Článek přečtete za 3 min.

Jak změřit velikost rukavic

Rukavice jsou základem nejen zimní výbavy každého sportovce. Tápete ve výběru velikosti? Po přečtení článku budete v obraze.

Rozdělení rukavic

Prstové rukavice poskytují dobrou manipulaci s předměty a pohodlnější úchop. Palčáky lépe drží teplo, proto jsou velmi oblíbené zejména u žen a dětí. Na trhu jsou i palčáky s vnitřní prstovou vložkou – cítíte se v nich jako v prstových, ale jsou teplejší.

Lyžařské rukavice

Rukavice na lyže by měly rukám poskytovat nejen teplo, ale i ochranu před zraněním. 

Vyztužení kloubů prstů na hřbetu ruky zajistí větší bezpečnost při pádu či kontaktu rukou s jiným předmětem. U snowboardových rukavic se můžete setkat s chráničem zápěstí.

Praktickým pomocníkem na rukavicích může být i tzv. trigger systém. Jde o systém, který spojuje rukavice s lyžařskými holemi pomocí malého poutka mezi palcem a ukazováčkem. Nespornou výhodou trigger systému je jednoduchost a rychlost nasazení. Zároveň je tento systém bezpečný – při silném trhnutí se poutko z hole uvolní a může zabránit zraněním ruky.

Všímejte si při výběru lyžařských rukavic i malých detailů, které mohou být velice praktické. Například klínek z mikrovlákna na hřbetu ruky výborně slouží k otírání zamlžených lyžařských brýlí. Obrovským pomocníkem je také touchscreen provedení prstů rukavic, které vám umožní ovládat váš telefon aniž byste museli rukavice sundat.

Lyžařské rukavice jsou k dostání v několika variantách zateplení – od tenčích rukavic až po péřové. Je tedy vhodné mít rukavice do tuhých mrazů i na jarní lyžovačku. Mezi nejčastější zateplovací materiály patří Primaloft, Thinsulate a již zmíněné peří. V potaz berte i nepromokavost či vodoodpudivost materiálu.

Na trhu existuje mnoho materiálů – zajímavé jsou třeba kožené rukavice.

Cyklistické rukavice

Každý cyklista by měl nosit na kolo rukavice, protože plní hned několik funkcí:

  • zabraňují klouzání rukou při úchopu řídítek,
  • jsou prevencí proti otlačení rukou,
  • chrání dlaň při případném pádu,
  • v chladnějším počasí poskytují rukám tepelný komfort.

V nabídce jsou rukavice krátké i dlouhé, prodyšné i zateplené. Proti otlakům jsou některé rukavice vybaveny gelovou či pěnovou výstelkou.

Určení správné velikosti

Aby rukavice mohly plnit všechny své funkce – především tepelné izolační vlastnosti a stabilní úchop, je nutné aby vám dokonale seděly.

Pro určení vhodné velikosti budete potřebovat krejčovský metr. Měření se provádí na dominantní ruce. Metrem změřte obvod dlaně v nejširším možném místě, to znamená kolem vyklenutých záprstních kloubů (bez palce). Změřená hodnota v centimetrech udává velikost ruky.

Druhým způsobem, jak zvolit správnou velikost, může být použití velikostní šablony. Šablona je volně dostupná na internetu, vytiskněte ji ve správném měřítku.  Pro odečtení výsledné velikosti rukavic stačí přiložit ruku na šablonu.

Velikosti rukavic

Nejčastěji se setkáte s tradičním označováním velikostí ve francouzských coulech. Jeden coul se rovná 27,07 milimetrům.

Pro přepočet mezi francouzským označením a označením velikostí v metrické soustavě slouží tabulky. Dělí se do tří kategorií – pánské, dámské a speciální.

Velikost pánských rukavic

VelikostXSSMLXLXXL
Velikost v cm202224273031
Velikost v coulech7,589101111,5

Velikost dámských rukavic

VelikostXXSXSSMLXLXXL
Velikost v cm16181920222324
Velikost v coulech66,577,588,59

Velikosti sportovních a speciálních rukavic

VelikostXXSXSSMLXLXXL
Velikost v cm16192224273032
Velikost v coulech6789101112

Rukavice na kolo, stejně jako další cyklistické oblečení, můžete nakoupit v Rockpointu v Plzni nebo na dalších pobočkách po celé ČR.

Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Scroll to Top