dobřany vzdálené jen 14 kilometrů od Plzně. Co je v Dobřanech k vidění? Martinská stěna Prvním místem, které musíte v Dobřanech navštívit je lesopark Martinská stěna. Parkoviště je přímo v areálu. Park založil za první republiky...

Dobřany: Martinská stěna a vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu Přečíst celé

Hrad Radyně ve Starém Plzenci

Kdo se někdy pohyboval v okolí Starého Plzence, určitě zaznamenal zříceninu hradu Radyně majestátně se tyčící nad okolním lesem. Hrad pochází ze 14. století a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti při prozkoumávání Plzně a jejího okolí. Jak se na hrad dostanu? Autem Jako vždy je nejsnažším způsobem jak se...

Hrad Radyně ve Starém Plzenci Přečíst celé

Mariina vyhlídka Milínov

Při toulkách Plzeňským krajem jsme narazili na Mariinu vyhlídku nedaleko Milínova. Z vrcholu Mariiny skály je pěkný rozhled na přírodní park Kornatický potok. Udělejte si sem krátký výlet a přesvědčte se sami. Kde zaparkovat? Parkovat lze hned pod Mariinou skálou, ale my cestujeme proto aby jsme chodili a poznávali nová...

Mariina vyhlídka Milínov Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru