Článek přečtete za 2 min.

Kaplička na Hradišťku – Velké Bílovice

Hledáte-li nejznámější místo na jižní Moravě, pak je to zajisté kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích. Ikonické místo se objevilo nejen ve známé trilogii Bobule, ale také v seriálu Vinaři.

Jak se ke kapličce dostanu?

Kaple sv. Cyrila a Metoděje leží 5 km od Velkých Bílovic. U rybníku Velký Bílovec odbočte do vinohradu a pokračujte pořád rovně. Po cestě minete Boží muka a vinné sklepy Zapletal. Až ke kapličce vede asfaltová cesta. Jen pozor na zajíce, rádi tady pobíhají 🙂

Pod kapličkou je pak malé parkoviště, kde můžete nechat svoje auto.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Kaple byla postavena v letech 2001-2002 ve tvaru románské rotundy. Základní kámen byl vysvěcen 8. září 1945. Interiér je vyzdoben řezbami Jana Chovana, stropní malby představují čtyři roční období a namaloval je vinař Bohumil Bortlík.

Okolí kapličky – PP Zimarky

Okolí kapličky obklopuje přírodní památka Zimarky. Jde o stepní louku na které roste silně ohrožený druh katrán tatranský. Vyskytuje se zde i několik dalších vzácných rostlin jako orchideje, vstavač vojenský nebo tořič včelonosný.

Vršek Hradištěk leží ve výšce 262 m.n.m a je nejvyšším bodem v okolí Velkých Bílovic.

Romantika mezi vinohrady

Na jižní Moravě neznám romantičtější místo než právě kapličku na Hradišťku. Když jste tu brzy ráno tak si kromě krásného východu slunce užijete také klid a nádherný výhled na pálavské kopce a navíc nepotkáte ani moc turistů.

Známé filmové místo

Ve filmu Bobule se kaplička objevuje hned několikrát, stejně tak ve filmu 2Bobule. Nejznámější je asi scéna, kdy odsud v prvním díle Honzík odpaluje golfový míček společně s jeho dědou.

Kam dál na jižní Moravě

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top